Pazarlar açıldı fiyat oyunu deşifre oldu! Etiketleri gören isyan etti

Bugün semt pazarlarının açılmasıyla birlikte marketlerin 12 liralık domatesi 5, 7 liralık salatayı 2 liraya düşürmesi Pazarcılar Odası Başkanı'nı isyan ettirdi.

GİRİŞ 08.05.2021 15:03 GÜNCELLEME 08.05.2021 15:26
Bu Habere 175 Yorum Yapılmış

Korona virüs tedbirleri kapsamında tam kapanma dolayısıyla 8 gündür kapalı olan pazar yerleri bugün açılınca Bursalılar 17 ilçede kurulan pazarlara akın etti. Bursa'da 125 pazar yerine vatandaşlar, HES kodu, ateş ve maske kontrolüyle alınınca bazı pazarlarda kuyruklar oluştu. Marketlerin, pazarların açıldığı gün 12 liralık domatesi 5 liraya, 7 liralık salatayı 2 liraya düşürmesi Pazarcılar Odası Başkanı'nı isyan ettirdi.

VATANDAŞLAR PAZARA AKIN ETTİ

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında pazar yeri esnafı bugün tezgahlarını açtı. Tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açılmasına izin verilmesinin ardından pazarcılar sabah saatlerinde tezgahlarını açarak satışa başladı. Bursa’nın 17 ilçesinde 125 pazarda kurulan tezgahlar doldu taştı. 8 gündür evden çıkmayan sadece marketten alışveriş yapan vatandaşlar da pazarlara akın etti.

VATANDAŞ FİYATLARDAN YAKINDI

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu ve yetkililer, açılan pazarlarda denetim yaptı. HES kodu, ateş ve maske kontrolüyle alınınca bazı pazarlarda uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşların çoğu pazarların açılmasının mutlulukla karşılarken, kimi ise fiyatların yüksek olmasından yakındı.

12 TL'LİK PATATES 5 TL'YE, 7 LİRALIK SALATALIK 2 TL'YE DÜŞTÜ

Pazarlarda yine yer almaktan duydukları mutluluğu dile getiren Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu, marketlerin fiyat oyununa tepki gösterdi. Aksu, “Bizler vatandaşlar için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Onlar için en taze ve güzel meyvesinden sebzesine kadar seçerek alıyoruz. Ancak bizim kapalı olduğumuz bu bir haftada marketlerde 12 lira olan domatesi, pazarların açıldığı gün 5 liraya düşürebiliyor. Madem bu domatesi 5 liraya düşürebiliyorsan, niye pazarların kapalı olduğu günde o fiyata indirmiyorsun. Salatalık 6-7 liradan satılırken, bugün 2 liradan nasıl satabiliyorsunuz. Bu marketler halkını hiç düşünmüyor” diye konuştu.

PAZARLARIN EN AZ 3 GÜN AÇILMASI GEREKİYOR

Pazarcının sahtekar konumunun hallerden kaynaklandığını ifade eden Aksu, “Günübirlik açılışlarda hallerde ürünler bir gün önce 3 lirayken, talep arza göre, bir gün sonra 2 katına çıkabiliyor. Bu da bizi zor durumda bırakıyor. Biz önümüzdeki günlerde eğer pazarlarımız yine bu şekilde açılacak olursa, biz pazarları açmayı düşünmüyoruz. Önümüzdeki hafta açılacak Pazarlar, bayramın üçüncü gününe denk geliyor. Kimse bayramda ürün toplamaz, kimse bayramda pazara çıkıp alışveriş yapmaz. Biz bayramdan önce pazarların tekrar açılmasını ancak 2 veya 3 gün olmasını istiyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 175
 • İhvan-ı müslim 3 yıl önce Şikayet Et
  Bırakın Allah aşkına bugün İstanbul Bağcılar 'da bir pazara gittim ana baba günüydü sanki. Fiyatlar marketten de pahalıydı ayrıca seçemiyorsun. Vallahi gelip marketten aldım. Anlayacağınız fırsatını bulan fırsatçılığını yapıyor...
  Cevapla
 • Muzaffer Ay 3 yıl önce Şikayet Et
  Kırıkkale de pazar açık denek halka hakaret olur. Hem pahalı hem de yok denecek kadar azdı
  Cevapla
 • Zerrin 3 yıl önce Şikayet Et
  Pazarcı kim? Sen, ben, baban, dayın, amcan dolayısıyla biz yapıyoruz bunu. "İnsan insanın kurdudur" boş laf değil. Otoritelerin bir öyle bir böyle davranması buna zemin hazırlıyor. Ani kararlar alıyoruz düşünmeden.
  Cevapla
 • Vatandaş41 3 yıl önce Şikayet Et
  Bugün pazara gittim selam vermeden geri döndüm bunların satacağı mallar çürüsün pazarcılar da batsın daha da birşey demiyorum anlayan anladı.
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış :D
  Cevapla
 • Coşkun 3 yıl önce Şikayet Et
  Ramazan yeme ayı değil yememe ayıdır. Hastalıkların %90 nı çok yemekten kaynaklanıyor. Malesef Ramazanda daha çok yiyoruz.
  Cevapla
 • XXL 3 yıl önce Şikayet Et
  ağzına sağlık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle