Borsada Türk çılgınlığı! Halka arzlar dedeyi halayı 'borsacı' yaptı

Borsadan yabancılar çıkarken, yerli yatırımcı ise hisselere akın ediyor. Halka arzlarda daha fazla hisse almak için dedeye, halaya, amcaya, akrabalarına borsa hesabı açanlar var

Borsada Türk çılgınlığı! Halka arzlar dedeyi halayı 'borsacı' yaptı
Borsada Türk çılgınlığı! Halka arzlar dedeyi halayı 'borsacı' yaptı
GİRİŞ 08.04.2021 09:27 GÜNCELLEME 08.04.2021 10:37
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış
 • Borsada halka arz edilen yeni şirketlerin tavan yapması, kısa sürede yüksek getiri kovalayan yatırımcıların iştahını kabarttı.
   
 • Borsada yerli yatırımcı sayısı son 1 yılda 1 milyon artarak 2.3 milyona ulaşırken, yaşanan halka arz çılgınlığından pay almak isteyenler akrabalarını da işin içine dahil etmeye başladı.
   
 • Hatta bazı gençler halka arz sırasında daha çok hisse almak için dedesine bile yatırım hesabı açıyor.

EŞİT DAĞITILIYOR

Halka arzda talep toplama sırasında çoğu şirket, yaşanan yoğun ilgi nedeniyle 'eşit dağıtım' yöntemini kullanıyor. Yani halka açılan bir şirket eğer 1 milyon adet hisse satışa çıkarmışsa ve 100 bin kişi talepte bulunmuşsa herkese eşit şekilde 10'ar hisse dağıtılıyor. Eğer dedeye de hesap açılıp talepte bulunulmuşsa alınabilen Hisse adedi 20'ye çıkıyor.

Bitcoin sert düştü, altlar sağlam durdu

TALEP ÇOK YOĞUN

Son halka arzlardan Işık Plastik için 401 bini aşkın kişi başvurmuş ve eşit dağıtım yapılarak herkese 28 adet hisse dağıtılmıştı. Önceki gün halka arzı tamamlanan QUA Granite'de ise başvuran 846 bin kişiye 29 adet hisse dağıtıldı. Yine sonuçları dün açıklanan halka arzlardan yoğun talep gören Tureks'te de 484 bini aşkın yatırımcıya 30'ar adet Hisse verildi.

IMF'den Türkiye açıklaması: Tahminleri yükseltti

ÇILGINLIK YAŞANIYOR

Akşam'dan Yaşar Kızılbağ haberine göre, uzmanlar yerli yatırımcının halka arzlara 'ilgi'sinde değil ama 'algı'sında sorun olduğunu belirterek yaşananları 'çılgınlık' olarak niteliyor. Uzmanlar halka arzlardan alım yapanların 'fiyat düşer' korkusu yaşamadığını belirterek önlem alınmasını istedi.

SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu da hafta başında, fiyatlara müdahale edemeyeceklerini belirterek "Meydana gelebilecek zarardan biz sorumlu değiliz" diyerek yatırımcıları uyarmıştı.

ÜÇ ŞİRKETE 2.3 MİLYON BAŞVURU

Halka arzlar o kadar büyük ilgi gördü ki bazılarına 100'lerce kat talep geldi. Talep rekoru 139 katla Turk İlaç'ta. Son halka arz edilen Matriks 9, Turex 6.1, Que Granite 5.8 kat talep görürken bu 3 şirkete 2.3 milyon yatırımcı başvurdu.

BORSA UZMANLARI UYARIYOR: BİR ŞEYLER TERS GİDİYOR

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz: Son dönemde açılan yatırım hesaplarının çoğu halka arz için açılıyor. Halka açılan şirketler peşpeşe 5-10 gün tavan yapıyor. Bu şirketlerin birinde değerleme hatası olur. Hepsinde mi var? İnsanlarda fiyat düşer korkusu yok. Muazzam bir çılgınlık var. Teker bir yerde kırılacak.

Stratejist Işık Ökte: MKK sicil numarasını halka arzlarda 1'e indirince insanlar aile içi, eş dayı, enişte, dünür üzerinden değişik TC kimlik numarası ile 5-10 bin liralık hesaplar açıyor.

Deniz Yatırım Strateji Bölüm Müdürü Orkun Gödek: Birşeylar ters gidiyor. Halka açılanların birinde ikisinde değerleme hatası olur. Hepsinde mi var. Çözüm bulunmalı.

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Serhat 2 hafta önce Şikayet Et
  Insanlar borsadan çıkıyor .coin lere giriyor
  Cevapla
 • vatandaş 2 hafta önce Şikayet Et
  Lütfen okuyun dikkate alın arkadaşlar Borsa pismanliktir sakin girmeyin kendinizi ateşe atmayın. Ben iki sene araştırdım uzak duruyor dum borsadan iş yerinde herkes borsa oynuyo oraya gidiyom borsa buraya gidiyim borsa helal mi haram mi konusunda tereddütlerim vardı hocalar ikiye bölünmüş biri caiz diyo biri değil en sonunda girdik bütün kafan aklın orda sabah 10 da hemen ekranda gözün ne oldu düştümu, çıktımı ,artıda mi eksidemi yani kafa hep orda geçen cuma halka arz olan Türk ilaçtan baya aldım 4 dündür düşüyo kağıt ne olacağı belli değil Allah sonumuzu hayr etsin birikimim gitti ne zaman da aynı yere gelir Allah bilir daha birsurude magdur var . kısacası Borsa PİŞMANLIKTIR.
  Cevapla
 • Levrok 2 hafta önce Şikayet Et
  düstü diye hemen satma, en azindan 1 sene boyunca tut ve gelisimleri izle. Kesinlikle yine cikacaktir.
  Cevapla
 • Osmanlı 2 hafta önce Şikayet Et
  Borsada alacağın hisseyi araştırmadan sadece grafiğini bakıp bu yükseliyor bende alayım dersen ve alırsan eline verirler borsa tabiri ile :)
  Cevapla
 • vatandas 2 hafta önce Şikayet Et
  yarinda aglamaya baslarlar
  Cevapla
 • ali 2 hafta önce Şikayet Et
  hani millet açtı,millette para yoktu, 1 yılda borsaya yatırım yapan neredeyse %100 artıyor
  Cevapla
 • Mehmet 2 hafta önce Şikayet Et
  Bilinçsiz alırsan sonunda ağlarsın. Çok ailenin canı yanacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle