Ertem: Kripto para düzenlemeleri yolda

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Thodex dolandırıcılığına ilişkin olarak kripto para piyasasına düzenlemenin en kısa sürede getirileceğini söyledi.

Ertem: Kripto para düzenlemeleri yolda
Ertem: Kripto para düzenlemeleri yolda
GİRİŞ 23.04.2021 14:19 GÜNCELLEME 23.04.2021 14:19
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem kripto para piyasalarına ilişkin düzenlemelerin en kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi. CNN Türk’e konuk olan Ertem, Merkez Bankası, MASAK, SPK'nın kripto paralara yönelik düzenlemeler üzerinde hızla çalıştıklarını ve en kısa süre içinde kurala bağlanarak hayata geçirileceğini duyurdu.

Ertem "Merkez Bankası'nın yaptığı ön düzenleme. Arkası gelecektir. Kripto para borsaları var. Belli denetim ve güvence vermeye yönelik olması gerekiyor. Platformlarla ilgili düzenleme yapılması lazım. Merkez Bankası, para yerine kullanılmasını yasakladı. Aracı kurumlardan para transferinin önüne geçti. Son olay da ortaya çıkarıyor ki, bunların sermaye yeterlilikleri, lisanslamaları olması lazım. Bu konuda ilgili kurumlarımız MASAK, SPK, Merkez Bankası gibi bunun üzerinde çalışıyorlar. Reform programımızda da var. Çalışmalar bittiğinde bunun hukuki bir üst yapısı olmuş olacak. Yatırımcılar belki böyle güvende olabilir" dedi.

THODEX MAĞDURLARI

Son yaşanan Thodex dolandırıcılığına ilişkin açıklamalarda da bulunan Ertem, yatırımcıların cüzdanlarına erişmesi için şifrelerinin olması gerektiğini ancak bu şifrelerin kripto para borsası nezdinde tutulması halinde mağdurların paralarına erişemeyeceğini belirtti. Ertem, “Paraların geri alınabileceğinin iktisatçı ve hukukçuların hesaplayacağı bir şey. Yatırılan paraların devlet güvencesi yok. Şifreler yatıranların elindeyse, cüzdanlarına ulaşmaları konusunda sorun yaşamazlar. Şifreler kripto paracıların elindeyse yatırımları konusunda endişe etmeleri gerekir diye düşünüyorum” dedi.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • yunus 2 hafta önce Şikayet Et
    Gayet güzel. Bir sorum olacak Sayın Cumhurbaşkanı yakın zamanda kripto paradan, dövizden vb yatırımlardan çıkarak şirketleri desteklemeyi önerdi. Yani borsaya geçin dedi. Bu süreçten sonra ciddi bir kitle borsaya geçti, ancak yakın zamanda borsa % 40 kaybettirdi. Bunun sebebi olarak görünen yabancı sermayenin merkez bankası başkanının görevden alınması ile borsadan çıkışı olarak belirdi...Durum bu oluca borsaya giren yatırımcı zarar ile karşılaştı. Burada sorum şu bu bilinçli bir hareket mi? Ayrıca burada aynı anda çıkış yapan yabacı sermayenin amacı hükümet ile hükümet sözünü dinleyen yatırımcıyı karşı karşıya getirmek mi? Sizce yatırımcı ve hükümet ne yapmalı ?
    Cevapla
  • Ahmet Uzun 2 hafta önce Şikayet Et
    Adamlar 2 milyar dolar yani yaşlaşık 17 milyar tl yi ülke dışına kaçırmış şimdi mi aklınıza geldi sayın danışman. Bu güne kadar neredeydiniz.
    Cevapla