Türkiye'den 'Boeing 737 Max' kararı!

SHGM, tüm dünyada uçuşu durdurulan Boeing 737 MAX tipi uçakların Türkiye'de yeniden uçuşlara başlamasına yönelik kararını açıkladı.

Türkiye'den 'Boeing 737 Max' kararı!
Türkiye'den 'Boeing 737 Max' kararı!
GİRİŞ 03.04.2021 16:55 GÜNCELLEME 03.04.2021 16:57
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), tüm dünyada uçuş emniyeti gerekçesiyle durdurulan Boeing 737 MAX  tipi uçakların Türkiye'de yeniden uçuşlara başlamasına yönelik 15 maddelik "Uçuşa Elverişlilik Direktifi" (UED) yayımladı.

Uçuşa Elverişlilik Direktiflerini yerine getiren şirketler Boeing 737 MAX’leri uçurabilecek

Buna göre, söz konusu uçakların yeniden Türkiye'de havalanabilmesini sağlayacak şartları kapsayan UED'nin uygulanması koşuluyla 737-MAX tipindeki uçakların yeniden uçabileceği duyuruldu.Endonezya ve Etiyopya'da yaşanan kazalar sonrası 2019 yılı mart ayında tüm dünyada uçuş yasağı getirilen Boeing 737-MAX tipi uçakların Türkiye'de seferlere başlaması için hazırlıklar sürüyor. SHGM bu tipteki  uçakların yeniden hizmete  alınması öncesinde uygulanması gereken süreçleri içeren "Uçuşa Elverişlilik Direktifi"ni internet sitesinden yayımladı. Buna göre 737-MAX'ler, tasarım değişiklikleri, operasyonel ve bakım el kitabı değişiklikleri ile pilotların eğitimlerini içeren 15 maddelik işlemlerin gerçekleştirilmesiyle tekrar uçabilecek. SHGM'den konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada  29 Ekim 2018'de Endonezya'da ve 10 Mart 2019'da Etiyopya'da yaşanan iki ölümlü uçak kazası sonrası Boeing B737-8 ve B737-9 MAX uçaklara ait uçuşların tüm dünyada olduğu gibi 12 Mart 2019 tarihinde  Türkiye'de de durdurulduğu hatırlatıldı.

 Boeing 737 Max 9

DİREKTİFLERİ UYGULAYAN UÇABİLECEK

Açıklamada bu uçakların yeniden hizmete alınması amacıyla üretici firma  Boeing ve ABD Havacılık İdaresi'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ilgili hava araçlarının hizmette olduğu ülke havacılık otoriteleri ile gerekli tedbir ve uygulanması gereken işlemlere yönelik çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Bu kapsamda, yürütülen çalışmalar neticesinde Genel Müdürlüğümüz tarafından Uçuşa Elverişlilik Direktifi  hazırlanmıştır. Bu bağlamda, anılan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED)'nin uygulanması koşuluyla  ülkemiz ilgili operatörlerinde bulunan Boeing B737-8 ve B737-9 MAX tipindeki uçakların yeniden hizmete alınması Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilmiştir" denildi

YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  bu kadar korkmayın ya. dünyda kaç uçuş olmuş bunlarla hiç baktınız mı? Neredeyse milyona yakın uçuş oşmuş ve sadece 2 uçak düşmüş. Bir taksiye bike binseniz kaA ihtimali daha çok. Rahat olun. Ben eüşünmeden binerim.
  Cevapla
 • o zaman 5 ay önce Şikayet Et
  Bilet satarken uçak modeli belirtilsin
  Cevapla
 • Serkan Ozkan 5 ay önce Şikayet Et
  Mudurumuz onaylamis. Nasil olsa disardan maas alan cok mudurumuz var. Sirtimiz yere gelmez! Zaman asimi olunca sorun cozuluyor demek! Bu ucaklardan bir tanesi duserse sorumlusu ve katili olacaginizi belirtirim! Boeing calisanlarinin sizan emaillerinde " Ailenden yakinindan birinin bunlarla ucmasini istermisin? Ben isitemem" yazisini hatirlatirim!
  Cevapla
 • Yasin 5 ay önce Şikayet Et
  Binmek isteyen buyursun bu uçan tabuta.
  Cevapla
 • Muhammed ali 5 ay önce Şikayet Et
  Bizde adam çok öldüre öldüre bitiremediler ne olacak ki..! Biraz daha gitse değilmi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle