Son dakika haberi: Merkez Bankası faiz kararını açıkadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19'da sabit bıraktı.

GİRİŞ 06.05.2021 13:58 GÜNCELLEME 06.05.2021 16:07
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Bitcoin'de profesyoneller dip dalgayı yakaladı

Bir ülke 'tamam' dedi sırada Rusya'da... Kritik görüşme bayramdan önce

Salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır. 

DOLAR VE EURO'DA SON DURUM

Faiz kararının dövize yansımaları: Güne 8,32 seviyesinde başlayan dolar/TL kararın açıklanmasıyla 8,28'e düştü daha sonrasında ise 8,33 seviyesine kadar yükseldi. Güne 10,02'den başlayan euro/TL ise 9,98 liraya geriledikten sonra tekrar 10 TL üzerine çıktı

Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti 350 TL'ye yükseliyor

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu

 

Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. Salgın kısıtlamalarına bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle birlikte, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir. 

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmeye başlamıştır. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. 

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir. 

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

 

 

ETİKETLER
Merkez Bankası
YAZDIR
YORUMLAR 63
 • Gazman 1 ay önce Şikayet Et
  Verin bana yetkiyi Faizle dövizle nasıl mücadele edilir görün. ;) Bende fazize karşıyım ama dünyanın 7. en yüksek faizi veren ülkeyiz.
  Cevapla
 • Vatandaş. 1 ay önce Şikayet Et
  Faize karşıyız. Çünkü muslumanız. Ama faiz düşsün demekle faiz düşmüyor. Bana göre 2 sebebi var. Birincisi döviz ve altın rezervlerimiz yetersiz. Ekonomimiz çok iyi değil. Birde paradan para kazanmayı seven bir grup var. Bunlar faiz ve döviz kuru hatta altın üzerinde baskı kuruyorlar. Bir kısır döngü. Borcu ihtiyacı olduğu için döviz altın alana bir sözüm yok.Ama özellikle ülkenin zor zamanlarında fırsatçılık yapıp paradan para kazanmak bu ülkeye kötülüktür. Bunun vebalini verebileceklerini sanmıyorum. Olayın özeti budur. Allah yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • Vatandas 1 ay önce Şikayet Et
  Faizciler bu haberi begendi
  Cevapla
 • Anlayana 1 ay önce Şikayet Et
  Allah Rızası için İşsizliği bitirecek tedbirler alin Artık.Bunun İçin faizin inmesi gerekiyor ise indirin.Haklarimizi helal etmemizi istiyorsanız.
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bu başkanla olmuyor sayın Cumhurbaşkanım piyasayı rahatlatacak söylem bile yok gerekirse ek sıkı önlemlere gideceğiz felan dese salacak bu dolar ama hala dolambaçlı laflar yemez piyasa bunları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle