Son dakika haberi: Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını duyurdu. Merkez Bankası, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 19'da tuttu. Faiz kararı sonrası dolar 8,12 TL seviyesinden işlem görüyor.

GİRİŞ 15.04.2021 13:58 GÜNCELLEME 15.04.2021 14:28
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Emtia fiyatlarındaki artış eğilimi hız keserken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır. 

Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen, iç ve dış talep kaynaklı olarak yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. İhracattaki artış ve altın ithalatındaki gerilemeye rağmen, güçlü iç talep ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Ticari kredilerde ılımlı bir seyir gözlenirken, finansal koşullardaki sıkılaşmaya rağmen bireysel kredi büyümesinde yükseliş eğilimi görülmektedir. 

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir. 

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir. 

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

ETİKETLER
Merkez Bankası
YAZDIR
YORUMLAR 61
 • Mahmut 3 hafta önce Şikayet Et
  Petrol olan bölgeyi pkk ya kaptirdik Suriyede bu çok büyük bir hataydi. Ne yapip edip petrol olan bir bölgeye konmamiz lazim yoksa bizim bütçe çok kaliteli urunler üretmedigimize göre düzelmez.
  Cevapla
 • kentli 3 hafta önce Şikayet Et
  bu merkezde de iş yok , bunlarda korkak , en az 200 puan indirmeliydi, merkez bankasının içinde belli grup devletle alay ediyor
  Cevapla
 • Naciye hanim 3 hafta önce Şikayet Et
  Sallama... Bu kararlari mb kendine gore mi aliyor saniyorsun...
  Cevapla
 • C.Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Doların Yükselmesini durduracak tek çözüm Her kur artışında 3-4 Misli Özel Tüketim vergisi getirmek! Yoksa Doların ,Dövizin yükselmesini Faiz indirmek bindirmek önleyemez!
  Cevapla
 • Bekir 3 hafta önce Şikayet Et
  Doları çıkartmayın ne.olur. En iyinkarar
  Cevapla
 • SultanBayezid 3 hafta önce Şikayet Et
  mecburiyetlerden , şartlardan , işbilmezlikten veya açgözlülükten kredi ve faize bulaşmak günahtır ama 'bu asırda faizsiz kredisiz ticaret dönmez' diyerek kesin bir hükmü ifade etmek Allah'a isyandır, küfürdür.Bir şekilde istemeden bulaşan çıkmaya çalışmalıdır.Çıkamayan tövbe istiğfar etmelidir. Allah hepimize iman ve teslimiyet nasip etsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle