Tedarik yönü Türkiye’yi gösteriyor

Türkiye’nin nisan ihracatı, 2020’nin aynı dönemindeki ‘pandemi baz etkisinden’ arındırıldığında yüzde 22 artt

Tedarik yönü Türkiye’yi gösteriyor
Tedarik yönü Türkiye’yi gösteriyor
GİRİŞ 09.05.2021 09:42 GÜNCELLEME 09.05.2021 09:42
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin uzun yıllardır yaptığı yatırımları, güçlü altyapı ve lojistik kolaylığıyla birleşerek, dünyada önemli bir tedarik merkezi olmasında elini güçlendiriyor. Koronavirüs pandemisi süreci küresel ticarette sıkıntılar oluştururken, aynı zamanda pek çok fırsatın da kapısını açtı. Riskleri daha iyi yönetmek ve daha ulaşılabilir kaynaklardan yararlanmak isteyen başta Avrupa olmak üzere ülke grupları, Türkiye’den alım taleplerini artırmayı sürdürüyor. Bu sayede Türkiye’nin nisan ayında ihracatı 18 milyar 766 milyon dolara ulaştı. Baz etkisini kaldırıp, aylık ihracatın 2019 nisan ayına göre değişimine bakıldığında ise yüzde 22.3’lük bir artış görülüyor.

Önceki yılın aynı ayına göre 25 sektör ihracatını artırırken toplam 9 sektör ise tarihlerinin en yüksek aylık ihracat performansına imza attı. İhracatçılar 218 ülke ve bölgeye ürün sattı, 182 ülkeye ihracatı artırdı.

Nisanda en çok ihracat yapılan ülkeler Almanya, ABD ve Birleşik Krallık oldu. Yine bu dönemde 74 şehir ihracatını artırdı, 15 şehir ise tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.

‘SÜREKLİLİĞİ SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR’

Ege Bölgesi’nden 2021 yılının ilk 4 aylık döneminde yapılan ihracat, 8 milyar 514 milyon dolar oldu. Demir ve demir dışı metaller, hazırgiyim ve konfeksiyon ile su ürünleri ve hayvansal mamuller, bölgenin öne çıkanları oldu. Bölgeden en çok Almanya, ABD ve İngiltere’ye ihracat yapıldı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Ben yandım 1 ay önce Şikayet Et
    Nasıl tedarikçi isek, Nisan ayında 5 milyar $ açık var. İhracatci miyiz, ithalatçı mı
    Cevapla