Bakan Muş duyurdu: Yeni rekor kırıldı

Ticaret Bakanı Muş, yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolara yükselen ihracatın tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamı olduğunu belirtti.

GİRİŞ 03.05.2021 12:02 GÜNCELLEME 03.05.2021 13:09
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

Pandemi öncesi 2019 ile karşılaştırıldığında ihracatın, nisanda yüzde 22,3 arttığını dile getiren Muş, "İhracatımız pandemi öncesi seviyelerin de üzerinde tutundu" dedi

Bakan Mehmet Muş'un açıklamalarından satır başları;

DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 31,9 AZALDI

İthalatımız nisanda, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 61,4 artarak 21,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Nisan ayı dış ticaret açığımız, 2020 Nisan ayına göre yüzde 31,9 azalarak 4,6 milyar dolardan 3,1 milyar dolara geriledi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı, nisanda 19,5 puan artışla yüzde 85,7’ye yükselirken, enerji ithalatı hariç yüzde 97,7 oldu.

HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN DERDİNE KAYITSIZ KALMAYACAĞIZ

Yeni dönemde memleketimizin her köşesini ziyaret edecek, sizlerin sorunlarıyla ilgili istişare süreçlerini daha da yoğunlaştıracağız. Üreticilerimizin tesislerini tek tek gezerek, aksayan noktaları yerinde tespit edeceğiz. Hiçbir vatandaşımızın derdine kayıtsız kalmayacağız.

200 MİLYAR DOLAR ÜZERİNİ KONUŞMA ZAMANI GELMİŞTİR

2021 sonu Orta Vadeli Program hedefimiz olan 184 milyar dolar ihracat düzeyini aşmaya bir adım daha yaklaştık. Yıllıklandırılmış ihracatımızla bu hedefi aşmış bulunuyoruz. Artık yıllık ihracatımızı 200 milyar dolar seviyesinin üzerine taşımayı konuşma zamanı gelmiştir.

EN ÇOK İHRACAT YAPAN İLK 3 İL

TİM Başkanı İsmail Gülle de "Nisan ayı, Mart 2021'den sonra Cumhuriyet tarihinde en yüksek ihracat gerçekleştirdiğimiz ikinci ay oldu. 

En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz 7 milyar 239 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 360 milyon dolarla Bursa, 1 milyar 321 milyon dolarla Kocaeli oldu" dedi

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 81
 • Tasviye edin 1 ay önce Şikayet Et
  Ruhsarın ekibini tasviye etmeden başarı zor ,sizin iyi niyetli olduğunuzu hissediyorum ama Ruhsarın ekibi ile ülkenin geleceği ZOR
  Cevapla
 • alpagu 1 ay önce Şikayet Et
  sabah aksam ıstanbul ankara izmir ... işe gelince bursa kocaeli sakjarya .. kurtulun artık su ızmır ankara takıntınızdan hızmetin kralı bursa kocaeli sakarya ve denizli gibi yerlere yapılmalı . iş orada aş orada
  Cevapla
 • Aytekin 1 ay önce Şikayet Et
  İthalat ne oldu
  Cevapla
 • Adil 1 ay önce Şikayet Et
  oraları karıştırmamak lazım, ithalatı düşürmek için doları 19 martta 8 e çıkardı Reis.
  Cevapla
 • anadolu ligi 1 ay önce Şikayet Et
  haberi okursan öğrenirsin
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  ihracat çok güzelde iç piyasa uçtu yapılan ihracat yüzünden,inşaat malzemelerinin ihracatı kapatılmalı çünkü inşaat malzemelerinde alım gücümüz düştü.
  Cevapla
 • yunus 1 ay önce Şikayet Et
  adamların parası bizden 10 kat değerli malı çok ucuza alıyorlar çin malları neden çok satıyor ucuz olduğu için paranın değeri yok
  Cevapla
 • Cüneyt beyaz 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın artvinli kardeşim bizim paramızdan 6 sıfır atıldı eğer öyle değerleniyor ise sürekli sıfırları atalım
  Cevapla
 • selman 1 ay önce Şikayet Et
  artvinli bilgin yok bari fikrin olmasın be. 100 Japon yeni 1 Japon lirası gibidir. 1 litre su alırsın yani. 1 dolar 1 Japon lirasıdır anlıyacağın adamlar kuruş olarak kullanıyor yeni. 1500 usd asgari ücretleri var seninki ne kadar?
  Cevapla
 • ARTVİNLİ 1 ay önce Şikayet Et
  JAPONYADA 1 dolar 103 yen, rusyada 1 dolar 75 ruble, ürdünde 1 dolar 0,78 ürdün parası. soruyorum şimdi hangisi daha zengin. ürdünmü.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle