Amirine 'Günaydın dedim duymadınız mı?' deyince işten kovuldu!

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı. Amirine sataşan çalışanın işten atılması durumunu haklı bulmadı.

Amirine 'Günaydın dedim duymadınız mı?' deyince işten kovuldu!
Amirine 'Günaydın dedim duymadınız mı?' deyince işten kovuldu!
GİRİŞ 13.04.2021 14:51 GÜNCELLEME 13.04.2021 14:51
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İstanbul'daki bir otelde çalışan kişi, sabah işe geldiği sırada, "Günaydın" dediği amirine, karşılık vermemesi üzerine, "Günaydın dedim duymadınız mı?" diye seslendi. Bu çıkışına sinirlenen amir, tutanak tutturarak, işçiyi tazminatsız işten çıkardı.

İş akdinin haksız nedenle sonlandırıldığını ileri süren işçi, kıdem ve ihbar tazminatı talebiyle Bakırköy 15. İş Mahkemesinde dava açtı.

Yargılama sırasında davalı işveren, işçinin davranışlarının, "üstü ile girdiği gereksiz, uygunsuz tartışma ve sataşma" niteliğinde bulunduğundan iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini savunarak, davanın reddini istedi.

Mahkeme, işveren tarafından yapılan feshin haklı nedene dayandığı gerekçesiyle işçinin kıdem ve ihbar tazminatı taleplerini reddetti. Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin kararında, amirine "Günaydın" diyerek seslenen işçinin, cevap alamaması üzerine "Günaydın dedim duymadınız mı?" şeklinde beyanda bulunduğu aktarıldı.

Yaşanan olay sonrasında tutanak tutulduğuna ve işçinin iş akdinin, "amirine sataştığı" gerekçesiyle feshedildiğine dikkati çekilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Feshe konu olayda, davacının amirine hakareti ya da herhangi bir sataşması söz konusu olmayıp, eylem haklı fesih ağırlığında değildir. Davacının iş sözleşmesinin feshi, haklı nedene dayanmadığından kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir."

 

YORUMLAR 5
 • Tony Montana 1 yıl önce Şikayet Et
  Burda yanlış olan şey , Amirle işçinin geçmişte yaşadıklarının arastirilmamasi bu ikisinin arasında daha önce muhakkak biseyler yasandi. Kim hakli kim haksiz bilemem ama , Bu işin içinde kin ve nefret var belli , Bence bunun araştırılıp yargi sisteminin ona göre karar vermesi lazim ama ulkemizde yargi sistemi malesef at gözlüğü ile baktığı icin bir cok durusmaya derinlemesine arastirma yapilmadan karar veriliyirt. Ama unuttukları birsey var İLAHİ ADALET...
  Cevapla
 • Levent 1 yıl önce Şikayet Et
  Günaydın diye bir insana günaydın denilir. Selam veren kişinin selamı alınmaz mı ? Bu da bir nevi selam. Amir de olsan patronda olsan selama karşılık verilmeli. Ama herkes kendini koltuktaki gücüne göre değerlendiriyor. Bir gün gelir devran döner kimse bunu düşünmüyor.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Edep ya hu
  Cevapla
 • yıldız yıldız 1 yıl önce Şikayet Et
  Yakında öksürsen isten kovarlar.
  Cevapla
 • Ozgur ce 1 yıl önce Şikayet Et
  Ağzını kapatırsan sorun yok
  Cevapla