Savunma sanayinde kritik görüşme: Rekor bekleniyor

TİM Başkanı İsmail Gülle, 2035'te ihracat artışının en yüksek olacağı sektörün, yüzde 425 artış bekledikleri savunma ve havacılık sanayii olacağını söyledi.

Savunma sanayinde kritik görüşme: Rekor bekleniyor
Savunma sanayinde kritik görüşme: Rekor bekleniyor
GİRİŞ 19.04.2021 20:58 GÜNCELLEME 19.04.2021 21:00
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Brezilya Savunma ve Havacılık Sanal Ticaret Heyeti programında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin savunma ve havacılık alanındaki başarılarının önümüzdeki dönemde ihracata da yansıyacağını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle

2035'TE SAVUNMA SANAYİ İHRACATINDA REKOR BEKLENİYOR

Sektördeki başarıların küresel alanda gündem oluşturduğunu belirten Gülle, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin savunma ve havacılık sektöründe ulaştığı nokta, küresel medya kuruluşlarının gündemlerinden düşmüyor. Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarıları, ülkemizin gücüne güç katarak jeopolitik anlamda oyun kurucu rolünü güçlendiriyor. TÜBİTAK-SAGE'nin genç mühendis ve teknisyenlerince geliştirilen, Türkiye'nin ilk görüş içi havadan havaya füzesi Bozdoğan'ın testlerini başarıyla tamamlaması ve ülkemizi bu teknolojiye sahip sayılı ülkelerden biri haline getirmesi hepimizi gururlandırdı. 2022'de Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek Bozdoğan'ın yanı sıra Türkiye'nin ilk muharip insansız deniz aracı ULAQ, çatışmaların formatını değiştiren İHA ve SİHA'lar, yerli helikopterimiz ATAK gibi birçok ürünle hem ordumuzun kabiliyeti artıyor hem dışa bağımlılığımız azalıyor hem de sektörümüzün ürün yelpazesi genişlemiş oluyor. Bu nitelik ve nicelik genişlemesinin etkisini önümüzdeki yıllarda ihracatta da göreceğiz. Mart ayı sonunda yayınladığımız İhracat 2021 Raporu'muzda yer verdiğimiz analize göre, 2035'te ihracat artışının en yüksek olacağı sektör, yüzde 425 artış beklediğimiz savunma ve havacılık sanayisi olacak."

İşte Türkiye’nin SİHA gücü! 5 tonluk dev için tarih belli oldu

Bu zorlu dönemde işlerini aksatmadan devam ettirdiklerini aktaran Gülle, “Salgın öncesi tamamladığımız dijitalleşme hamlesi ile işlerimizi sanal ortamda sürdürmeye devam ettik. Salgının başından bu yana birliklerimizle beraber 54 ülkede 65 sanal ticaret heyeti gerçekleştirdik, 10 sanal fuar organize ettik.” dedi.

“TÜRKİYE VE BREZİLYA ARASINDA BİRÇOK İŞ BİRLİĞİ FIRSATI BULUNUYOR”

İsmail Gülle, dünya ticaretinde değişimler yaşandığını ifade ederek, “Just in time”, yani “tam zamanında” teslimat trendinden “just in case”, yani “her halükarda teslimat” trendine hızlı geçiş yapıldığı bir dönemde Türk ihracatçıları olarak, güçlü dijital altyapıları ve mevcut şartlara hızlı adapte olabilme kabiliyetleriyle öne çıktıklarını söyledi.

Gülle, “Bu sayede son 6 ayda ihracatımız 100 milyar doları aştı. İnşallah 2021 yılını, hedefimiz olan 184 milyar dolar rakamının üzerinde tamamlayacağız. Ülkemizin altyapı, turizm, sağlık, sanayi, teknoloji gibi birçok alanda kaydettiği başarılar, ekonomik ve siyasi gücümüzü artırdığı gibi, tüm dünyanın dikkatini de her geçen gün daha fazla çekiyor.” diye konuştu.

Dünyada sayılı ülkede var! 'Göktuğ' projesi ile iki füze birden geliyor

Türkiye ve Brezilya’nın dünya siyasetinde ve ekonomisinde yükselen güçler olarak benzeştiğini ifade eden Gülle, “İki ülke arasında birçok iş birliği fırsatı bulunmaktadır. 2010 yılında Stratejik Ortaklık Eylem Planı imzalanmış ve Brezilya, bölgedeki ilk stratejik ortağımız olmuştur. Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerini MERCOSUR (Güney Amerika Ortak Pazarı) aracılığıyla yürüten Brezilya, 553 milyon nüfusa sahip bu ortak pazara açılan kapımız olabilir.” dedi.

Türkiye ile MERCOSUR arasında imzalanan STA çerçeve anlaşmasının 2019’da yürürlüğe girdiğini anımsatan Gülle, “Bu çerçeve anlaşmanın bir STA’ya dönüşmesiyle karşılıklı kazanç fırsatları doğacaktır. Güney Amerika’daki en büyük ticaret partnerimiz olan Brezilya’ya ihracatımız 2020 yılında yüzde 19 artışla 590 milyon dolara ulaştı. Yılın ilk çeyreğinde ise Brezilya’ya ihracatımız, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 90 artarak 223,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Bu artış trendiyle kısa zamanda Brezilya’ya ihracatın 1 milyar doları aşmasının mümkün olduğunu kaydeden Gülle, MERCOSUR üyesi ülkelere ihracatın da aynı dönemde yüzde 93 artarak 330 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Gülle, devamla şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yılın ilk çeyreğinde Brezilya’ya ihracatımız, çelik sektöründe yüzde 1.065 artarak 65,6 milyon dolara, kimyevi maddeler sektöründe yüzde 87 artarak 49 milyon dolara, otomotiv sektöründe yüzde 25 artarak 24,6 milyon dolara ulaştı. Savunma ve havacılık sektöründe ise Brezilya’ya ihracatımız aynı dönemde yüzde 327 artarak 2,8 milyon dolara ulaştı ve Brezilya, sektörümüzün en çok ihracat yaptığı 18. ülke pozisyonuna geldi. Kültürel, siyasi, askeri ve ticari alanlarda iş birliği potansiyelimizin oldukça yüksek olduğu Brezilya’ya yönelik düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayi Dijital Ticaret Heyeti önemli iş birliklerine hizmet edecektir.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Gülle, 2035'te ihracat artışının en yüksek olacağı sektörün, yüzde 425 artış bekledikleri savunma ve havacılık sanayisi olacağını bildirdi.

 “TÜRKİYE VE BREZİLYA, SAVUNMA SANAYİSİNDE SON DERECE İYİ BİRER PARTNER”

Türkiye’nin Brezilya Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş de Brezilya’nın çok büyük bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Ülke, bütün kıtanın yarısı, hatta biraz daha fazlası. Aynı şekilde ekonomik açıdan da Latin Amerika’daki en büyük ekonomi. Dünyada ilk 10’a giren ekonomilerden birisi. Gerek bölgesinde lider olması gerekse küresel açıdan konumuyla son derece önemli bir ülke.” ifadelerini kullandı.

Brezilya ile yapılacak iş birliğinin, aynı zamanda tüm Latin Amerika ülkeleri, hatta dünya açısından referans oluşturacağını belirten Ateş, “Dolayısıyla bu ülkeye özel bir önem atfedilmesi gerekli. Türkiye’nin de Latin Amerika’daki en büyük ticari ortağı. Salgın; iki ülkeye hem ülkelerin ne kadar birbirine bağlı olduğunu hem de bu bağımlılığının tek kaynaktan çok çeşitli ülkelere olması gerektiğini öğretti.” diye konuştu.

Ateş, ekonomide tek bir kaynağa bağlı olmanın yaşattığı zorlukların iki ülkede de yaşandığını aktararak, şunları kaydetti:

“Savunma sanayisine de bu çerçevede yaklaştığımız zaman şunu görüyoruz; Türkiye için Brezilya ve Brezilya için Türkiye, savunma sanayisi alanında son derece iyi birer partner. Uluslararası iş birliklerinin çeşitlendirilmesi açısından da çok önemli. Yapıları itibarıyla da iki ülke birbirleriyle uyumlu. Benim burada görebildiğim, her iki ülkede de bu yönde bir irade var. Ülkemiz belirli alanlarda ve ürünlerde son derece gelişmiş durumda. Brezilya da başka alanlarda, havacılık ve uzay sektörü başta olmak üzere gelişmiş durumda. İki ülke, birbirini tamamlayıcı durumda. Bu kapsamda iki ülke arasında sadece ticaret değil, aynı zamanda ortaklığa da önem vermemiz lazım. Özellikle firmalarımızın Brezilyalı firmalarla ortaklık kurmaları son derece faydalı olacaktır. Sadece al-sat değil, beraber teknoloji geliştirmek, beraber projeler hazırlamak son derece etkili ve faydalı olacaktır.”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

SSB BAŞKANI İSMAİL DEMİR: SONUÇLARI HEYECANLA BEKLİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye ve Brezilya arasındaki ticaret hacminin artma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Bu hafta süresince 20 Türk firması ve 45 Brezilya firmasının yapacağı ikili görüşmelerden çıkacak sonuçlar heyecanla bekleniyor" dedi.

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, çevrim içi olarak Brezilya Savunma ve Havacılık Sanal Ticaret Heyeti açılış programına katıldı. Demir yaptığı konuşmada, Türkiye ve Brezilya arasındaki ticaret hacminin olması gereken yerin çok uzağında olduğunu belirterek, “İki ülkenin ekonomik ve nüfus büyüklüklerini düşündüğümüzde, toprak büyüklüklerini düşündüğümüzde mesafelere bakılmaksızın çok daha büyük bir ticaret potansiyeli mümkün” ifadelerini kullandı.

Bu potansiyellerin içinde en dikkat çekenlerin savunma ve havacılık olduğuna vurgu yapan Demir, “Çünkü iki ülkede bu başlık altında önemli bazı adımlar attılar ve atıyorlar. Daha da önemlisi iki ülke birbirini tamamlayıcı bazı gelişmelere ve kabiliyetlere sahip. Bu açıdan her anlamda mükemmel bir uyum ve birbirini tamamlayacak kabiliyetler zinciri olması, bu alandaki işbirliği potansiyelimizi daha da artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Savunma sanayiini geliştirmenin bir anlamda stratejik olarak belirli konularda ortaklığa doğru gitmek anlamı taşıdığını bildiren Demir, “Bunu gerçekleştirmek üzere SSB ve Brezilya olarak potansiyel konuları kaleme alan ve belirleyen bir duvar kağıdı yaptık ve konularımızı bu bağlamda takip ediyoruz. Bu doküman iki ülkenin işbirliği ve ilişkisi konusunda bir temel referans dokümanı olarak önümüzde duruyor ve hayata geçirilmesine devam edeceğiz. Bu hafta süresince 20 Türk firması ve 45 Brezilya firmasının yapacağı ikili görüşmelerden çıkacak sonuçlar heyecanla bekleniyor. Bu bizim için gerçekten önemli. Bu yoğun temasın mutlaka netice doğurmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Havacılık alanında Brezilya’nın başarılarını çok net bildiklerinin altını çizen Demir, özellikle sivil havacılık alanında bir firmanın eriştiği kabiliyetler zincirinin gerçekten gurur verici bir seviyede olduğuna vurgu yaparak, bu anlamda iki ülkenin çok yakın işbirliği yapma potansiyelinin olduğunu belirtti.

Çevrim içi olarak düzenlenen programa Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir'in yanı sıra, Türkiye'nin Brezilya Büyükelçisi Murat Yavuz Ateş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ile Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Naki Polat katıldı.

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Fatih 6 ay önce Şikayet Et
  2023 de 500 milyar dolar ihraccat nasıl olacak daha yarışı degil
  Cevapla
 • Realist 6 ay önce Şikayet Et
  Allah ömür verirse görürüz. 2035 diyor 25 falan da değil.
  Cevapla
 • Murad 6 ay önce Şikayet Et
  Allaha ne kadar şükretsek azdır. Artık Türkiye yi durduramazlar. O iş bitti.
  Cevapla
 • Orhan 6 ay önce Şikayet Et
  Chp ye soyleyelim onlar da heykel ihrac etsinler brezilyaya..Geri kalmasinlar,en iyi bildikleri isi yapsinlar.Ama yook chp bunu da beceremez.Brezilyaya da ataturk büstü satmaya kalkarlar.
  Cevapla
 • chpkk 6 ay önce Şikayet Et
  chp ve avanesi devletin başına geçmezse olur bu denilenler. Yoksa bu hdpkk ittifakı ile ülkemiz çook zararlar görür Allah korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle