İstanbul için dev deprem hazırlığı: Tahliye için gemiler hazır bekleyecek

İstanbul'da olası büyük deprem için hazırlıklar başladı. 7,5 büyüklüğündeki bir depreme göre plan yapıldı. Plana göre; depremzedeleri şehir dışına çıkarmak için İstanbul açıklarında tahliye gemileri bekleyecek.

GİRİŞ 26.04.2021 11:55 GÜNCELLEME 26.04.2021 19:18
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Onlarca gemi kimi limanda, kimiyse açıkta. Hepsi hazır halde bekliyor. Tek bir görevleri var, olası bir depremde yüz binlerce İstanbulluyu tahliye etmek. Tahliye planı, deprem eylem planının önemli bir parçası. 16 milyonluk mega şehir için tüm hazırlıklar 7,5 büyüklüğünde bir depreme göre yapıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda İstanbul Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD ve diğer kamu kurumları ile birlikte, çok detaylı bir deprem eylem planı hazırlandı. TRT Haber'in ulaştığı bu planda çarpıcı ayrıntılar var.

İSTANBUL İÇİN 7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREME GÖRE PLAN HAZIR

Şehirden ayrılmak isteyen depremzedelerin tahliyesi planlanıyor. Bunun için de tüm hazırlıklar tamam.

TRT Haber'den Merve Güneş'in haberine göre; hazırlanan plana ilişkin konuşan, Jandarma Albay Metin Günal, "Destek illeri veya memleketlerine gitmek isteyen afetzedeler görevlendirilen ring araçlarıyla deniz, hava, kara ve demiryolu vasıtalarıyla tahliye edilmek üzere belirlenen tahliye alanlarına sevk edilecektir." dedi.
İstanbul deprem tahliye planı - Havayolu

İstanbul’da toplam 23 adet tahliye alanı bulunuyor. Deniz yoluyla yapılacak tahliyeler için gemiler hazır bekliyor.

Şehir hatları vapurları, deniz otobüsleri, kıyı emniyetine ait botlar ve gemiler ile sahil güvenlik komutanlığına bağlı deniz araçları da depremzedeleri tahliye etmek için kullanılacak
İstanbul deprem tahliye planı - Kara yolu

DENİZDEN YAPILACAK TAHLİYE NOKTALARI

Denizden yapılacak tahliyeler için 6 nokta belirlendi. Vatandaşlar araçlarla bu noktalara taşınacak, ardından gemilerle İstanbul dışına çıkarılacak.

İstanbul deprem tahliye planı - Demir yolu
Adalar için de iskele ve 5 kapak atma alanı belirlendi. Bunlar, Sirkeci Feribot İskelesi, Yenikapı Deniz Otobüs Terminali, Pendik Hızlı Feribot İskelesi, İstinye İskelesi, Harem Feribot İskelesi ve Zeytinburnu Zeyport Liman İşletmeleri.

İstanbul deprem tahliye planı - Deniz yolu

DEMİR YOLU TAHLİYE NOKTALARI

Ancak tahliye sadece denizden olmayacak. İstanbulluları kent dışına demiryoluyla çıkarmak için de 3 tahliye noktası belirlendi. Bunlar, Yeşilköy, Halkalı ve Tuzla Tren İstasyonları.

KARA YOLU TAHLİYE NOKTALARI

Tahliye sürecinde karayolları da önemli bir rol oynayacak. Esenler, Alibeyköy, Samandıra ve Harem Otogarları deprem sonrası için acil çıkış terminalleri olacak.

Tüm ayrıntıların düşünüldüğü deprem eylem planında, hava yolu da tahliye için kullanılacak. Bunlar, İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı olacak.

ÖNCELİK ENGELLİ, ÇOCUK VE YAŞLILARDA

Tahliyede öncelik sıralamasının başında ise engelli vatandaşlar bulunuyor. Onları çocuklar, yaşlılar ve kadınlar takip ediyor.

İSTANBUL'DAN TAHLİYESİ YAPILACAK KİŞİLER NEREYE GÖNDERİLECEK?

Destek iller iki grup olarak belirlendi. İlk etapta depremzedeler, Balıkesir, Eskişehir, Ankara, Manisa, İzmir, Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Denizli, Samsun ve Kayseri’ye tahliye edilecek. İsteyenler de memleketlerine gönderilecek.

İhtiyaca bağlı ikinci grup destek il olarak belirlenen Adana, Gaziantep, Malatya, Trabzon, Diyarbakır, Erzurum ve Erzincan’a da depremzedeler sevk edilebilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Semih 5 ay önce Şikayet Et
  Koskoca Filyos limanı yapıldı. Depreme en yakın bölge , bence batı karadeniz Bartın , Zonguldak, Karabük ve Kastamonu 1. Derece illere alınmalı
  Cevapla
 • bende yalan yok 5 ay önce Şikayet Et
  Allah istanbula büyük bir deprem yaşatmasın Türkiye nin işi biter , amerika ve nato yunanistan iti fırsat kolluyorlar zaten
  Cevapla
 • Serkan 5 ay önce Şikayet Et
  Ne bu şimdi? Neyin hazırlığı anlamadım.
  Cevapla
 • sakaryali 5 ay önce Şikayet Et
  olasi büyük depremde gemiler ters döner hazirlik neyeyse artik herkesin herseye hazirlikli olmasi lazim
  Cevapla
 • SITRATEJIST. 5 ay önce Şikayet Et
  TIRAKYA BOLGESINE TARIMDAN ANLAYAN. TURK DOSTU KAVIM GETIRELIM.5 MILYON PAKISTANLI TIRAKYAYI AYAKTA TUTAR.UYGURLUDA OLABILIR.TIRAKYANIN NUFUSUNU 25 MILYONA CIKARMAMIZ SART.Sitratejist.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle