Maskede fahiş fiyat artışı yapan 24 firmaya ceza kesildi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, maskede fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 24 firmaya idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Maskede fahiş fiyat artışı yapan 24 firmaya ceza kesildi
Maskede fahiş fiyat artışı yapan 24 firmaya ceza kesildi
GİRİŞ 19.04.2021 13:23 GÜNCELLEME 19.04.2021 14:21
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nca incelemeye alınan 40 firmadan, maskede fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 24 firmaya idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, "Ücretli maske üretimi yapan firma sayısı kaçtır? Ücretli maske satışı sürecinde toplam satılan maske sayısı kaçtır? Pandemi başından beri yurttaşların satın aldığı maskelere ödediği bedel toplam olarak ne kadardır? Pandemi sürecinde zorunlu kullanım ürünü olan maskelerin satışında haksız fiyat artışı nedeniyle hakkında yasal işlem başlatılan firma sayısı kaçtır?" sorularını içeren önergesini yanıtladı.

Pekcan, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişiklik ile üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarını engellemek ve gerekli hallerde idari para cezası kararı almak amacıyla ’Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’ oluşturulduğunu anımsattı. Pekcan, "Bu doğrultuda, Kurul tarafından, maske satışında yaşanan fahiş fiyat artışının tespiti kapsamında 40 firma incelemeye alınarak; bu firmalardan fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 24 firmaya idari para cezası uygulanmıştır" dedi.

YORUMLAR 16
 • gonyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan esnafa care olun bittiler bittileeeeeerr
  Cevapla
 • hacı emmi 1 yıl önce Şikayet Et
  idari para cezası bunlara peynir ekmek gibi geliyor. her kim devletin standartlarına uymuyorsa sicilini bozarak, ticaret hayatı bitirilmelidir.
  Cevapla
 • Kızılelma 1 yıl önce Şikayet Et
  Ceza uygulanan firmalar Lütfen açıklansınlar.Bizi soyanları bilmek hakkımız.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  iş yerlerini kapatacaksın bir daha asla ticaret yapamayacaklar ki , aleme ibret cezalar vermelisiniz yoksa para cezası ne olacak . 3 binlira 5 binlira nedirki adamlar o parayı bir saatte kazanıyor.
  Cevapla
 • Metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar sn.bakan TL ile 150 şer kiramı ceza yazdınız gıda cezası aldatmacası gibi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle