ABD'den son dakika F-35 kararı: Türkiye programdan çıkarıldı

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), Türkiye'nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara'ya bildirimde bulunduğu belirtildi.

ABD'den son dakika F-35 kararı: Türkiye programdan çıkarıldı
ABD'den son dakika F-35 kararı: Türkiye programdan çıkarıldı
GİRİŞ 21.04.2021 20:57 GÜNCELLEME 21.04.2021 20:57
Bu Habere 265 Yorum Yapılmış

Gelen son dakika haberine göre ABD, Türkiye'yi F-35 programından resmi olarak çıkardığına dair Ankara'ya bildirimde bulundu. Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan ABD'li savunma yetkilisi, bildirimin nasıl gerçekleştirildiğine dair detay vermedi.

Yetkili, bildirimde, 2006'da katılımcıların imzasına açılan ve Türkiye'nin 26 Ocak 2007'de imzaladığı Ortak Mutabakat Zabtı'nın feshedilmiş olduğunun ve yeni mutabakat metnine Türkiye'nin dahil edilmediğinin belirtildiğini kaydetti.

Pentagon'dan S-400 ve F-35 açıklaması! 'Türkiye'yi uyarıyoruz ama...'

YENİ KATILIMCI EKLENMEDİ

Yetkili, 2006 tarihli mutabakatın geride kalan 8 ortakla güncellendiğini ve programa yeni herhangi ortak katılımcının eklenmediğini söyledi. Türkiye, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'na (JSF) Ortak Mutabakat Zabtı ile ortak üretici olarak katılmıştı.

Programın katılımcıları Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç'ten oluşuyordu. Türkiye ilk etapta 100 adet F-35A uçağı almayı taahhüt etmişti.

Rusya, Türkiye'nin Su-35'leri yerlileştirme teklifini reddetti

2018'de 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye'ye verilmiş ancak uçaklar ABD'de, Türk pilotların da katıldığı eğitim programlarına tabi tutulmuştu. Daha sonra ise 2 F-35 uçağının daha mülkiyeti verilmişti.

Ancak Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi çıktığından bu 6 uçak Türkiye'ye transfer edilmemiş ve 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bunların ABD Hava Kuvvetleri için alınması kararlaştırılmıştı.

Türkiye ayrıca uçak için 1005 parça üretiyordu. Türk firmalarının da bu üretime katılımı büyük oranda askıya alınmıştı. ABD'nin Aralık 2020 itibarıyla da 1005 parçanın tamamı için yeni tedarikçiler bulduğu ortaya çıkmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 265
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD sekiden kobra helikoper vermedi Turkiye atak T129 ureti. ucagida en kisa vakite uretir. f35 parcalari uraten baska ulke yok
  Cevapla
 • ÖZCAN 58 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi oldu iyi yoksa bir umut hala acaba diyecektik. guney sınırlarımızı pkk ile cephaneliğe çeviren,kıbrısa girite,batı trakyaya üs kurup bizi çevreleyenden,radar sistemini küreciğe kurduğu halde savunma silahlarını romanya ve bulgaristanda konuşlandıranlardan ve onbeş temmuzu planladıklarıni dolaylı yollardan bizzat kabul edenlerden dost olmaz. artık çok, çook çalışma zamanı. ALLAH yar ve yardımcımız olsun inşallah.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Oy oy ne güzel paramızı ne zaman alıyoruz ayrıca ingilizlerdeki alacağımızı da bı tahsil etsek artık 100 yılı geçti varmı böyle babayiğit bı başkan alacakları toplasa
  Cevapla
 • karadenız 1 yıl önce Şikayet Et
  tazmınat hakkı doguyor sanırım
  Cevapla
 • ERTUĞRUL 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel bir haber, bizim başka türlü aklımız başımıza gelmiyor Kıbrıs Ambargosu olmasaydı bugün ASELSAN ve ROKETSAN olmayacaktı İHA larımız ve SİHA larımız olmayacaktı, göreceksiniz genç mühendislerimiz onlardan daha iyilerini yapacaklar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle