Merkez Bankası faiz kararında dikkat çeken detay!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini değiştirmeyerek sabit tuttu. Karar sonrası metinde yer almayan detay dikkat çekti.

Merkez Bankası faiz kararında dikkat çeken detay!
Merkez Bankası faiz kararında dikkat çeken detay!
GİRİŞ 15.04.2021 14:44 GÜNCELLEME 15.04.2021 14:45

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Politika faizi değişmedi ve yüzde 19'da sabit tutuldu. Yeni Merkez Bankası Başkanı'nın açıklamış olduğu ilk faiz kararı sonrası, ilave sıkılaştırma ayrıntısı karar metninde dikkat çekti.

Konuya ilişkin İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener şu ifadeleri kullandı:

"Piyasaların beklentisi Merkez Bankası'nın faiz değişikliğine gitmeyeceği yönündeydi. Beklentilere paralel bir karar. Asıl önemli olan yeni Merkez Bankası Başkanı'nın göreve ilk geldiğinde beyan ettiği o cümlelerin bu defaki toplantının karar metninde yer alıp almayacağı ile ilgiliydi.

METİNDEN ÇIKAN KISIMLAR VAR

Gördüğümüz kadarıyla metinden çıkarılan kısımlar var, yeni eklenen kısımlar var. Bir önceki metinde ilave sıkılaşma yapılacak ibaresi vardı. Bu defaki metinde ilave sıkılaşma yapılacak önerisi yok.

BU YIL FAİZ ARTIŞI OLUR MU?

Bu, şu anlama geliyor, ilerleyen dönemlerde eğer gidişat bu şekilde devam ederse ilave bir faiz artışını, en azından bu sene içerisinde görmek çok olası değil demek. 2 taraflı okuyabiliriz bunu. Hem yukarı yönlü bir artış olmayacak şekilde, hem de veriler ışığında aşağı yönlü bir ivmelenme olabilir."

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR