Milli savaş uçağında yeni gelişme! ASELSAN donatacak

Türk savunma sanayisinin lider şirketi ASELSAN, sahip olduğu kabiliyetler ve geliştirdiği teknolojilerle Milli Muharip Uçağı'nı (MMU) donatacak.

GİRİŞ 09.05.2021 16:56 GÜNCELLEME 09.05.2021 17:05
Bu Habere 132 Yorum Yapılmış

MMU Geliştirilmesi Projesi’nde ana yüklenici konumundaki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 2030'lu yıllarda Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi amaçlanan uçakların geliştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

TUSAŞ bunun yanında uçağın üretim sürecinde ihtiyaç duyulan sistem ve alt sistemlerin geliştirilmesi için Türkiye'deki ekosistemden en üst seviyede yararlanacak. Türkiye'den temin edilecek sistemlerde ASELSAN çözümleri önemli bir yer tutuyor.


ASELSAN, uçak için milli radar, elektronik harp ve elektro-optik sistemler geliştirecek. Yürütülecek çalışmalarla MMU için ihtiyaç duyulan kritik görev sistemlerinin milli olarak geliştirilmesi ve projenin ilerleyen süreçlerinde uygun aşamalarda tam harekat yeteneği kazanacak şekilde uçağa entegre edilmesi hedefleniyor.

Uçağın hava haberleşme sistem ihtiyaçları için ASELSAN ve TUSAŞ arasından geçen yılın sonunda Milli Muharip Uçak Bütünleşik Haberleşme Seyrüsefer Tanıma-Tanıtma Projesi başlatıldı. Bu kapsamda, MMU Ön Tasarım Gözden Geçirme Aşaması'na kadarki çalışmaların teslim edilmesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra sözleşme veri istek listesi dokümanlarının çalışmalarına başlandı.

ASELSAN, MMU'nun Bütünleşik Elektro-optik Sistem Teknoloji Geliştirme Projesi mühendislik çalışmalarına devam ediyor. Bunun yanında hem MWIR hem LWIR (Uzun Dalgaboyu Kızılötesi) MCT dedektör geliştirme faaliyetleri sürdürülüyor.

Elektronik harp sistemleri kapsamında MMU Bütünleşik RF Sistemi Geliştirme Projesi'yle hem kritik teknoloji geliştirme, hem de ürüne yönelik gereksinim tanımlama faaliyetleri devam ediyor.

MİLLİ MÜHİMMATLAR MMU'YA ENTEGRE EDİLECEK

ASELSAN'ın yürüttüğü çalışmalar, milli mühimmatların MMU'ya entegrasyonuna yönelik olarak devam ediyor. TUSAŞ ile imzalanan sözleşme kapsamında, Minyatür Bomba, Akıllı Çoklu Salan ve Lazer Güdümlü Bomba'nın MMU'ya entegrasyonu amaçlanıyor.

ASELSAN ve TUSAŞ arasında ayrıca Uçuş Kontrol Sistem Sensörleri ve Kaska Entegre Gösterge için sözleşme görüşmeleri yürütülüyor. 2021 içinde sözleşme imzalanmasıyla bu konudaki çalışmaların da başlaması planlanıyor.

MMU Projesi ile yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 132
 • Millet 1 ay önce Şikayet Et
  Sınırlarımızı heykel ile cevirelim kimse yan bakamaz
  Cevapla
 • Sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  Ha gayret
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu uçak bize daha erken lazım 2030 da olmamalı bence
  Cevapla
 • Muallim 1 ay önce Şikayet Et
  Bu muharip uçağının yapılması çok güzel de motoru nereden bulacağız. hala kendimize ait bir motor yok uçağa füzeye ambargo koyanlar zannediyor musunuz ki bize motor verecek. Bizim insanlarımızın zekası ve becerisi yeter yeter ki köstek olmayalım
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Sen nerede yaşıyorsun muallim bey , jet motorumuz geliştiriliyor merak etme silahlı kuvvetlere teslim edilirken üzerinde bizim ürettiğimiz jet motoru olacak . Türkiye Jet motorunu da , turbo şaft motorunu da , füze motorlarını da , tank ve zırhlı araç motorunu da çözmüş durumda , hatta uzaya göndereceğimiz uydular için geliştirilen balistik füzelerin de motorunu geliştiriyor
  Cevapla
 • talat 1 ay önce Şikayet Et
  hep böyle düşündüğümüz için yapamıyoruz.Biraz kendimize güvenelim.
  Cevapla
 • Bayram Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Mahmut Akşit yapıyor
  Cevapla
 • Mutlu 1 ay önce Şikayet Et
  Ulkemizin bolunmez butunlugunun karuyucusu olacak bu ucagi yapmaya gerek yok.bence haykel yapalim o sinirlarimizi daha iyi korur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle