AK Parti Milletvekili Savaş'tan '128 milyar dolar nerede' soruna net yanıt

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, CHP tarafından başlatılan "128 milyar dolar nerede?" kampanyasına sosyal medyadan tepki gösterdi ve yanıt verdi.

GİRİŞ 16.04.2021 18:24 GÜNCELLEME 16.04.2021 23:48
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamana Merkez Bankası rezervlerine ilişkin ‘128 milyar dolar nerede’ tartışmalarına ilişkin paylaşımda bulundu.

Açıklamalarında “Günlerdir asılsız bir karalama kampanyası ile başlatılan “128 milyar dolar nerede?” sorusunu gelin birlikte cevaplayalım” ifadelerini kullanan Savaş, şöyle devam etti:

1- Ekonomide hiçbir şey durduk yere ortaya çıkmaz ya da ortadaki değerler bir anda buhar olup yok olmaz. Varlıklar mevcut durumlara göre sürekli olarak el değiştirirler. Bu durum ekonomik hayatın rutin bir sürecini oluşturmaktadır.

2- Öte yandan, döviz işlemi çift taraflı bir işlemdir. Bu karalama kampanyasını başlatanlar, bir para birimi verilirken diğer para biriminin alındığını ya bilmiyor ya da milletimizi kandırmaya çalışıyorlar.

BİR VARLIK AZALINCA YERİNİ BAŞKA BİR VARLIK ALIR

3- Merkez Bankası bilançosundan da anlamadıkları için bilançoda bir varlığın azalması halinde yerine başka bir varlık girdiğinden de haberleri yok; buharlaşmadan bahsediyorlar. Sanki Merkez Bankası rezervlerinin karşılıksız olarak birilerine verildiği algısı yaratmaya çalışıyorlar.

4- Halbuki, son 3 yılda maruz kalınan jeopolitik riskler ve pandemide oluşan dış açık, sermaye çıkışı, firmalar ile hanehalkının döviz ve altın talebi ile oluşan kur baskısı nihayetinde ödemeler dengesi açığının finansmanının doğal sonucu olarak rezervlerdeki değişim söz konusudur.

CARİ İŞLEMLERDEKİ SAPMA TCMB’NİN REZERVLERİNDEN KARŞILANDI

5- Ocak 2020'den itibaren dünyayı, Mart ayından sonra ise Türkiye'yi etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye, 2019'a göre, mal ihracatında 12 milyar, hizmet ihracatında ise 30 milyar dolarlık bir kayıp yaşamıştır.

6- Bu nedenle, tarihimizde ilk kez, 2019'da yıllık bazda 6,8 milyar dolar fazla veren cari işlemler dengesi, 36,7 milyar dolar açık vermiştir. 2019'a göre cari işlemler dengesinde 45 milyar dolar sapma yaşanmıştır. Bu sapmanın tamamı TCMB'nin döviz rezervleriyle karşılanmıştır.

7- Covid-19'un ilk şokunun yaşandığı dönemde, dünyada ülkelerin kapanması sonrasında uluslararası ticaretin daralması nedeniyle dolar likiditesinin sıkıştığı anda, ödemeler dengesinin devamlılığını sağlamak için döviz ihtiyacının Merkez Bankası tarafından karşılanması elzemdi.

8- Bu yaşanan olumsuz süreçte döviz talebi TCMB tarafından karşılanmasaydı, istihdam, büyüme, reel sektör, bankacılık kesimi dahil her sektörü etkileyen bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalınabilirdi. Her kriz ortamında dillendirilen faiz artışlarıyla bu süreç atlatılamazdı.

PANDEMİ İLE BİRLİKTE DOLAR VE ALTINA YÖNELİM ARTTI

9- Pandeminin getirdiği belirsizlik tüm dünyada güvenli liman olarak bilinen dolara ve altına yönelimi artırmıştır. Aynı şekilde Ülkemizde de yabancı para mevduatında son derece ciddi bir artış yaşanmıştır.

10- 2019 yılsonu itibarıyla Türkiye’de yerleşik gerçek ve banka dışı tüzel kişilerce mevduat ve katılım bankalarında tutulan yabancı para mevduat düzeyi 194,4 milyar dolardan 2020 yılsonu itibarıyla 234,9 milyar dolara yükselmiştir.

11- Bu dönemde risklerin artması nedeniyle özel sektör yabancı para borç stokunu azaltma eğiliminde olmuştur. 2019 yılsonunda 189,2 milyar dolar olan özel sektörün (finansal+finansal olmayan) yurt dışından sağladığı kredi borcu 2020 yılsonunda 173,9 milyar dolara gerilemiştir.

12- Ayrıca ülkemiz için önemli bir gelir kaynağı olan turizm gelirleri yine olumsuz olarak etkilenmiştir. 2019 yılında 34,5 milyar dolar olan turizm gelirlerimiz 2020 yılında 12,06 milyar dolara gerilemiştir.

ÖZEL SEKTÖRÜN İHTİYACI İÇİN TCMB REZERVİ KULLANILDI

13- Covid-19'la mücadele verilirken, sadece ödemeler dengesi üzerinden 41 milyar dolarlık net döviz çıkışı TCMB'nin rezervleriyle finanse edilmiştir. 2018 yılından 2020 sonuna, reel sektör ve finans kurumlarının dış borçlarında net kapatılan borç 21 milyar doların üzerindedir.

14- Dövize artan talebi karşılamak için Türkiye ya IMF’e gidecekti ya da faizleri şok bir biçimde arttırarak kendi reel sektörüne zarar verecekti. Ancak, Türkiye bu yolları tercih etmemiş ve reel sektörün döviz ihtiyacını karşılamak için TCMB rezervlerini kullanmıştır.

15- TCMB rezervleri, Türkiye’nin üretim ve ihracatını sürdürebilmesi için, reel sektörün hammadde, ara mamul ve makine ithalatını gerçekleştirmesini sağlayacak döviz likiditesi için harcandı.

TÜRKİYE, ÇİN DIŞINDA POZİTİF BÜYÜYEN TEK ÜLKE OLDU

16- Verilen destekler sonucunda, tüm olumsuz koşullara rağmen 2020’nin son 4 ayında Cumhuriyet tarihi aylık ihracat rekorları kırıldı. İhracatta yaşanan artış 2021’in Ocak, Şubat ve Mart aylarında da devam etti. Hatta tarihte ilk kez, aylık ihracat 18 milyar doları aştı.

17- Türkiye, G-20’de Çin’le birlikte pozitif büyüyen yegane ekonomidir. TCMB’nin üretimi destekleyici politikaları olmasaydı, bu büyüme rakamlarına ulaşamazdık.

NİSAN AYINDA MERKEZ’İN REZERVİ 87,6 MİLYAR DOLAR

18- Dünya standartlarında tutulan veriler ve TCMB bilançosu bu kadar şeffafça ortadayken, buharlaşan veya kaybolan bir TCMB döviz rezervinden bahsetmek anlamsızdır.

19- Öncelikle, en az 41 milyar doları 2020 yılının ödemeler dengesi açığını kapatmak adına, en az 30 milyar doları da reel sektörün, bankacılık sektörünün açık pozisyonunu azaltmak amacıyla ve hane halkının döviz talebi nedeniyle kullandırılmıştır.

20- Türkiye, bütün finans, döviz, para piyasalarının dengesini bozma potansiyeli taşıyacak derecede büyük boyutlu bir finansal operasyonla başa çıkabilmiştir. Şubat 2021 itibariyle döviz rezervi ise 95,5 milyar dolar iken, Nisan ayı başında 87,6 milyar dolardır.

TÜRKİYE, BÜYÜMEDE DÜNYADA 4. ÜLKE OLDU

21- Türkiye, büyüme oranlarına göre incelendiğinde, 2020 yılında G-20 ülkeleri arasında 2’inci, dünyada ise 4’üncü ülke olmuştur. Bu gerçeği yok sayarak 128 milyar dolar nerede? sorusunu soracak cesareti bulmak ekonomi cehaletinden başka bir şey değildir.

22- Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki ekonomi üst yönetimimiz tüm kurumlarıyla enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefi doğrultusunda, kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarın olumlu etkisiyle yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için gerekli tüm koşulların oluşması adına var gücüyle çalışmaktadır. “İstiklalden İstikbale” vizyonuyla Ekonomi Reformları bu vizyonun tavizsiz kararlı yol haritasıdır.

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Nerede 2 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz 128 milyar doların nerede olduğunu açıkladı. Şimdi müdafaa da sıra. Müdafaa 121 milyar TL nın nerede olduğunu açıklasın. bu paralar nerede . kimlere aktardı. kimlere diyet borcu ödüyor. Müdafaa diyet borcunu bizim paramız ile ödeyemez. Kendi açıkladığı beş milyon TL si ile ödesin. Beş milyon TL nerede 121 milyar TL nerede. Boşuna bu müdafayı şişirmediler elbet.
  Cevapla
 • Uzman 2 ay önce Şikayet Et
  Bu 128 milyar dolar nerede diye bağırıp duran chp IMF denilen küresel tefeciler ile gizli gizli görüşüp devletimizi imf ye faizle borçlandırıp borç batağında devletimizi batırmanın hesabını yapıyor. SSK batıran bu batırma konusunda uzman.
  Cevapla
 • Tutuşacaklar 2 ay önce Şikayet Et
  Bu 128 milyar dolar nerede yaygarasını koparanlar kendi taciz tecavüz hırsızlıklarını bastırmak için böyle yapıyorlar. Kendileri İMF denilen küresel tefeci ile gizli gizli görüşüyorlar. Çok şükür imf küresel tefecisine tek kuruş borcumuz yok. Müdafaa 121 milyar TL yi hokus pokus ile yok etti. Esas bundan dolayı tutuşuyorlar. Bu konuda bir soruşturma yada mecliste bir araştırma komisyonu kurulsa fena yanıp tutuşacaklar.
  Cevapla
 • Farkında 2 ay önce Şikayet Et
  Herkes durumun çok iyi farkında. Yalanla iftira ile bir yere varılmaz. Bu pandemide barbar avrupa yaşlılarını ölüme terketti. Sağlık sistemi çöktü. Kendi vatandaşlarından tedavi için yüklü para talep ettiler. Ya bizde neler oldu. Devletimiz elinden geldiğince her sektöre yardım etti. İhtiyaç sahiplerine aylık paralar ödendi. Korona testleri, tedavileri, ilaçları, plazma kanları, aşıları bedava, ücretsiz devletimiz karşıladı. Bunların hepsi bedava olmuyor. Bunların hepsi para demek. Devletimiz karşıladı. Okula gidemeyen öğrtmn, öğrtm görevlisine devletimiz maaşlarını yatırıyor. Ecevit döneminde deprem yardımı paraları ile memur maaşları ödenmişti. Hadi yalan deyin.
  Cevapla
 • 1453 2 ay önce Şikayet Et
  İşleri güçleri sabah akşam yalan iftira entrikacı bizans takiyyeci iran bile bunların yanında yaya kalır, siyaset tarihinde chpkk kadar ALLAHÜ TEALA'dan korkmaz kuldan utanmaz iğrenç bir parti görmemiştir, abd mandası buffalo bunlar niye olacak dinsiz imansız din düşmanı hain de ondan !..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle