Rusların 'Türkiye' isyanı! Planları son dakikaya kaldı

Türkiye uçuşlarına sınır getirilmesi Rusya’yı karıştırdı. Ruslar karara karşı tepki gösterdi. Turizmciler, Rusların en çok tatil için tercih ettiği ülkelerden Türkiye'ye yönelik uçuşların kısıtlanmasının biran önce kaldırılmasını bekliyor.

Rusların 'Türkiye' isyanı! Planları son dakikaya kaldı
Rusların 'Türkiye' isyanı! Planları son dakikaya kaldı
GİRİŞ 14.04.2021 13:40 GÜNCELLEME 14.04.2021 13:42
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Özellikle Ruslar için vazgeçilmez tatil merkezi olan Antalya, geçen yıl Güvenli Turizm Sertifika Programı ile yaklaşık 1,5 milyonu Rus olmak üzere 3,5 milyon turiste, "sağlıklı ve güvenli" hizmet sundu.

Yabancı rakiplerine göre önemli bir sınav veren kent, özellikle Akdeniz ülkeleri arasında en fazla tercih edilen destinasyon oldu. Sorunsuz şekilde sezonu kapatan Antalya, yeni sezon için de salgına karşı gerekli önlemlerini aldı.

Geçen yıldan daha fazla turist ağırlamayı planlarken Türkiye ile Rusya arasındaki hava yolu taşımacılığının 15 Nisan-1 Haziran itibarıyla geçici olarak kısıtlanmasını değerlendiren turizmciler, biran önce vazgeçilmesini beklediklerini karardan tatilcilerin de olumsuz etkileneceğini düşünüyor.

"RUSYA'DAN ÇOK CİDDİ BİR REZERVASYON VARDI" 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, AA muhabirine, Ruslar için Antalya'nın en önemli destinasyonların başında geldiğini belirtti.

Yurt dışına tatile çıkan Rusların yarısından fazlasının Türkiye'yi tercih ettiğini vurgulayan Atmaca, "Bizler gibi Antalya'da tatilini yapmak isteyen Rus turistlerin de beklemediği bir karar. Çünkü Rusya'dan ciddi bir rezervasyon vardı. Temennimiz bir an evvel kısıtlama kalkar." dedi.

Havalimanından otellere kadar her alanda salgınla ilgili etkin tedbirler alındığına dikkati çeken Atmaca, geçen yıl Türkiye'ye ve kente gelen Rus turistlerin bu tedbirleri deneyimlediklerini, memnun şekilde ülkelerine gittiklerini kaydetti.

"DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİLECEK ÖNLEMLER ALINDI" 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, sektörün çok ciddi şekilde sezona hazırlandığını söyledi.

Turizmde marka kent haline gelen Antalya'nın en büyük pazarlarının başında Rusya'nın geldiğine değinen Turgut, ikinci Almanya, üçüncü pazarın da İngiltere olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin geçen yıl salgına karşı yürüttüğü etkin mücadeleyle turizmde tercih edilen önemli destinasyonlar arasında yer aldığını anlatan Turgut, "Sektör olarak dünyada örnek gösterilebilecek önlemleri aldık. Sorunsuz şekilde misafirlerimizi ağırladık. Sağlıklı ve keyifli tatillerini yapıp, memnun olarak ülkelerine döndüler." ifadesini kullandı.

"500 BİN RUS TURİST REZERVASYONU VARDI" 

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 15 Nisan günü için verilen kararın açıklanmasıyla otel rezervasyonlarının, uçakların ve planların değiştiğini söyledi.

Rus tur operatörleri birliğinin bu dönem için 533 bin rezervasyon açıklamasında bulunduğunu belirten Yavuz, "Nisan itibarıyla Antalya'ya günlük ortalama 30 uçak ile 7 bin Rus misafir gelmeye başlamıştı. Bunun mayıstaki Rus resmi tatiliyle daha artarak devam edebileceği ve Rus turistlerin öncelikle Türkiye'yi tercih edecekleri öngörülüyordu. 15 Nisan-1 Haziran döneminde en az 500 bin Rus turist rezervasyonu vardı." diye konuştu.

BU YIL TATİL REZERVASYONLARI "SON DAKİKA"YA KALACAK 

Öte yandan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, bu yıl rezervasyon taleplerinin seyahatten kısa bir süre önce gerçekleşmesini beklediklerini belirterek, "Son dakika gelişmeleri, bu yılı belirleyecek en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanması halinde talep artışına paralel olarak rezervasyon sürelerinin de uzaması ihtimaller dahilinde bulunuyor." dedi.

Eresin, Turizm Haftası dolayısıyla sektördeki gelişmelere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın sürecinin başında yaptıkları değerlendirmelerde, salgının olumsuz etkilerinin 2021'de de devam edeceğini öngördüklerini ve yılın ilk 2 ayında hem içeride hem dışarıda bunun gerçekleştiğini söyledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • İsmail yalçındağ 3 hafta önce Şikayet Et
  Turizmciler çoook kazandılar zamanında biraz aküden yeseler ne olur.Yerliye 5 turiste 3 tl.arada şimdi yerli bulun bakalım.
  Cevapla
 • evladifatihan 3 hafta önce Şikayet Et
  ukraynaya verilen sihalarin intikami
  Cevapla
 • Gurbetci 3 hafta önce Şikayet Et
  Okumadan yazmışsın lütfen oku yorum yap. Kisitlamayi yapan biziz rusy degil?
  Cevapla
 • bende yalan yok 3 hafta önce Şikayet Et
  yerli turistte yok ağlaşın bakalım
  Cevapla
 • Meyve Veren Ağaç 3 hafta önce Şikayet Et
  Güçlü Devletin Güçlü projeleri hayata geçsin milli şuur milli irade bunu istiyor marmaray yapılırken İstanbul yıkılacak denilyordu ne çabuk unutuldu bu eylemler
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 hafta önce Şikayet Et
  Kimse gücenmesin !! Türkiye ortada ve "terazide denge politikası uyguluyor".. Ruslarla S-400 alşverişi yaparken "müttefikimiz ABD" yaygarası koparıp, ABD'nin her isteğini yapmıyoruz. Montröyü uygulayarak Rusya'nın güneyden tehlike hissetmesine engel oluyoruz. Ukrayna ile de "uçak motorları hatta ortak uçak üretme projelerimiz var". TB-2 Bayraktar satıyoruz.. ÖNCELİĞİMİZ MİLLİ MENFAATİMİZ. Kimsenin "YARDAKÇISI VEYA KIYAKÇISI" değiliz!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle