Yumurtaya zam gelecek mi?

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Afyon, besleyiciliği nedeniyle sahurda tüketilen ve talebi artan yumurtaya zammın söz konusu olmadığını duyurdu.

Yumurtaya zam gelecek mi?
Yumurtaya zam gelecek mi?
GİRİŞ 21.04.2021 12:28 GÜNCELLEME 21.04.2021 12:31
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yumurta fiyatlarını değerlendiren Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, ramazanda artan yumurta tüketiminin 365 güne yayılmasını istediklerini söyledi.

Sektör olarak sık sık yumurta fiyatlarının yüksek olduğu iddiasıyla karşı karşıya geldiklerini belirten Afyon, "ramazan fırsatçılığı", "yumurta yüksek fiyata satılıyor" suçlamalarının üreticileri üzdüğünü dile getirdi.

Şu anda yumurtanın marketlerde makul seviyede satıldığını aktaran Afyon, "Yumurtanın maliyetin biraz üstü olan rakamdan nakliye, ambalaj, yüzde 7 KDV, market karı konulduktan sonra marketlerde tüketiciye 95 kuruş-1 liradan satılması normaldir. Bu, beyaz 'L' yumurta için geçerlidir. 63-72 gram ağırlığındaki bu yumurtanın halka gelişi 1 lira seviyesindedir. Sarı yumurtada üretim maliyeti daha yüksek olduğu için yüzde 10-15 daha pahalıya satılabilir. Organik yumurtaların fiyatı farklı olabilir, gezen tavuk yumurtasına tüketici rağbet gösteriyorsa onun da fiyatı farklı olabilir." diye konuştu.

Afyon, yumurtanın üreticiye 55-56 kuruşa mal olduğunu, son ayda üreticiden çıkan yumurta fiyatının 45-42 kuruşa kadar düştüğünü belirtti.

Yumurta üreticilerinin 2020 yılını yüzde 12 zararla kapattığını aktaran Afyon, "Bu zarardan çıkış fiyatlarımız zam olarak algılandı. Yumurtaya zam gelmesi söz konusu değildir. Sadece maliyet seviyesinde seyrediyoruz. Son 1,5-2 aydır fiyatlarımız sabit." diye konuştu.

Türkiye, dünyada yumurta üretiminde 7'nci sırada

Afyon, Türkiye'nin dünya yumurta üretiminde 7'nci sırada olduğunu, 2020 yılında yumurta ihracatında ise 3. sırada yer aldığını kaydetti.

Türkiye'de yıllık 22 milyar yumurta üretildiğini aktaran Afyon, şöyle konuştu: "Türkiye, yumurta ihracatında söz sahibi bir ülke. Yumurta ihracatının Orta Doğu ve Körfez bölgesinde yoğunlaşması bütün dünyanın ilgisini buraya çekiyor. Bu bölgelere en yakın pazar biziz. Bir handikabımız var, rakibimiz ülkelerin ham madde üreticisi olması ve ham maddelerimizi bu ülkelerden temin etmemiz bizi rekabetçi olmaktan çıkarıyor. Bu bölgelerde yumurta fiyatını Türkiye belirliyor. Biz bu yumurtayı ihracata göndermezsek fiyatlarımızın düşeceği doğrudur lakin bir-iki ay ucuz yumurta yemek karşılığında bizim dünya sıralamasında ihracatımızın kapanması söz konusudur. Bizim ihracatımız iç üretimin emniyet sibobudur."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  ak genç adlı yorumcunun dediği gibi,ufak ufak alıştıra alıştıra koyuyorlar,2-3 ay önce Bim VE 101 den büyük boy Keskinoğlu marka tavuk salamı 8 tl civarı alırken,2-3 ayda 11,5 -12 tl olmuş.
  Cevapla
 • ak genç 1 yıl önce Şikayet Et
  bu gün 15 lik yumurta bimde 1 tl zamlandı.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yumurtada üretimde dünyada 7.yiz neden pahali..
  Cevapla
 • Aliveli 1 yıl önce Şikayet Et
  herşey pahalı zaten daha neyin zammını yapacaklar. devlet milyonlarca suriyeliyi oturtacağına çiftlik kurup adamları çalıştırsa hem adamlar para kazanır hem üretim olur hem de millet ucuz paraya yumurta yer.
  Cevapla
 • Ramazan 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah hiçbir sektörde fırsatçıların eline düşürmesin gözü doymaz açlar....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle