Türkiye'den Suudi Arabistan'a karşı hamle!

Türk mallarına boykot uygulayan Suudi Arabistan’a Türkiye’den karşı hamle geldi. Ülkenin ticareti kısıtlayan uygulamaları DTÖ’ye taşındı.

Türkiye'den Suudi Arabistan'a karşı hamle!
Türkiye'den Suudi Arabistan'a karşı hamle!
GİRİŞ 19.04.2021 09:19 GÜNCELLEME 19.04.2021 09:23
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Türkiye'den Türk mallarına karşı gayriresmi boykot uygulayan Suudi Arabistan'a karşı iki önemli hamle birden geldi. Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah Al Kasabi'ye Türk ihraç ürünleri ve firmalarına yönelik olumsuz muameleden duyulan rahatsızlıkları içeren, menfi uygulamalara son verilmesi vurgulanan üç mektup gönderildi.

Çok konuşulacak İran-Suudi Arabistan iddiası

Suudi Arabistan uluslararası uçuşları yeniden başlatıyor

Suudi Arabistan'ın İran stratejisi: Bağdat’a geri dönüş

Katar ile Suudi Arabistan arasında yıllar sonra ilk telefon

Türk mallarına alternatif bulamayınca Suudi iş insanları bakın ne yaptı?


Suudi Arabistan'ın ticareti kısıtlayıcı uygulamaları, Dünya Ticaret Örgütü gündemine taşındı. Gümrüklerde bekletilen sevkiyatlara ilişkin Suudi Arabistan Dış Ticaret İdaresi'nden ürünlerin çekilme süreçlerinin hızlandırılması istendi.

ÜRÜNLER BEKLETILIYOR
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Suudi Arabistan'ın Ekim 2020'den bu yana Türk ürünlerine karşı uyguladığı sistemli caydırma politikasının sonuçları ve buna karşı atılan adımları değerlendirdi. Suudi Arabistan'ın 15 Kasım 2020'den bu yana kırmızı, beyaz et ve ürünleri, yumurta, bal, süt ve anne sütü alternatifi mamaların Türkiye'den ithalatını askıya aldığını belirten Bakan Pekcan, "Diğer yandan çeşitli ürün gruplarında farklı miktarlarda Türk ihraç ürünü gümrüklerde bekletiliyor. Bu ülkedeki müşavir, ataşelerimiz gerekli çalışmaları yapıyor, yüklerin serbest bırakılması büyük ölçüde sağlanıyor. Bununla birlikte bazı ürünlerde mahrece iade (geldiği yere iade) kararları verildiği görülüyor. Bu bağlamda Suudi Arabistan tarafından ülkemiz ihracatına yönelik menfi uygulamaların devam ettiğini gözlemliyoruz" diye konuştu.

SUUDİ BAKAN'A ÜÇ MEKTUP
SUUDİ makamlarla birçok defa temasa geçildiğini anımsatan Bakan Pekcan, "Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah Al Kasabi'ye 17 Temmuz ve 5 Ekim 2020 ve 22 Ocak 2021'de üç mektup gönderilmiştir. Türk firmalarımıza olumsuz muameleden duyulan rahatsızlık dile getirildi. Suudi Bakan'dan gelen mektuplarda, ülkenin uluslararası taahhütlerine uygun bir şekilde tüm ticari ortaklar ile serbest ticaretin sağlanmasına yönelik strateji belirlendiği iddia edilmiş, ülkemize ayrımcı bir tutumun sergilenmediği ifade edilmiştir" dedi.

TÜRKİYE DTÖ'YE BAŞVURDU
TİCARET Bakanı Pekcan, sorunun çözümü için Dünya Ticaret Örgütü nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığını vurgulayarak, "Suudi Arabistan'ın ülkemize yönelik ticareti kısıtlayıcı uygulamaları DTÖ çerçevesinde takip edilmesi gereken prosedürler yerine getirilerek Mal Ticareti Konseyi toplantısı gündemine taşındı. Ayrıca konu son olarak Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Suudi Arabistan Ticaret Politikası Gözden Geçirme Toplantısı'nda gündeme getirildi. Haklarımızın DTÖ çerçevesinde takibi sürecine devam edilecektir" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
ambargo
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • Saim çakır 3 hafta önce Şikayet Et
  Bizde haç ve umreyi askıya alalım.
  Cevapla
 • Kemal 3 hafta önce Şikayet Et
  Hac ve umreyi suudlar için yapmıyoruz, Kabe Allah’ın evi ve Cihan biraraya gelse gitmemize engel olamaz! Kaldı ki o topraklar esasen bize ait zaten
  Cevapla
 • Hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah'ın emrini sen mi askıya alacaksın
  Cevapla
 • Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Bizde arapların ülkemizde ki gayrimenkullerine el koyalım
  Cevapla
 • Arabtohumu 3 hafta önce Şikayet Et
  Sizde suadilere amborgo koyun ithalat etmeyin mallar gelmesin
  Cevapla
 • Hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  Onlardan ne ithal ediyoruz Allah aşkına google bakmadan 10 tane yaz.
  Cevapla
 • karadenız 3 hafta önce Şikayet Et
  peygamber efendımızın bır sozu varddır.ben arabım ama arap benden degıl.ben de pek sevmem arapları peygamberımızden olanlar bas tacı.bunlar para ıcın bırbırını yerler.bunlar yuzunden degılmı malının en az kırk da bırını vermelısın dıye halıfe ebubekırı zorlayanlar aslı ıhtıyacından fazlasını vermekdı.
  Cevapla
 • Hasan 3 hafta önce Şikayet Et
  Halifeyi 40 da 1e zorlamak mı sen ne hadis biliyorsun ne ayet nede fıkıhdan haberin var
  Cevapla
 • Cenn 3 hafta önce Şikayet Et
  Sacma
  Cevapla
 • Neoturk 3 hafta önce Şikayet Et
  Senin bas ettigin arabin icinde yahudi gizleniyor sadece pestambal giyiniyor, bu olay beni ermeninin aleviligi secip takip korkusundan kulmak icin giydigi kiyafet, alevilikten kurtulmak icin simdi kürtcülügü secti, Türk kürt kardestir ayni kan ayni damar, arab yahudide naletdir
  Cevapla
 • guney 3 hafta önce Şikayet Et
  Peygamber efendimizin öyle bir sözü yoktur. Yaradılanı severim yaradandan ötürü demek daha islami kanımca-bende arabım ama seviyorum Türkleri
  Cevapla
 • Alparslan 3 hafta önce Şikayet Et
  Suudi Arabistanı yönetenler acaba münafık mı? Yemeni bombalıyorlar.Dünyanın en aşırı müslüman düşmanı, en haydut ülkesi yunanistana yardım ediyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle