ABD'li otomotiv üreticisi de çip krizi kurbanı!

ABD'li Ford dünyayı etkisi altına alan ve özellikle otomobil sektörünü vuran çip krizi nedeniyle Köln’deki üretimi durdurdu.

ABD'li otomotiv üreticisi de çip krizi kurbanı!
ABD'li otomotiv üreticisi de çip krizi kurbanı!
GİRİŞ 03.05.2021 17:59 GÜNCELLEME 03.05.2021 17:59
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bild Gazetesi'nin kaynaklarına dayanan ve pazartesi günü yayımlanan haberine göre, fabrikanın işçileri 3 Mayıs ile 18 Haziran ve 30 Haziran ile 9 Temmuz arasında, kısa süreli vardiyalar halinde çalışacaklar.

Aradaki sürede ise fabrika tamamen kapalı olacak. Habere göre, Köln'deki Ford fabrikasında normal çalışma düzeninde ağustos ayında geçilmesi bekleniyor.

Ford daha önce de aynı nedenlerle ABD'deki birçok fabrikasında üretimi durdurmuştu. Bu gelişmeler şirketin ilk çeyrek bilançosuna yansımış, hisselerinde değer kayıpları yaşanmıştı.

ABD merkezli çok uluslu ağ teknolojileri şirketi Cisco Systems CEO'su Chuck Robbins, nisan ayının son haftasında yaptığı açıklamada, küresel düzeyde etkili olan chip kıtlığının kısa vadede altı ay süreceğini, üretici şirketlerin de kapasite artış çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Robbins, giderek büyüyen chip kıtlığına ilişkin olarak, Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışıyla birlikte, chip kullanıcılarının genel bir daralma yaşanacağının öngörüldüğünü, kendileri gibi birçok chip kullanıcısı şirketin de projeksiyonlarını bu temelde yaptıkları için, chip üreticilerinin de üretimlerini düşürdüklerini vurgulardı ve düşüş öngörülerine karşın talebin yükseldiğini söyledi.

ABD merkezli elektrikli araç üreticilerinden Tesla'nın CEO'su Elon Musk da aynı günlerde yaptığı açıklamada, küresel düzeyde yaşanmakta olan yarı iletken kıtlığının büyük sorun olduğunu vurguladı.

Musk yaptığı açıklamada, tüm bu sorunlara karşın büyük olasılıkla önümüzdeki ay içinde Tesla Model S dağıtımlarının başlayacağını duyurdu. Buna göre Tesla'nın yeni modelinin "yüksek kapasite ile üretimi" bu yılın üçüncü çeyreğinde ve seri üretimi de 2022 yılında başlayacak.

ETİKETLER
EKONOMİ Çip krizi
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Yahyahizim 1 hafta önce Şikayet Et
  40 yıldır üretimi çin'e bırakırsan böyle olur sonuçta.
  Cevapla
 • esteban41 1 hafta önce Şikayet Et
  abd geçen yıl çine 500 mlyr dolar haraç koymuştu ve fabrikaları abd ye taşıttırmıştı. şimdi ise çin verdiği haracı bu yolla geri topluyor. çip krizi falan yok. çin verdiği parayı geri alıyor. abd uzatmalarda. bunu görmeyen kördür.
  Cevapla
 • Yolcu 1 hafta önce Şikayet Et
  Çin parayı topluyorsa müşteriye üretimi durdurmasin satsın sürekli üretim durduran kaçıncı fabrika oldu elinde çip olsa hepsine satardi üretimi durdurunca kendi de kardan zarar eder düşünce doğru degil
  Cevapla