Çalışanlar dikkat! Yargıtay'dan Cumartesi mesaisi kararı

Yargıtay, Cumartesi günü çalışıp çalışılmamasına işverenin yönetim hakkı kapsamında belirleyebileceğine hükmetti.

Çalışanlar dikkat! Yargıtay'dan Cumartesi mesaisi kararı
Çalışanlar dikkat! Yargıtay'dan Cumartesi mesaisi kararı
GİRİŞ 18.04.2021 11:52 GÜNCELLEME 18.04.2021 11:56
Bu Habere 98 Yorum Yapılmış

İş Mahkemesi’ne başvuran işçi, fazla çalışma ve hafta tatili ücreti alacağının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Davalı, davanın reddini talep etti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti.

Taraflar kararı istinafa götürünce devreye Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi girdi. Daire, taraf avukatlarının itirazlarını reddetti. Bu kez davacı kararı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda; davalı işyerinde haftanın 5 gününün iş günü olduğu ve Cumartesi ve Pazar günleri çalışıldığında bu çalışmanın hafta tatili çalışması olduğu kabul edilerek hesaplama yapıldığı vurgulandı.

İşyerinde normalde cumartesi günleri çalışılması veya çalışılmaması işverenin yönetim hakkından kaynaklandığının altı çizildi. Yargıtay kararında şöyle denildi:

“Eğer bireysel veya toplu iş sözleşmesinde cumartesi gününün açıkça hafta tatili (akdi tatil) olduğu düzenlenmemiş ise o gününün işgünü sayılması gerektiği, davalı işyerinde ise haftanın 6 gününün iş günü, 1 gününün hafta tatili olduğunun kabulü gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle Mahkemece cumartesi ve pazar gününün hafta tatili olarak kabul edilmesi hatalıdır. Yine, bu hesaplama yöntemine göre fazla çalışma ücretinin davacı yararına değişmesi halinde, davacının fazla çalışmalarının hafta tatili olarak hesaplandığı dikkate alınarak bu yönden davalı yararına usuli kazanılmış hak oluşmayacağı kabul edilmeli. Temyiz olunan İş Mahkemesi kararının ve bu karara karşı istinaf başvurusunu esastan reddeden Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, dosyanın kararı veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”

YAZDIR
YORUMLAR 98
 • taha 4 hafta önce Şikayet Et
  patronlar çalışanı bildiğin sömürüyor.bir mühendis sırf yeni mezun diye nasıl 3000 tl ye çalıştırılır.!!birde 15 günde bir izin veriliyor.ulan madem yeni mezunum diye az para veriyorsun da madem tecrübemiz yok deniyorda ne demeye 15 gün çalışmamı istiyorsun demekki faydam vaar ki çalışmamı istiyorsun.
  Cevapla
 • Zazacan 4 hafta önce Şikayet Et
  Alım gücümüz çok zayıfladı 2021 yılı içinde 2020 ve 2021 yılları arası her alanda büyük zamlar geldi asgari ücretle çalışan insanımız parasını markette pazarda kira parası vererek bitiriyor bu şartlarda ne çocuğuna bir gelecek sağlayabilir nede ev sahibi olabilir LÜTFEN artık . İlkdefa ev alacak insanlarımıza fırsatlar sunulmalı ve insanımız bizi bekliyor siyasetçilerimizden.
  Cevapla
 • ülkem 4 hafta önce Şikayet Et
  cumayıda tatil yapın muslumanlarin gunu diger gunlere birer saat ekleyin sabah akşam. iskandinav ulkelerinde cuma cumartesi ve pazar tatiline gecildi ve daha verimli oldugu saptandı ey mumin yoneticiler ve kapitalist patronlar huuu
  Cevapla
 • Mesut Kahraman 4 hafta önce Şikayet Et
  Ctesi yahudinin pazar hırıstiyan ın cuma osmanlı gibi bizim tatiliniz diğer günler 45 saati yani 7.5 saati geçmeyecek şartı ile kanunen göre olmalı. Ama vurun garib gurebaya.
  Cevapla
 • demir 4 hafta önce Şikayet Et
  bu nasil iş ya adeletsizligin daniskasi kendieri çalişmicak bu karari alanlar biz çalişicaz yok ya o zaman herkez çalişicak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle