Komşuda 'Akkuyu' paniği: Türkiye bizimle pazarlık yapmalı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, 'Türkiye, Akkuyu'da yapım aşamasındaki nükleer santral için komşu ülkelerle pazarlık yapmalı.' dedi.

Komşuda 'Akkuyu' paniği: Türkiye bizimle pazarlık yapmalı
Komşuda 'Akkuyu' paniği: Türkiye bizimle pazarlık yapmalı
GİRİŞ 27.04.2021 14:13 GÜNCELLEME 27.04.2021 14:14
Bu Habere 129 Yorum Yapılmış

Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiye büyük önem veren Türkiye, Mersin'de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ile sıfır emisyonla çalışan nükleer enerjiye sahip olacak.

Türkiye'de bir ilk olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi Yunanistan'da paniğe neden oldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, geçtiğimiz aylarda ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde "Akkuyu'da nükleer santral inşa etmenin birçok sorunlu neticesini gündeme getirmiş", santral nedeniyle "Doğu Akdeniz'de yeni bir 'Çernobil' tehlikesinin yaşanabileceğini" öne sürmüştü.

"TÜRKİYE KOMŞU ÜLKELERLE PAZARLIK YAPMALI"

Dendias, tarihteki en büyük nükleer kaza olan Çernobil felaketinin, bugün pusuda bekleyen tehlikelerin değişmez bir hatırlatıcısı olduğu görüşünü paylaşıp, Ankara'nın nükleer santral için komşu ülkelerle masaya oturması gerektiğini savundu.

Çernobil ile Akkuyu NGS'yi kıyaslamaya çalışan Dendias, "Daha önce de belirttiğim gibi Türkiye, Akkuyu'da yapım aşamasındaki nükleer santral için komşu ülkelerle pazarlık yapmalı." ifadelerini kullandı.

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunan Yanışlı mahallesinin Akkuyu mevkiinde inşa edilecek olan nükleer enerji santralidir. İnşaatı bittiğinde Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacaktır.

YORUMLAR 129
 • Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  O avrolar köcdünde avrupa sizi de ekonomik cöküsünüzden kurtaramicak. son istasyon savas.
  Cevapla
 • Tekin yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Mersin nere atina nere.. Fransa ın santralı için pazarlık yaptınm ı.. Ha illa diyorsan bize elektrik lazım gel pazarlık yapar size elektrik direği döşeriz..
  Cevapla
 • Dadaş 25 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar tam manyaklaşti sirtaki sen aķuyuyu selaniktemi sandin sivri sinek gibi tizlayip durmayin...
  Cevapla
 • Haso 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlarin hic bir hakki olmayan yerlerden pazarlik istemesi bile bizim icin kötu bir senaryo.derhal ege konusûnu cözelim rum yunan kim varsa istenilmeyen insanlar olaraktan disari.akdenizden konusmayacagim cunku yunanin hic bir hakki olmadigini bile bile uzerimize keliyorlar sonûcta laf olsun,ne koparabilirsek dusuncesinden aynisi ermenilerin oyunu
  Cevapla
 • şeref yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  ya bu yunanistan çok şımardı bir tokat atmalıyız kulağını çekmeliyiz
  Cevapla
 • H....D..... 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani bir laf var 'eceli gelen ..... ....duvarına ....' ulan samanı sorucaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle