Buffett’tan yatırımcılara borsa dersi

Ünlü yatırımcı Warren Buffet Berkshire’in yıllık yatırımcı zirvesinde yatırım dünyasına ilişkin yorumlarda bulundu. Buffett’ın açıklamaları tüm yatırımcıları ilgilendirecek nitelikte mesajlar içeriyor

Buffett’tan yatırımcılara borsa dersi
Buffett’tan yatırımcılara borsa dersi
GİRİŞ 04.05.2021 12:29 GÜNCELLEME 04.05.2021 14:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Dünyaca ünlü yatırım şirketi Berkshire Hathaway’in geleneksel yatırımcı zirvesi bu yıl yine 90 yaşındaki efsane yatırımcı Warren Buffett’ın önemli açıklamalarına sahne oldu. Bloomberg’in haberine göre yatırım efsanesinin açıklamaları yatırım dünyası ve ötesi için ders niteliğinde mesajlar içeriyor. 

BÜYÜK TEKNOLOJI HİSSELERİ

Küresel borsalarda teknoloji hisselerinin aşırı değerlendiği düşüncesi bir süredir yatırımcıların en çok tartıştığı konular arasında. Ancak Buffett bu görüşe katılmıyor. Efsane yatırımcının teknoloji hisselerini desteklemesindeki sebepse kısa vadeli devlet tahvillerindeki oranların inanılmaz derecede düşük olması. 

Faiz oranlarının temel olarak borsa varlıklarının değerleri için yerçekimi etkisi oluşturduğunu söyleyen Buffett şu anki kısa vadeli ABD Hazinesi tahvil oranlarının fazlasıyla düşük olduğuna dikkat çekti. Omaha Kahini olarak da bilinen Berkshire Hathaway’in CEO’su ve başkanına göre eğer tahvil oranlarının düşük kalmaya devam etmesi gerekiyorsa bu durum teknoloji hisselerinde alım fırsatı olduğunu gösteriyor. 

Buffett’ın bu görüşü piyasalardaki hakim bakış açısıyla bir tezat oluşturuyor. Zira Wall Street genelindeki yatırım uzmanları teknoloji hisselerinin aşırı değerlendiği görüşündeydi. Buffett açıklamasında, “Google ve Apple hisseleri edindikleri sermaye açısından inanılmazlar. Çok fazla sermayeye ihtiyaçları yok ve daha fazla parayı dışarı akıtıyorlar” dedi. 

DOĞRU HİSSEYİ SEÇMEK 

Berkshire Hathaway CEO’su yıllık yatırımcı toplantısında dünyanın dört bir yanındaki en büyük piyasa değerine sahip 20 hisseye dair bir sunum yaptı. Buffett’ın sıralamasındaki ilk 6 hisseden beşi ABD şirketleriydi. 

Buffett’ın listesinde ilk sırayı 2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dev teknoloji şirketi Apple aldı. İkinci sıraya Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco otururken, Microsoft, Amazon, Google’ın çatı şirketi Alphabet ve Facebook sırasıyla üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı sıraya yerleşti. 

Omaha Kahini dinleyicilere bu yirmi hisse arasında kaçının 30 sene sonrasında hala ayakta olup olamayacağını sordu. Daha sonrasında 30 yıl öncesine ilişkin benzeri bir sunumu yapan Buffett 30 yıl önce bu listede olan şirketlerin hiçbirinin 2021 yılında aynı listede yer alamamasına dikkat çekti. 

Buffett sorusuna ilişkin, “Sanırım hiçbiriniz sıfır demeyecekti ve bana göre de bu böyle olmayacak. Ancak bu bize ne kadar olağanüstü şeylerin gerçekleşebileceğini hatırlatıyor. Dünya oldukça çarpıcı bir şekilde değişebilir” açıklamasında bulundu. 

Omaha Kahini tıpkı otomobilin doğuşunda olduğu gibi sektörün yükselişinin tahmin edilebileceğini ancak bu sektörde kazanan hissenin de seçilmesinin zorunlu olduğunu belirtti. Buffett, “Hisse seçmekte gelecekte bu sektörün harika bir yükseliş göstereceğini bulmaktan çok daha fazlası var. Sıradan bir insanın hisse seçebileceğini düşünmüyorum” dedi. 

KUMAR İÇGÜDÜSÜNDEN UZAK DURUN 

Buffett, Wall Street’teki yatırım ortamına ilişkin yorumlarında, “Amerikan şirketleri insanların paralarını koyması ve biriktirmesi için harika bir ortam yaratırken aynı zamanda korkunç bir bahis ortamı oluşturdu” dedi. 

Omaha Kahini Apple'ın hisse senetlerinde işlem yapan kısa vadeli seçeneklerin çoğunun, milyonlarca çaylak yatırımcıyı çeken popüler ticaret uygulaması Robinhood üzerinden genç yatırımcılardan geldiğinden şüpheleniyor. Kumarın utanç verici bir şey olmadığını söyleyen Buffett, “çok insani bir içgüdü” tanımlamasını yapsa da “Bunu yapan insanların çevresinde bir yatırım topluluğu inşa edileceğini düşünmüyorum” dedi. 

Kumarhanelere giren insanların çıkan insanlardan daha fazla olduğunu söyleyen Buffett, ünlü külkedisi masalı anekdotunu kullanarak “Bu kendi gerçekliklerini yaratmalarını sağlıyor ve bu ortamda kimse size saatin 12’ye vurduğunu ve her şeyin kabaklara ve farelere dönüştüğünü hatırlatmaz” ifadelerine yer verdi. 

ENDEKS FONLARI BIRÇOK YATIRIMCI İÇİN CEVAP NİTELİĞİNDE 

Buffett dünyada ne tür bir değişim olacağını tahmin etmenin çok zor olduğunu ve bu nedenle çeşitlendirilmiş endeks fonlarının harika bir argüman niteliği taşıdığını söyledi. 

Omaha Kahini vefat etmesi durumunda vasiyetinde eşine geçecek servetin %90’ının S&P 500 gibi endeks fonlarına geçmesini ve %10’unun hazine tahvillerinde kalmasını istediğini belirtti. 

EN ÖNEMLİ YATIRIM 

Warren Buffett kişinin en iyi olduğu alanda kendine yapacağı yatırımın en iyi yatırım olduğuna dikkat çekiyor. Buffet 2021’in ilk çeyreğinin sonunda 145 milyar dolarlık likidite yığını olan şirketi üzerinden yaklaşık 6,6 milyar dolarlık hisse geri alımı gerçekleştirdi. Ancak bu hisse geri alımları daha önceki çeyreklere göre yavaşlama gösterdi. 

Omaha Kahini uzun bir süre hisse geri alımlarını bir muhasebe hilesi olarak tanımladı. Buffett bu piyasa hamlesini hissenin fiyatını yükseltmek için ve genellikle yeterli bir disiplini olmadan yapılan bir hamle olarak görmekteydi. Genellikle şirket satın almalarda veya büyük hisse alımlarında nakit sağlamak için bu stratejiyi kullanıyordu. 

Ancak 2018 yılında Berkshire 2018 yılında hisse geri alım politikasını genişletti ve şirketin nakit varlıkları büyüdükçe büyüdü. Buffett konuyla alakalı açıklamasında, “Kendi sahip olduğumuzdan daha ucuz bir şirket ve hisse satın alamayız” dedi. 

ASLA ASLA DEME 

Buffett, iş modellerini anlamadığını söyleyerek uzun yıllar boyunca teknoloji hisselerinden büyük ölçüde uzak kaldı. Şimdiyse Berkshire Hathaway Apple’ın %5’in biraz üzerinde hissesine sahip. 

Yine de Buffett, Apple hisselerini teknoloji açısından tanımlamıyor. Omaha Kahini, "Apple'ı ve geleceğini dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler üzerinden anladığımı hissediyorum" dedi. Buffett, “Apple’ın harika bir yönetimi var. Tim Cook uzun bir süre hafife alındı ve ürettikleri ürünler insanların kesinlikle seveceği türden. Kurulu bir müşteri tabanları var ve %99’a yakın müşteri memnuniyeti oranları elde ediyorlar” açıklamasına yer verdi. 

BUFFETT’IN HATASI 

Omaha Kahini geçtiğimiz yıl Apple hissesi satarak hata yaptığını itiraf etti. Buffett yatırımcılara yaptığı açıklamasında JPMorgan ve Amazon’la ortaklaşa yaptıkları sağlık şirketinin başarısız olmasının ardından dersini aldığını söyledi. 

BITCOİN KONUSU 

Warren Buffett Bitcoin için şüpheci bir tavur takınıyor. Yatırımcılar tarafından gelen kripto para sorularına cevap vermemeyi tercih eden Buffett, “Şu anda bu toplantıyı izleyen yüz binlerce Bitcoin sahibi yatırımcı var ve muhtemelen bunun kısa dönemli bir yatırım olduğunu düşünen iki kişi var. Bu nedenle 400 bin insanın sinirlendirerek ve mutsuz ederek iki kişiyi mutlu etmek aptalca bir denklem olurdu” ifadelerine yer verdi. 

 

KAYNAK: BORSA GÜNDEM
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ramazan 1 hafta önce Şikayet Et
    bitcoin konusunda katılıyorum 3. kişi de ben olurum muhtemelen..
    Cevapla