Türkiye'de bir ilk! Kripto paraya haciz geldi!

İstanbul 14. İcra Dairesi bir ilke imza atarak 60 bin lira değerindeki kripto para haciz koydu ve hesap bloke edildi.

GİRİŞ 13.04.2021 10:36 GÜNCELLEME 13.04.2021 10:42
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye'de 5 milyondan fazla kişi kripto para borsasında yatırım yapıyor. Ve ilk defa bir kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi. Peki icra dairelerinde elle tutulamayan, gözle görüşülemeyen paranın tahsili nasıl gerçekleşecek?

BU BİR İLK

Konuyla ilgili konuşan Avukat Tevfik Kerem Bilen, “Şu anda hukukumuzda bununla ilgili bir düzenlenme yok. fakat icra müdürlüklerine teknik alt yapı sağlanırsa elektronik cüzdan verilirse bu mümkün olur kanaatindeyim. Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğini görmüştük. Ancak bu kez ilk defa bir kripto para haczedildi.

YA DEĞER KAYBEDERSE…

Bu paranın icra dairesine ödeneceği zamanki değeri tartışma konusu. Diyelim ki müvekkilim icra dairesine bu parayı ödedi. Bloke kalktığında ya bu paranın değeri o günkü değerinden düşmüş olursa aradaki zararı kim karşılayacak? Buradaki tartışma konusu bu.”

Zararı kim karşılayacak? Kripto para borsası mı, alacaklı mı, icra müdürlüğü mü? Bunların hepsi kripto paralara karşın yasal düzenleme söz konusu olmadığı için tartışma konusu.

KAYNAK: CNNTÜRK
YORUMLAR 2
  • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
    maden daha ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ne diye el koyuyorsunuz!
    Cevapla
  • esas 1 yıl önce Şikayet Et
    Çekildiği gün TL veya altın olarak saklanır.
    Cevapla