Yargıtay’dan şoförler için emsal karar: Kilometreye göre hesaplanmayacak

Maaşını alamadığı gerekçesiyle istifa eden şoförün fazla mesai ücreti talebi mahkemeye taşındı. Davalı işveren davacının kilometre başına prim aldığından fazla mesai talep edemeyeceğini iddia ve taleplerin yersiz olduğunu savunarak davanın reddini isterken, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise fazla mesai süresinin çalışma saati yerine şoförlerin yaptıkları kilometreye göre hesaplanamayacağına hükmetti.

Yargıtay’dan şoförler için emsal karar: Kilometreye göre hesaplanmayacak
Yargıtay’dan şoförler için emsal karar: Kilometreye göre hesaplanmayacak
GİRİŞ 09.05.2021 14:35 GÜNCELLEME 09.05.2021 14:35
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Maaşını alamadığı gerekçesiyle noter kanalıyla istifa eden kamyon şoförü, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla çalışma ücreti, hafta tatil ücreti, genel tatil ücreti, yıllık izin ücretinin davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

Davalı işveren ise davacının istisnaen yaptığı fazla mesai ve hafta tatili çalışmalarının karşılığının bodrolar ile ödendiğini, istisnaen yapılan genel tatil çalışmaları karşılığında serbest zaman kullandırıldığını, davacının kilometre başına prim aldığından fazla mesai talep edemeyeceğini, iddia ve taleplerin yersiz olduğunu savunarak davanın reddini istedi.

4. İş Mahkemesi davanın reddine karar verdi. Kararı davacı şoför temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Kararda şoförlerin kilometre başına prim almaları hususunun gündeme geldiği anlaşılmakla şoförlerin fiili uygulamada kilometre başına ücret alıp alamadıklarının net olmadığı vurgulandı.

Kararda şöyle denildi:

“Bu nedenle davacının kilometre başına prim aldığı dönemlerin saptanması ve bu dönemlerde fazla mesai çalışması olduğunun tespiti halinde sabit ücret üzerinden yüzde 150 zamlı saat ücretine göre hesaplama yapılarak sabit ücrete göre hak kazanılan fazla çalışma ücreti belirlenmeli. Ödenen prim miktarının yüzde 50 zam kısmına göre de hesaplama yapılmalı ve her iki hesap yöntemi toplanarak fazla çalışma ücreti belirlenmelidir.

Örneğin işçinin 3000 TL sabit ücret ve 1000 TL ortalama prim aldığı durumda 3000TL/225 saat x 1,5 x fazla çalışma saat sayısı = A şeklinde sabit ücrete göre hak kazanılan fazla çalışma ücreti belirlenir. Aynı dönem için ödenen primlerin fazla çalışmanın zamsız kısmını karşıladığı kabul edilerek, prim tutarı için 1000TL/225 saat x 0,5 x fazla çalışma saat sayısı = B hesabıyla prime düşen fazla çalışma ücreti belirlenir. A B toplamı o dönem için hak kazanılan fazla çalışma ücretini belirler.

Hesaplama bu şekilde yapılmalıdır. Genel tatillerdeki çalışma veya hafta tatili çalışması karşılığında izin kullanıldığı beyan edilmiş ise de bu durum işçinin genel tatil çalışması veya hafta tatili çalışması için ücret talep etmesine engel değildir. Bilirkişi raporunda, hafta tatili çalışması ücretinin fazla mesai ücreti kapsamında değerlendirildiği görülmektedir. Zira, davalı tarafından kilometre hesabına göre yapılmıştır.

Belirtilen kanun maddesine göre hafta tatili çalışması ücretinin ödenmesinde, hafta tatili gününde kaç saat çalışıldığının bir önemi olmayıp, bir hafta tatili gününde günlük 7,5 saatten az çalışılması halinde dahi, çalışmasa da kanunen verilmesi gereken günlük 1 yevmiyeye ilaveten 1,5 günlük yevmiye daha çalışma ücreti olarak verilmelidir. Bu husus göz önüne alınmalı, davacının 7 gün art arda yani hafta tatili vermeksizin çalıştığı tespit edilen dönemler olması halinde hafta tatili çalışması için günlük 1,5 yevmiye üzerinden zamlı ücreti hesaplanarak hüküm altına alınmalıdır. Hafta tatilinde 7,5 saati aşan fiili çalışma ise fazla mesai ücreti içinde değerlendirilmelidir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Kenan 1 ay önce Şikayet Et
  Artık, nakliye sektöründe gerçek anlamda vasıflı şoför kalmadı, bu gidişle bu şartlarda şoför çalıştıramayacak. Zaten sektör batmak üzere kazanç yok, bir lastik olmuş 3,500Tl,mazotun hesabı ortada, servis bakımları ateş pahası, birde şoförlerin mahkeme modası çıktı, artık bu işin yapılabilirliği kalmadı.
  Cevapla
 • yuscin 1 ay önce Şikayet Et
  Hacı abi anlaşılan hem pirimleri kaçırmamak istememiş. Pirimleri aldıktan sonra da diğer sgk şartlardan da yararlanmak istemiş. Prim olunca adam gece gündüz bayram dı haftasonu idi demiyor ama işin sonunda da böyle durumlar oluyor. Normal de nasıl anlaşılmışsa o geçerlidir. Bu da Araç sahiplerine ders olsun. İşi iyiniyete bırakmayın Kaldırın pirirmi koyun sgk kurallarını işine geliyorsa çalışşın başınız da ağrımasın. Pirimsiz sgk kurallarına göre çalıştırmak daha hesaplı.
  Cevapla
 • Yasin 1 ay önce Şikayet Et
  İşe girip çalışırken iyide işten ayrılıncamı nankörlük etmek gerek. Aslanı kediye boğdurmaktır bu. Şu iş yokluğunda şöför olarak çalışan diğer insanların ekmeğine taş vurmaktır bu.
  Cevapla
 • Sami 1 ay önce Şikayet Et
  Bu gidişle kimse işçi çalıştırmaya ak ne yaparsa yapsın işçi haklı bu kadar da olmaz,bizzat yaşıyoruz yalan dolan la bayramda çalıştım Pazar çalıştım diyerek tazminat talep ediyorlar Allah'tan korkan yok kul hakkı neymiş bilen yok hem işveren hem işçi için geçerli.
  Cevapla
 • Muratt 1 ay önce Şikayet Et
  devlet işçiden yana işe girerken şartları konuşuyosun anlaşıyosun sonra ayrılırken ben mesai yaptım fazla çalıştım doğru makemeye ve işçiden yana ksrar veriliyo işveren mağdur oluyo haramı helali düşünen yok işçi çalıştırmak büyük sorun
  Cevapla
 • enişte 1 ay önce Şikayet Et
  başkan yorumcu , yıl teknoloji çağı hiç bir işveren işine geldiği gibi kural koyamıyor çalışanlar haklarını işverenden daha iyi biliyor. köşeyi nasıl dönerim nasıl fazla para koparırım diye bir dikleçeyle tazminat peşine koşuyor.
  Cevapla
 • Başkan 1 ay önce Şikayet Et
  En başta işveren işine geldiği gibi kuralları koyuyor.İşçininde işe ihtiyacı olduğu için mecburen kabul ediyor.İşverende işçiyi bu yüzden tabir yerindeyse sömürüyor.Bu helalmi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle