Elon Musk'tan 100 milyon dolarlık yarışma! Detaylar belli oldu

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda duyurduğu kazanana da 100 milyon dolarlık ödülün verileceği yarışmanın detayları belli oldu

Elon Musk'tan 100 milyon dolarlık yarışma! Detaylar belli oldu
Elon Musk'tan 100 milyon dolarlık yarışma! Detaylar belli oldu
GİRİŞ 23.04.2021 22:51 GÜNCELLEME 23.04.2021 22:53
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

SpaceX ve Tesla’nın CEO'su Elon Musk, geçtiğimiz aylarda iklim sorununa karşı bir yarışma başlatma kararını açıklamış, kazanana da 100 milyon dolarlık ödül vereceğini duyurmuştu. Musk yarışmanın detaylarını paylaşırken, 'Hem maliyet hem de ölçeklenebilirliğin ele alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz aylarda  iklim krizine karşı bir yarışma başlatan Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, yarışmanın ayrıntılarını paylaştı.

22 Nisan günü başlayan ve dört yıl sürecek olan yarışma ile ilgili Musk, katılımcıların projelerinin büyük çapta karbonu temizleyebilecek "milyar ton" ölçeğinde çözümler yaratabilecek sistemler önermeleri gerektiğini söyledi.


Küresel karbon salınımını düşürebilecek bir projenin ortaya çıkması amaçlanan yarışma ile ilgili Elon Musk, 'Sadece bir tane gezegenimiz var. Yüzde 1'lik felaket riskini bile niye alalım, bu çılgınlık' ifadelerini kullandı.

‘YETERLİ KARBON VE KARŞILANABİLİR MALİYET’

Konu ile ilgili bir YouTube yayınında açıklamalarda bulunan Musk, 'Hem maliyet hem de ölçeklenebilirliğin ele alınması gerekiyor. Söz konusu proje yeterli karbona ulaşılabilecek mi ve bunu maddi olarak karşılayabilir miyiz? Bunlar önemli olan iki şey' şeklinde konuştu.

Küresel ısınma ile mücadele kapsamında karbonu en az 100 yıl tutacak bir plan sunulması gereken yarışmayı kazanan kişi 100 milyon dolar ödül alacak.

Karbonu en az 100 yıl tutacak bir planı olması gerektiği öğrenilen yarışmayı kazanana 100 milyon dolar ödül verilecek.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Proje başarılı olursa Paris İklim Anlaşması'yla hedeflenen karbon salınımı seviyelerine gelinebilmesi için önemli bir adım atılmış olacak.

2016'da imzalanan Paris İklim Anlaşmasıyla küresel sıcaklık artışının yüzyıl sonuna kadar 2 santigrat derecenin altında tutulması amaçlanıyor.

Bunun için dünya genelinde karbon salınımının 2030'a kadar yüzde 50 azaltılması, 2050 yılına kadar ise sıfıra indirilmesi hedefleniyordu.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • hıghlander 3 ay önce Şikayet Et
    El cevab: böyle bir sistem var ama,maalesef sizlerin cebinde de akrep var.(umarım zaman, bu sözümden dolayı beni utandırsın)
    Cevapla
  • Fatih yavuz kanuni 3 ay önce Şikayet Et
    Gölge etmeyin başka ihsan istemez dünyamizı kirletenleri herkes biliyor
    Cevapla