'İhtiyacımız var' deyip duyurdu: 120 milyar dolar Türkleri bekliyor!

Türk-Libya İş Adamları Derneği (TULİB) Başkanı Murtaza Karanfil, Libya'nın iş yapma kültürüne en hakim ülke olduklarını belirtti.

'İhtiyacımız var' deyip duyurdu: 120 milyar dolar Türkleri bekliyor!
'İhtiyacımız var' deyip duyurdu: 120 milyar dolar Türkleri bekliyor!
GİRİŞ 09.04.2021 12:15 GÜNCELLEME 09.04.2021 12:22
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

TULİB'den yapılan açıklamaya göre, Libya'da yeni geçiş yönetimiyle birlikte farklı ülkelerden liderler, ülkeyi ziyaret ederek birçok alanda iş birliğini geliştirmek için görüşmeler gerçekleştiriyor.

Uzun yıllar süren iç çatışmalardan sonra BM gözetiminde geçiş yönetimine geçilmesi ve ülkede istikrarın sağlanması çabalarının, yıllardır ihmal edilen birçok alanda yatırımı da beraberinde getirmesi bekleniyor.

Türkiye'nin son yıllarda siyasi, diplomatik ve ekonomik alanlarda sıkı iş birliğinde olduğu Libya'daki yeni yatırımlarda en çok pay alması beklenenler arasında Türk iş insanları ve yatırımcılar bulunuyor.

Türk-Libya İş Adamları Derneği (TULİB) Başkanı Murtaza Karanfil

Libya'da yatırım imkanlarının bulunduğu alanlar ve hayata geçecek projelere ilişkin Türk yatırımcıları bilgilendirmek üzere TULİB tarafından uluslararası kuluçka merkezi BINA Incubator iş birliğiyle "Yatırım Zirvesi" düzenlendi.

Zirvede, ülkedeki yatırım fırsatları ele alınırken, Türk iş insanlarının ülkeyle ilgili soruları yanıtlandı.

"BU ÜLKEDE ÜRETİM YAPARAK ÇOK CİDDİ AVANTAJLAR ELDE EDİLEBİLİR"

Zirvede konuşan TULİB Başkanı Murtaza Karanfil, Libya'nın her şeyi ithal eden bir ülke olduğunu ve ülkede her türlü iş koluna ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Libya'nın, Afrika'nın yanı sıra Orta Doğu ve Avrupa'ya da yakınlık açısından çok önemli avantajları bulunduğunu aktaran Karanfil, "Bu ülkede üretim yaparak çok ciddi avantajlar elde edilebilir. Libya'da birçok üretim malzemesi Çin'den bile ucuza mal olabiliyor. Bu ülkenin içinde bulunan ham maddelerin kullanıldığı alanlara yönelirsek dünyadaki rakiplerimizden yüzde 50'ye varan oranlarda düşük maliyetle üretim yapabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Libya'da lojistik sektöründe ciddi avantajlar sağlanabileceğini kaydeden Karanfil, "Müteahhitlikten sanayiye, üretimden ticarete her türlü potansiyele hakimiz. Libya; Akdeniz'e 3 gün, Afrika'nın her yerine kara ulaşımında 10 günlük mesafede. Lojistik maliyetini ve süresini çok kısaltıyor." ifadelerini kullandı.

"YATIRIM KAPASİTESİ 120 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE"

Murtaza Karanfil, müteahhitlikten sanayiye, üretimden ticarete her türlü potansiyele hakim olduklarını, Libya'nın Türk iş insanlarını beklediğini aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'nin, dünyada müteahhitlikte 500 milyar dolara yakın bir iş hacmi var. Bunun ilk deneyimini biz Libya'da yaptık. Bu ülkede 29 milyar dolarlık bir proje gerçekleştirdik. Libya'da böyle bir potansiyel var. Orada 2011'den bu yana özel sektör de gelişti. Libyalı iş adamları, görüşmemiz sonucunda tahmini yatırım kapasitesinin yaklaşık 120 milyar doların üstünde olduğu ilettiler."

Karanfil, Libya'da bir lojistik üs kurmak için çalıştıklarını, 50 bin metrekarelik kapalı alanı bulunacak üssün inşaatına 1-2 ay içerisinde başlayacaklarını, 30 milyon doların üzerinde yatırımları olacağını, üssün dünya standartlarında bulunacağını bildirdi.

"LİBYA'NIN İŞ KÜLTÜRÜNE EN HAKİM ÜLKEYİZ"

TULİB Başkanı Karanfil, Türk iş insanlarının Libya'da uzun yıllardır iş yaptığını, müteahhitlerin 1972'den beri bu ülkede proje üstlendiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla Libya'nın iş yapma kültürüne en hakim ülkeyiz. Orta Doğu ve Afrika coğrafyası çok farklı. O kültürü bilen ve hakim olan kişi hep bir adım öndedir. Türkiye de bir adım önde. Libyalıların da Türkiye'den beklentisi büyüktür. Tüm iş insanlarımızı ve yatırımcılarımızı bu ülkeye yatırım yapmaya çağırıyoruz. Çok ciddi avantajlar ve fırsatlar barındıran, güzel getiri sağlanabilecek sektörler bulunuyor. Libya'da on milyarlarca dolarlık yatırım potansiyeli Türk yatırımcıları bekliyor. Bu konuda tüm yatırımcılarımıza dernek olarak yardımcı olmaya da hazırız."

"LİBYA'NIN KALKINMASI İÇİN TÜRKLERE İHTİYAÇ VAR"

BINA Incubator Yöneticisi Muhammed Yasin El Madid ise zirve ile Libya ve Türkiye arasında ekonomik köprü oluşturduklarını belirterek, Libya'daki yatırım imkanlarını anlattı.

Madid, "Teknoloji, inşaat, inovasyon ve start-up gibi alanlarda çağrı yapmak istiyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini hedefliyoruz. Türk iş insanları Libya'da umut vadediyor. Libya'nın kalkınması için Türklere ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Toni 3 gün önce Şikayet Et
  Tehlikelidir giden pişman olur
  Cevapla
 • Fatih 3 gün önce Şikayet Et
  Devletin her sene araba fabrikası büyüklugunde 20 milyarlik yatırımla dünyada söz sahibi olacak GİDA İLAC ENERJİ YAZİLİM ELEKTRONİK ELEKTİRİK SAVUNMA MOTOR vb 10 tane şirket kurup dünyaya açmalı ve İTHAL ettiğimiz ürünleri 81 şehire paylastirarak 100 milyon yatırımla o şehirlerde bunları üretip dışa bağımlılığı azaltıp yok etmeli... 10 SENDE 10 DUNYA MARKASİ PROJESİ GEREK
  Cevapla
 • Cemşit 3 gün önce Şikayet Et
  İş adamları geç kalıyor. Özellikle inşaat, alt yapı ve teknoloji işleri , giyim tekstil müthiş fırsatlar var...
  Cevapla
 • Emre19 3 gün önce Şikayet Et
  Ne yapalım ki ne lipyaya nede Suriye'ye, ne de Irak'a zalim yöneticileri sayesinde yardimyapip tekbasimiza dış güçlere karşı koyup savaşı engelliyedik, yaktılar yıktılar, demokrasi getireceğiz deyip herkesi yerinden yurdundan ettiler,İnşaallah birlik ve beraberliğimizi korursak oraların imarini yiniden biz yapar ayağa kaldırırız. Onlara başkaları Irkçı oldukları için el uzatmaz, yardımda etmez...
  Cevapla
 • osman 4 gün önce Şikayet Et
  önce ülkeleri iç karışıklık çıkarıyorlar sonra SAVAŞ tırıyorlar kimle kendi halkıyla sonra masumca barış ve ziyaretler biz ülkenizi imar edelim diyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle