Fiyatı bir haftada 20 TL'ye çıktı! Pes dedirten zam

Ramazan ayının başlamasına kısa bir süre önce tavuk fiyatlarına üst üste zam yapıldı. 3 Şubat’ta 15 TL olan beyaz etin kilosu 14 Nisan’da 20 TL’nin üstüne çıktı

Fiyatı bir haftada 20 TL'ye çıktı! Pes dedirten zam
Fiyatı bir haftada 20 TL'ye çıktı! Pes dedirten zam
GİRİŞ 14.04.2021 11:25 GÜNCELLEME 14.04.2021 11:27
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Samsun Kasaplar Odası beyaz etten sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Pamuk, Ramazan ayına gelinen süreçte sık sık zam yapılan tavuğun kilo fiyatının 2 aydı 5 TL arttığını ifade etti.

Fırsatçılar Ramazan öncesi harekete geçti: Fiyat farkı 8 kata ulaştı

FİRMALAR ZAM YAPIYOR

Samsun’da 20 TL’den aşağıya tavuk olmadığını dile getiren Mustafa Pamuk, “Tavuk fiyatları bir dönem sürekli artıyordu. Daha sonra duraklamaya girmişti. Ramazan’ın gelmesiyle de talep artınca ister istemez fiyatlar tekrar arttı. Firmalar zam yapıyor ama biz kasaplar ya da tavukçular fedakarlık yapıyoruz. Tavuğa 2 TL zam gelse bunun yarını bile uygulayamıyoruz. Çünkü sonra vatandaşlara karşı karşıya kalan biz oluyoruz."

5 TL ZAM

Ramazan öncesi tavuğun kilosunu 13-15 TL arasında alıyorduk. Şu anda ise tavuğun kilosu 20 TL’ye kadar çıktı. 20 TL’den aşağıya tavuk yok. Bu fiyatlar yarın bir gün mangal zamanı nasıl olur bilemiyoruz” dedi.

KIRMIZI ET İLE YARIŞIYOR

Bazı büyük firmaların tavuk paketlerine fiyat yerine sadece ağırlığını yazdığına da değinen Pamuk, şunları söyledi:

“Tavuktaki fiyat artışı böyle giderse kırmızı etle yarışır. Kırmızı ette de aynı şey söz konusu. Kasaplar fedakarlık yapmasa kırmızı etin kilosu da 100 TL olurdu. Dolar yükseldi deyip zam yapıyorlar, dolar düşünce ise indirim yapmıyorlar. Bunu da anlamıyoruz. Yumurta fiyatları arttıktan sonra durmuştu ama tavukta aynı durum söz konusu değil. Bir dönem yumurta da 30-35 TL’ye satılıyordu. Şu anda 15 TL’ye bile yumurta var. Demek ki şimdi de para kazanabiliyorlar. İllaki bir noktaya dokunmak gerekiyor. Ekmeğe zam konuşuluyor ama beyaz ete yapılan zamlar da konuşulmalı. Neden, çünkü bir kilo tavukta bile birkaç ekmeğimiz kayıp oluyor. Vatandaş da her geldiğinde yeni zammı görünce şok oluyor. Gelen vatandaş bir sitemle gelirken bir sitemle de gidiyor”.

YORUMLAR 85
 • TİGER 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten su basıyorsunuz tavuk etine bir de neyin zammı.
  Cevapla
 • izzet 1 yıl önce Şikayet Et
  ilgili makamlarda hiç bir hareket yok .milleti soyan soyana ilgililer ise ancak ekranlarda alakasız konularda ahkam keserler .oysa ilgili bakanlık yerel belediyeler zabıta maliye o kadar yetkili var ama ne hikmetten ise bu paragöz düzenbazlara karışan yok .% 98 zi Müslüman olan ülkede her yeri fırsatçılar soyguncular sarmış ama lafa gelince Ayet Hadis Kuranı Kerim helal haram vs vs böyle bir ülkede bunu yapmalarına göz yumanları Allaha havale ediyorum .
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  para için 150 takla atmaya hazır olan bir toplumda az bile artmış fiyatlar.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Doktorlar diyor yemeyin. Ben en az üç senedir hazır tavuk yemiyorum. Hiç de eksikliğini hissetmiyorum. Bulabilirseniz ayda alemde köy tavuğu alın.
  Cevapla
 • Vatandaş C* 1 yıl önce Şikayet Et
  Sözde Müslümanız ya O yüzden sanırım Ramazan a özel Kazığı ayarlamış lar Zenginlerin elinde Oyuncak olduk... Vatandaş olarak Bu kadar Sahipsiz ve kimsesiz olmak insanı çok rahatsız ediyor... Hele şu Korona döneminde Zenginlerin 9 kat daha Zengin Fakirlerin 9 kat daha Fakir olması ayrıca manidar yani...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle