Fed faiz kararını açıkladı!

Son Dakika Haberi; ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Fed faiz kararını açıkladı!
Fed faiz kararını açıkladı!
GİRİŞ 28.04.2021 21:06 GÜNCELLEME 28.04.2021 22:08
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Bankanın bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu yinelenen açıklamada, böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin desteklendiği kaydedildi.

Açıklamada, aşılamadaki ilerleme ve güçlü politika desteğinin etkisiyle ekonomik faaliyet ve istihdam göstergelerinin güçlendiği belirtildi.

- ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞ GEÇİCİ FAKTÖRLERDEN KAYNAKLI

Salgından en olumsuz etkilenen sektörlerin zayıf kalmaya devam ettiği ancak iyileşme gösterdiğine işaret edilen açıklamada, enflasyonun yükseldiği ancak bu yükselmenin büyük ölçüde geçici faktörlerden kaynaklandığı vurgulandı.

Açıklamada, genel finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiği belirtilerek, "Ekonominin gidişatı, aşıların ilerlemesi de dahil olmak üzere salgının seyrine önemli ölçüde bağlı olacaktır. Devam eden halk sağlığı krizi ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor ve ekonomik görünüme yönelik riskler sürüyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığının altı çizilen açıklamada, bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği yinelendi.

- VARLIK ALIMINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMEDİ

Açıklamada, federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Bankanın varlık alımında değişikliğe gitmediği de belirtilen açıklamada, hazine tahvilleri için ayda en az 80 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları için ayda en az 40 milyar dolar olmak üzere varlık alımına maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde "önemli ölçüde ilerleme" kaydedilene kadar devam edileceği bildirildi.

Açıklamada, Komitenin uygun para politikası duruşunu değerlendirirken gelen verilerin ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini izlemeye devam edeceği ve hedeflere ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde, para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı ifade edildi.

ETİKETLER
faiz kararı
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Hans 5 ay önce Şikayet Et
  Fed miş ulen , sen artık Yalova kaymakamisin, artık Asya faizsiz bank gelecek sizde kudurun...
  Cevapla
 • Halk 5 ay önce Şikayet Et
  Faizin en yüksek olduğu 5-6 ülkeden biriyiz.
  Cevapla
 • Türkiye Sevdalısı 5 ay önce Şikayet Et
  Osmanlının son kalesi Türkiyemizdeki 19 olan faiz artan gıda fiyatları , inşaat malzeme fiyatları halkımızı üzmektedir denetimleri artması gerekiyor insanımız ucuz kredi kullana bilmeli , istediğini giyip yiyebilmeli ve kiradan kurtulup ev sahibi olabilmeli .
  Cevapla
 • Vatan için 5 ay önce Şikayet Et
  Akifin dediği gibi yolları gibi dinimiz var dinleri gibi yollarımız.kafirler islamin hükmünü yapip müslümanlar yapmaz ise ne olur iste ortada
  Cevapla
 • Türkiye İstanbul 5 ay önce Şikayet Et
  canın cehenneme terörist vampir işkalci abd zalimliğinin ceremesini yakında çekeceksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle