Bakan Muş'tan müjde: Ciro kaybı desteklerinde başvuru süresi uzatıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sosyal medya hesabından geri ödemesiz ciro kaybı destekleriyle ilgili başvuru sürelerinin uzatıldığını açıkladı.

Bakan Muş'tan müjde: Ciro kaybı desteklerinde başvuru süresi uzatıldı
Bakan Muş'tan müjde: Ciro kaybı desteklerinde başvuru süresi uzatıldı
GİRİŞ 30.04.2021 12:24 GÜNCELLEME 30.04.2021 13:09
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bakan Muş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenen yiyecek-içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere yönelik geri ödemesiz ciro kaybı desteklerinde başvuru sürelerini, işletmelerin hak kaybına uğramaması için uzattıklarını belirterek, "Desteklerden yararlanma şartlarını taşıyan fakat çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan işletmelerimiz, 31 Mayıs 2021 saat 23.59’a kadar başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilecekler. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan nakdi yardım ve maaş müjdesi

Bakan Muş, dün yaptığı paylaşımda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın esnaf gelir desteği ile kira desteklerinde süre uzatımı açıklamasına ilişkin ayrıntılara yer vermişti.

DESTEKLER KARŞILIKSIZ, HİBE NİTELİĞİNDE

Ticaret Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre de 5 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde faaliyetleri kısıtlanan, yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma değer vergisi mükellefiyeti olan, 2019 takvim yılından önce ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla faal mükellefiyeti bulunan, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup, söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmelere ciro kaybı desteği ödemesi yapılıyor.

Ödenecek tutar, 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere, cironun azalan tutarının yüzde 3’ü oranında hesaplanıyor.

Ciro kaybı desteği ödemeleri tamamen karşılıksız ve hibe niteliğinde, geri ödemesiz olarak sağlanıyor.

Tam kapanmada esnafa destek verilecek

 

Esnafı sevindiren gelişme! Kapalı döneme kira muafiyeti geliyor

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Abdurrahman 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkede sen az vergi ödemek için cironu eksik tut. Sonra destek alamıyorum diye ağla. Ne güzel dünya. Dürüst olan her zaman kazanır.
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Ah be ya. Yardım yapacan neden kriter belirlersin. %49.90 da kayıp olduğu için başvuramıyorum.
  Cevapla
 • adanali 1 ay önce Şikayet Et
  kısa çalışma ödeneği yeni kayıp almıyor devletimiz önceki dönemde kısa çalışma ödeneği alıyor yeni muracat kabul edilmiyor bununla ilgili mağdur olan vatandaşlarımızı şu dönemde desteğini bekliyoruz devletimizden
  Cevapla
 • Yörük 1 ay önce Şikayet Et
  Eğlence sektöründeki işletmelere niye sıfır destek veriliyor.İşletmelerimiz açıkken yıllardır vergimizi ödedik ,çalışanlarımızı sigorta yaptık.Belediyelere ödeme yaptık.Ama şu an kira desteği ,ciro kaybı veya diğer kredilerde hep gavur muamelesi görüyor sektörümüz. Normalleşme olup da işletmeler açılınca vergi memurları işletmemizin sokağından geçmesin mümkünse .Alırken iyiydi.
  Cevapla
 • Yns... 1 ay önce Şikayet Et
  sende helal bi sektöre gec.eglenen lerin isledigi harsmlara heb sebeb olmazsin
  Cevapla
 • tufan sarı 1 ay önce Şikayet Et
  Haber7 editörleri, çek tahsilat yasağı bizi batıracak, bunu haber yapın , müşterilerimin parası var ama banka çekleri tahsil ettirmiyor, bu nasıl saçmalık. Böyle kanun mu olur. Şuan ticaretimiz bitti. Battık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle