Marketlerde yeni dönem başlıyor

Tam kapanma süreciyle birlikte pazar günleri zincir ve süper marketler kapalı olacak. Ayrıca bugünden itibaren marketlerde temel ihtiyaç dışındaki ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Marketlerde yeni dönem başlıyor
Marketlerde yeni dönem başlıyor
GİRİŞ 07.05.2021 12:03 GÜNCELLEME 07.05.2021 12:28
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığının “Market Tedbirleri” konulu genelgesinde, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esaslar belirlenerek, valilere duyuruldu.

Bu kapsamda, daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtildi.

ZİNCİR VE SÜPER MARKETLER PAZAR GÜNLERİ KAPALI

Vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuru yemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı hatırlatıldı.

TEMEL İHTİYAÇ DIŞINDAKİ ÜRÜNLERİN SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

-Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

- Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

YORUMLAR 8
 • taraftar 3 yıl önce Şikayet Et
  kucuk esnafa da firsat verdiginde pazarlari goruyoruz kilodan calmak onlarda musteriye hakaret onlarda
  Cevapla
 • zafer gülten 3 yıl önce Şikayet Et
  az önce 101 Market te idim,türbanlı ve tesettür giysili iki bayan çocuk oyuncağı ve battaniye ,kap kaçak gibi şeyleri karıştırıyor,kasadaki kıza fiat soruyorlar-kasadar kız onların satışı yasak diyor-iki tesettürlü kadın itiraz ediyor-niye-kasiyer kız ...salgın yasağı sebebiyle-tesettürlü bayanlar---salgınla ne alakası var,içki değil,siigara değil,şaşırmış mı hükümet.
  Cevapla
 • A.B. 3 yıl önce Şikayet Et
  Çalışma izni belgelerinin cumartesi, pazartesi, salı ve çarşamba günleri de uzatılmasını bekliyoruz, yöneticilerimiz neyi bekliyor ki?
  Cevapla
 • Mehmet Alsaç 3 yıl önce Şikayet Et
  Uzatıldı
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  bakkalların anasını aglattınız be boş bir dükkan bulmayın hemen yapışın en büyük destegi zaten sagolsun devletimiz verdi bunlara ..bakkalları bitirdiniz sigorta primi zincir marketler 500 ila 600 öderken sıradan bir işçi 1400 lira ödüyor nerde adalet ondan sonra işsizlik niye çogaldı işveren işçi sayısını bu yüzden azaltıyor
  Cevapla
 • biri işte 3 yıl önce Şikayet Et
  Kırtasiyeler zaten bitti. Yenimi bu karar alınıyor...
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Geçici satmayacak, sürekli değil
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  ben kırtasiye malzemelerimi kırtasiyeden bakarak seçerek alıyorum. benim gibi de çok insan var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle