Son dakika: Dünyayı ayağa kaldıran kriz sonrası Türkiye'den müthiş hamle!

Dünyadaki kriz sonrası TÜBİTAK 'yerli çip' için kolları sıvadı. Gebze’deki merkezde savunmanın yanı sıra yerli otoya da çip üretilecek...

Son dakika: Dünyayı ayağa kaldıran kriz sonrası Türkiye'den müthiş hamle!
Son dakika: Dünyayı ayağa kaldıran kriz sonrası Türkiye'den müthiş hamle!
GİRİŞ 11.04.2021 07:29 GÜNCELLEME 11.04.2021 12:25
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Başta otomotiv olmak üzere birçok sektörde üretimin durmasına ve büyük ekonomik kayba neden olan çip krizi büyürken, gözler Türkiye'deki çip üretimine çevrildi. Bu konuda üretim üssü konumundaki TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE), Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı'nda (YİTAL) hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Sabah Gazetesi, alanında en iyi 55 mühendis ve 25 teknisyenin, gece-gündüz çalışarak Türk savunma sanayinin mikroçip ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı stratejik üsse girdi. Çipin hem tasarımı hem de üretiminin yapıldığı merkezde, başta Roketsan olmak üzere, Aselsan ve TÜBİTAK Sage'ye üretim yapılıyor.

Son dakika: Dünyayı ayağa kaldıran kriz sonrası Türkiye'den müthiş yerli çip hamle!

Türkiye'nin otomobili TOGG için de üretim yapabilecek yetkinliğe sahip olduklarını söyleyen YİTAL Sorumlusu Dr. Aziz Ulvi Çalışkan, "Bu konuda hazırlık dönemindeyiz, yakında onların kapısını çalacağız" diyor. UEKAE Enstitü Müdürü Erdal Bayram ise "Algoritmasından, çipine kadar tüm bilgi güvenliği bileşenlerini kendisi tasarlayıp üreten ülke sayısı 5-6'yı geçmez. Biz de bunlardan biriyiz" diyerek bu alandaki yetkinliğimize dikkat çekti.

TÜRKİYE DEVLER ARASINDA

Dev otomotiv firmalarının üretimini durdurmasına neden olan krizin boyutları her geçen gün büyürken, başta elektronik, savunma ve otomotiv olmak üzere birçok ürünün beyni konumundaki bu küçücük parçayı üreten ülkeler küresel rekabette güç kazandı. Dünyada tüm pazarının yüzde 90'ını oluşturan silisyum teknolojisi ile mikroçip üretiminin yapıldığı YİTAL'de bilim insanları günde iki vardiya yaparak yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

UEKAE Enstitü Müdürü Erdal Bayram, halen savunma sanayine yönelik mikroçip üretimini başka sektörlere de adapte edecek yetkinlikte olduklarını söylüyor. Bu sektörlerden biri de yaşadığı çip sıkıntısı ile gündeme damga vuran otomotiv.

TOGG İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ

Kendi aracını üretmek için gün sayan Türkiye'nin Otomobil'i TOGG'da yerli ve milli imkânlarla üretilen çiplerin kullanılmasının mümkün olduğunu söyleyen Dr. Çalışkan, "Otomobil sektöründe pildeki gücü, tekerleklere aktaran güç kontrol sistemi var. Bunlar çok kritik malzemeler. Oldukça yetenekli olduğumuz bu konuda önemli çözümlerimiz var ve gerekli teknolojiye sahibiz" dedi.

Son dakika: Dünyayı ayağa kaldıran kriz sonrası Türkiye'den müthiş hamle!

Hazırlıklarının sürdüğünü söyleyen Çalışkan, "Onların kapısını da yakında çalacağız. TOGG'un da bize yönelmesi lazım, ihtiyaçlarını anlatıp bizi şekillendirmeleri lazım" diye konuştu. YİTAL'de konfeksiyon değil, terzi işi üretim yapıldığını söyleyen Erdal Bayram ise, "Siparişe göre üretim yapıyoruz. TOGG için de aynısı olabilir" dedi.

Son dakika: Dünyayı ayağa kaldıran kriz sonrası Türkiye'den müthiş hamle!

İHRACAT İÇİN TEMASLAR SÜRÜYOR

Söz konusu ürünlerin henüz ihracatı yapılmıyor. Zaman zaman bu konuda çeşitli talepler aldıklarını söyleyen Erdal Bayram, şu bilgileri verdi: "Suudi Arabistan, Pakistan, Tayvan gibi ülkelerle de görüşüldü. Ama ilk etapta biz kendi savunma sanayimize odaklandık. Çünkü onlara özel tasarım yapmamız lazım. Bizim var olan tasarılarımızı verme şansımız yok. Ürünlerimizi dolaylı yoldan duyanlar kapımızı çalıyor. Rafta hazır bekleyen ürün üretmiyoruz. Amaca yönelik, özel tasarım ve üretimler yapıyoruz."

Son dakika: Dünyayı ayağa kaldıran kriz sonrası Türkiye'den müthiş hamle!

JAPONYA'DAN GELDİ LABORATUVARA GİRDİ

Çalışanlarının tamamının Türk olduğu bilgisini veren Erdal Bayram, "Hatta çoğunluğu bütün eğitimini Türkiye'de almış. Avrupa ve Amerika'dan gelip burada çalışan bilim insanları var aramızda. En son doktorasını yarı iletken sektöründe yapan bir arkadaşımız Japonya'dan geldi ve aramıza katıldı. Yeni katılımlara da açığız. Türkiye'ye yönelik eğilim arttı. Bu artışa paralel olarak biz de aramıza katılımlar bekliyoruz" dedi. Laboratuvarın iki vardiya çalıştığını söyleyen Çalışkan ise, "Ağırlıklı olarak gençlerin çalıştığı laboratuvarımız gece 23.00'a kadar açık" dedi.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 65
 • Zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Darbelerle geçen ülke ömrü, tükendi diye avucunu ovusturanlar coktu... İste bu zaman aralığında nükleer enerji üreten zalim sömürü ülkeleri artik caka satamaz oldu, sömureceğiz diye ürettikleri dijitaller sayesinde, sömürdükleri halklar artık uyandılar. Böyle olmasaydi biz uzayda gezegenlerde geziyor olurduk, kan ağlayan müslümanlar en azından yaşama, nefes alma imkanı bulurdu.Yeniden istikametini buldu, hayırlısı ile özüne doğru yolaldı...Allah selamet versin, taş değmesin....
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Ya arkadaş hayırlısıyla bi çıkarın piyasaya da binelim şu araçlara inşaallah allah devletimize zeval vermesin devletimizi insi ve cinni şeytanların şerrinden korusun
  Cevapla
 • Düşün 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlısı inşallah
  Cevapla
 • Angaralı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu tarz haberler çok güzel
  Cevapla
 • Yusuf.ir 2 yıl önce Şikayet Et
  Bak böyle bu harika
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle