Arabuluculuk uygulamasında yeni dönem

Adalet Bakanlığı arabuluculuk uygulamasında yeni bir dönem başladığını belirtti.

Arabuluculuk uygulamasında yeni dönem
Arabuluculuk uygulamasında yeni dönem
GİRİŞ 08.05.2021 14:43 GÜNCELLEME 08.05.2021 14:55
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanlığı'nın hayata geçirdiği hukuki uyuşmazlıkların, tarafların mahkemeye gitmeden dostane bir şekilde çözümünü sağlayan arabuluculuk uygulamasında artık yeni bir dönem başlıyor.

Arabuluculuk kapsamına giren hukuk uyuşmazlıklarında alanlarına göre uzmanlaşan arabulucular görevlendirilecek.

Arabuluculuk Kanununu arabulucuların farklı hukuki alanlarda uzmanlaşmasına da imkan sağlıyor. Ayrıca ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi' ile ‘İnsan Hakları Eylem Planı'nda da uzman arabuluculuğun güçlendirilmesine ve arabulucuların ihtisaslaşmasına vurgu yapılıyor.

UZMAN ARABULUCULAR GÖREVLENDİRİLECEK

Bu kapsamda, 10 Mayıs'tan itibaren dava şartı arabuluculuk kapsamında yapılacak başvurulara, uyuşmazlığın konusuna göre ‘uzman arabuluculuk uygulaması' getirilecek.

Yapılan düzenlemeyle ticaret hukuku ve tüketici hukuku genel uzmanlık alanları ile banka ve finans hukuku, fikri mülkiyet hukuku, enerji ve maden hukuku, sağlık hukuku, spor hukuku ve inşaat hukuku alanlarındaki uyuşmazlıklara özel uzmanlık alanlarında gerekli eğitimleri alarak uzmanlaşan arabulucular görevlendirilecek.

ARABULUCULAR ÇÖZÜM ÖNERİSİNDE BULUNABİLECEK

Yapılan arabuluculuk başvurularında, arabuluculuk büroları tarafından görev verilecek uzman arabulucular, alanlarıyla ilgili uyuşmazlıkları çözüme kavuşturacak.

Uzman arabuluculuk uygulamasıyla inşaat hukuku alanında ortaya çıkan bir hukuki uyuşmazlık artık, inşaat sektörünün dinamiklerini, işleyişini ve sorunlarını iyi bilen ve inşaat hukuku alanında uzmanlık eğitimi almış bir arabulucu eşliğinde sonuçlandırılacak.

Ayrıca uyuşmazlık konusu alanda uzmanlık eğitimi alan, özel bilgi ve donanıma sahip olan arabulucular, tarafların üzerinde anlaşabilecekleri çözüm önerilerinde bulunabilecek. Uzman arabuluculuğun faaliyete geçmesiyle birlikte taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlıkların çözümü daha da kolaylaşacak.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Alperbaturalp 3 yıl önce Şikayet Et
    Yav geçin orayı bir kere. Öncelikle adam gibi yasa çıkarın. Yaptıklarınız hep vatandaşın aleyhine. Hak aramak için Tüketici Hakeme gidiyorsun, banka seni mahkemeye veriyor. Kaybedecek bir şeyi yok. Çünkü avukat masrafını hem giderden düşüyor, hem vergiden. Davayı kazandığında çifte kazanç sağlıyor. Nerde adalet?
    Cevapla