Bakan Yardımcısı Sayan'dan kripto para çağrısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, kripto paralarla ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde düzenleme yapma ihtiyacının doğduğunu söyledi.

Bakan Yardımcısı Sayan'dan kripto para çağrısı
Bakan Yardımcısı Sayan'dan kripto para çağrısı
GİRİŞ 28.04.2021 13:24 GÜNCELLEME 28.04.2021 13:24

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) himayelerinde gerçekleştirilen "Türkiye Teknoloji Buluşmaları" etkinliği kapsamındaki "Dijitalleşme İle İlgili Regülasyonlar" başlıklı özel oturumda, teknolojide yaşanan gelişmelerle ortaya çıkan ve "Bitcoin" tabir edilen kripto para birimleri ile bunun altında yatan blok zincir teknolojisinin dünya ekonomisine yepyeni boyut kazandırdığını söyledi.

Dünya nüfusunun yüzde 1,3'ünün kripto para kullandığına dikkati çeken Sayan, yapılan bir çalışmaya göre bu yılın ocak ayında kripto para kullanan sayısının yüzde 15 arttığını kaydetti.

Son günlerde kripto para fiyatlarında yaşanan artış oranlarının bu paralara ilgiyi artırdığına işaret eden Sayan, Ocak 2021 itibarıyla dünya genelinde işlem gören kripto para sayısının 4 bin 89'a ulaştığını söyledi.

KRİPTO PARALARA DÜZENLEME ÇAĞRISI

Sayan, kripto para piyasasını düzenleyen ve uluslararası geçerliliği olan yasaların olmayışının birçok problemin yaşanması açısından potansiyel oluşturabildiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"Kripto paraların hacminin her geçen gün yükselmesi ve kripto para sahibi olan insanların sayısındaki hızlı artış, ulusal ve uluslararası düzenleme yapma ihtiyacını da doğuruyor. Dünya genelinde kripto paralarla ilgili düzenleme çalışmaları devam ediyor olsa da hali hazırda tam anlamıyla gerek devletler gerekse de devletler arası işleyen kapsayıcı mevzuat bulunmuyor. Bazı ülkeler kripto paraları yasal olarak kabul ederken, bazılar da yasa dışı olarak kabul ediyor."

Kripto para alım satımına aracılık eden ve saklama görevi de gören ve "borsa", "aracı kurum" veya "platform" olarak adlandırılan kuruluşların bu görevlerini uygun bir şekilde yerine getirip getirmediklerine ilişkin endişe duyulduğunu dile getiren Sayan, para piyasalarını düzenleyen kurum ve kuruluşların düzenleme ihtiyacı olan alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

"2023'TE 5G'Yİ AKTİF OLARAK KULLANMAYI PLANLIYORUZ"

Bakan Yardımcısı Sayan 5G konusuna da değinerek, "4,5G ihalesinde yüzde 40-45 oranında yerlilik istedik ve dedik ki, 5G'ye mümkün olan en yüksek yerlilik oranıyla geçen ilk ülkelerden biri olacağız. 4,5G yerlilik oranı yüzde 1'ler seviyesindeyken yüzde 23'e çıkarttık." dedi. Sayan, 5G'ye geçişte telefonların uyumu, uygulamalar ve ticari istek konularında doğru zamanlamanın önemine işaret ederek, "2023'te 5G'yi aktif olarak kullanmayı planlıyoruz." diye konuştu.

YAZDIR