Son dakika haberi: 1000 TL'lik bayram ikramiyesinin yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberi: 13 milyon emekliye 1.000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi mayıs ayının ilk haftası yatırılacak.

Son dakika haberi: 1000 TL'lik bayram ikramiyesinin yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberi: 1000 TL'lik bayram ikramiyesinin yatacağı tarih belli oldu
GİRİŞ 10.04.2021 08:53 GÜNCELLEME 10.04.2021 09:05
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren 1.000 TL'lik bayram ikramiyelerinin ödeme tarihi belli oldu. Toplam 13.1 milyon emekliye ödenecek bayram ikramiyeleri mayıs ayının ilk haftası hesaplara yatırılacak. Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihlerinde yatırılması bekleniyor. Böylece temmuzda hem zam hem de ikramiye alınmış olacak.

SGK duyurdu! Binlerce kişinin emekli aylığı yükselecek

6 MAYIS'TA YATMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Ramazan Bayramı'nın birinci günü bu yıl 13 Mayıs tarihine denk geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bayram ikramiyelerini bu tarihten bir hafta önce (6 Mayıs) hesaplara yatırmak için çalışmalara başladı. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ikramiyelerinin aynı gün ödenmesi bekleniyor.

Türkiye'de, 8.2 milyon işçi, 2.6 milyon Bağ-Kur ve 2.3 milyon memur emeklisi olmak üzere 13.1 milyon emekli bulunuyor. İdari izin kararıyla 3.5 gün olması beklenen bayram tatili başlamadan önce ikramiyeler hesaplara yatırılmış olacak.

HEM ZAM HEM İKRAMİYE
İlk olarak 2018'de verilmeye başlanan emekli ikramiyesi üç dönemdir bin lira olarak hesaplara yatırılıyor. Bu yıl da ikramiye aynı tutarda olacak. Bugüne kadar ödenen ikramiye tutarı 64.2 milyar liraya ulaştı. Önceki yıl iki güne yayılan ikramiye ödemeleri geçen yıl aynı gün gerçekleşmişti.

Bu yıl ödeme şeklini SGK duyuracak. Geçen yıl emeklilere ödenen bayram ikramiyesi tutarı da 22 milyar lirayı geçti. Emeklilere 20 Temmuz'da kutlanacak Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihinde yatırılması bekleniyor. Emekliler temmuzda aylıklarını da zamlı alacak. Emekliler her yıl ocak-temmuz aylarında son 6 ayın enflasyon rakamlarına göre zam alıyor.

YENİ EMEKLİLER DE ALIYOR

Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden yararlanabiliyor. Yılda 2 ikramiyeden vefat eden emeklilerin hak sahibi yakınları da yararlanabilecek. Dul ve yetimler ikramiyeden hisseleri oranında yararlanacak.

Hem eş hem çocuk ikramiye alabilecek. Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara ise en fazla ödeneğe imkân veren tek dosya üzerinden ödeme yapılacak. Hem kocasından hem babasından ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek.

İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ ALANA DA VAR
Mevcut sistemde emeklilerin emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Borcu bulunan ve hakkında haciz başlatılmış emekli aylığını almayı sürdürüyor.

Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olacak. Bayram ikramiyesine hiçbir şekilde haciz konulamayacak. İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında ikramiye ödenecek.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 29
 • Kaplan. 7 ay önce Şikayet Et
  İnşallah bir gün maaş kadar ikramiye alırız.
  Cevapla
 • Düzceli 7 ay önce Şikayet Et
  Ücretsiz izine gönderilenler?
  Cevapla
 • hsn 7 ay önce Şikayet Et
  Beyefendi ile 2000 lira, olsun demiş ama, bu ikramiye nin özelliği enflasyon dan etkilenmeyen özelliği. Yani efsunlu bir ikramiye
  Cevapla
 • şeref yılmaz 7 ay önce Şikayet Et
  ey hükümetim garip gurabaya sizde hem pandemi hem ramazan ve bayram bereketi için 1000 er lirada siz dağıtın adalet bunu gerektirir emekli olmayan geliri olmayaada bayram harçlığını siz verin garibin yetimin duasını alın derim ben
  Cevapla
 • ısmaıl h kısır 7 ay önce Şikayet Et
  eeskıden maaşını alamıyordun şımdı ıse ıkramıyeyı beyenmıyorsun namkör allah devletımıze mılletımıze zaval vermesın
  Cevapla
 • a bbas 7 ay önce Şikayet Et
  gözün k ör olmuş verildiği günden buyana 1000lira
  Cevapla
 • Emekli 7 ay önce Şikayet Et
  Önce devletimiz daim olsun. Kaç yaşındasın, neler gördün, ne zaman emekli maaşı ödenmedi. Emekli maaşına mahküm oldun mu? Maaşı dört gözle bekledin mi? Her şeye yüzde yüz zam gelirken bayram ikramiyesi kaç yıldır aynı. 35 yıl çalıştıktan sonra emekli oluyorsun. Hala standartların yerlerde. Sokata gezen değil çalışan emekli oluyor. Bayram ikramiyesinide dort gözle bekliyor. Bir eksik kapamak için Bilginize.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle