Türkiye, son 7 ayın 6'sında rekor kırdı! ABD zirvede

TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye son 7 ayın 6'sında aylık ihracat rekoru kırdıklarını belirtti. Yılın ilk çeyreğinde ise ABD'ye ihracat rekor kırdı.

Türkiye, son 7 ayın 6'sında rekor kırdı! ABD zirvede
Türkiye, son 7 ayın 6'sında rekor kırdı! ABD zirvede
GİRİŞ 03.04.2021 13:24 GÜNCELLEME 03.04.2021 13:24
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle yaptığı açıklamada, ihracatın küresel salgının ilk şokunu üstünden attıktan sonra hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini kaydederek, Türk ihracatçılarının güvenli tedarikçi kimliğinin salgın döneminde öne çıktığını söyledi.

Martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42,2'lik artışla 18 milyar 985 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ve tüm zamanların rekorunu kırdıklarını dile getiren Gülle, 2021'in ilk çeyreğinde ise ihracatın yüzde 17,2'lik artışla 50 milyar 23 milyon dolar olduğu bilgisini verdi.

Gülle, martta 24 sektörün ihracatını artırdığını, 7 sektörün tarihin en yüksek aylık ihracat rekoruna ulaştığını ifade ederek, 74 ilin ihracatını artırarak önemli bir başarıya imza attığını anlattı. Gülle, illerden Antalya, Denizli, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kırşehir, Konya, Manisa, Niğde, Samsun ve Tekirdağ'ın; sektörlerden de kimyevi maddeler, elektrik-elektronik, tekstil, hububat-bakliyat, mobilya, iklimlendirme, çimento ve cam seramik ürünlerinin öne çıktığını anlattı.

Bu başarının, son 1 yıldır ilmek ilmek işleyerek ortaya koydukları bir sürecin ürünü olduğunu vurgulayan Gülle, salgının ilk günlerinden sonra ihracat hedeflerini normalin de ötesine koyduklarını bildirdi.

Gülle, "Çünkü ciddi bir fırsat döneminin başlangıcındayız ve Türk ihracatçısı, salgın sürecinde üretimi bir an olsun durdurmayarak, tedarikte yaşanan tüm sıkıntılara göğüs gererek; ne kadar güvenilir bir tedarikçi olduğunu tüm dünyaya tekrar gösterdi." diye konuştu.

Son bir yıldır gerçekleştirdikleri sanal organizasyonlara değinen ve ihracatçının probleminin çözülmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını anlatan Gülle, ilk günden beri oluşturdukları istişare mekanizması sayesinde sürecin sorunsuz bir şekilde işlediğini söyledi.

"200 MİLYAR DOLAR İÇİN 'NEDEN OLMASIN' DİYORUZ"

İsmail Gülle, bu süreçte 100 bin ihracatçının her birinin olağanüstü gayretiyle rekorların ortaya çıktığını belirterek, "Sadece martta değil ekim ve aralıkta da tüm zamanların ihracat rekorunu kırmıştık. Ocak, şubat ve eylülde de o ayların en yüksek rakamlarına ulaştık. Son 7 ayda 6 tane aylık ihracat rekoruna ulaştık." açıklamasında bulundu.

Geçen yılın son çeyreğinde ihracatın 50 milyar doları geçtiğini anımsatan Gülle, "Bu yılın ilk çeyreğinde de 50 milyar doları geçmiş olmak yıllık 200 milyar dolar rakamının bizim için uzak olmadığını gösteriyor. Salgın sonrası kaydedilen bu başarı, ihracatımızın geleceği adına ümitlerimizi büyük oranda artırdı." ifadelerini kullandı.

Gülle, öncelikli hedeflerinin 184 milyar dolar olduğunu kaydederek, ancak ihracat ailesi için "daha fazlasını yapmanın ve hedeflerin üstünde rakamlara erişmenin" bir gelenek haline geldiğini, bu yüzden 200 milyar dolar için "neden olmasın" diyebildiklerini söyledi.

TÜRKİYE LOJİSTİK PORTALI GELİYOR

TİM Başkanı Gülle, TİM İhracat 2021 Raporu tanıtımında müjdesini verdikleri Türkiye Lojistik Portalı'na ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Son dönemde, konteyner krizi uluslararası ticarette ana gündem oldu. TİM olarak, Türkiye Lojistik Portalı'nı çok yakında faaliyete geçirerek, lojistikte yaşanan bu küresel soruna, ulusal bir çözüm sunacağız. Portalımız, lojistik firmalarıyla ihracatçılarımız arasında bir köprü vazifesi görecek. Bu portalı ihracatçılarımızın dünyaya açılan kapısı haline getirerek, ihracat hacmimizi artırırken, lojistik noktasında önemli avantajlar elde edeceğiz. Ürünlerimiz, dünyanın dört bir köşesine artık daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir şekilde ulaşacak."

Gülle, dünyanın farklı noktalarında kurulacak lojistik merkezlerine değinerek, salgın dönemi öncesinde hazırlıklarına başladıkları bu projenin şimdi önemini daha da artırdığını söyledi.

Dünyanın hızlı bir şekilde dönüştüğünü, yeni normal dönemde artık siparişlerde de sık sık ve daha parçalı bir alım sürecinin tercih edildiğini dile getiren Gülle, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu noktada, ürünü alıcılara ne kadar hızlı ve az maliyetli şekilde teslim edebilirsek, o kadar avantajlı oluyoruz. Lojistik merkezlerine bu anlamda ihtiyaç duyuyoruz, herhangi bir kriz anında dahi, merkezdeki stoktan teslimle alıcılara hızlı bir şekilde erişebileceğiz. Ayrıca, lojistik firmalarından daha kolay bir şekilde teklif alınması ve sektörel kümelenmelerle oluşacak bir ihracat ekosistemi, lojistik merkezlerinin olduğu ülkelerde ihracatımızı artıracak."

ABD'YE İHRACAT REKOR KIRDI

Dünyanın en güçlü ekonomisi konumundaki ABD'ye yapılan ihracat bu dönemde yıllık bazda yüzde 36 artarak 2 milyar 705 milyon 435 bin dolar oldu. Bu tutar ABD'ye bu dönemde gerçekleştirilen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Ülkeye mart ayında yapılan dış satım da 2020'nin aynı ayına göre yüzde 56,3 artarak 1 milyar doları aştı.

Öte yandan, ABD, ocak-mart döneminde ilk kez Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 3'üncü ülke konumuna geldi. Söz konusu sıralamada ülke, geçen yılın ilk çeyreğinde 4'üncü, 2019'da ise 5'inci basamaktaydı.

ABD'NİN TÜRK GEMİ VE YATLARINA TALEBİ 2 KATTAN FAZLA ARTTI

Sektörler bazında incelendiğinde, ocak-mart döneminde Türkiye'nin ABD'ye en çok ihracat gerçekleştirdiği alan "otomotiv" oldu.

Bu sektörden ABD'ye yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen dış satım geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,2 yükselerek 308,3 milyon dolara ulaştı. Otomotivi 284 milyon dolarla halı, 280,2 milyon dolarla savunma ve havacılık sanayi, 252,9 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri ile 196,7 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon takip etti.

Söz konusu dönemde, ABD'ye dış satımın oran bazındaki artışında ise ilk sırada, ihracatı 2 kattan fazla artan "gemi ve yat" sektörü yer aldı. Bu sektörün ABD'ye ihracatı, 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 218,4 artarak 20,9 milyon dolara yükseldi.

Bu dönemde, Türk ihracatçılarının ABD'ye mücevher ihracatı yüzde 168,4, yaş meyve ve sebze ihracatı yüzde 125,3, süs bitkileri ihracatı yüzde 123,7 ve diğer sanayi ürünleri ihracatı yüzde 75,3 arttı.

Yılın ilk çeyreğinde ABD'ye 27 sektörden ihracat gerçekleştirilirken, yıllık bazda bunların yalnızca 4'ünde düşüş oldu. İhracatı oran bazında en fazla azalan sektör yüzde 34,3 ile tütün olurken, düşüş kaydedilen diğer sektörler fındık, zeytin ve zeytin yağı ile deri ve deri mamulleri oldu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • vatandas deniz 6 ay önce Şikayet Et
  ama saman heykel lazim bu millete
  Cevapla
 • Hssa 6 ay önce Şikayet Et
  TL düşüyor diye ihracat artıyor gibi saçma bir sav olamaz. Kaliteli üretimin yoksa milli paran isterse yerin dibine çakılsın ihracatın 1 kuruş artmaz. Çok şükür son dönemlerde pandemiye rağmen çok güzel artış trendine girdi, bu böyle sürdükçe genel ekonomiye ve halkımıza da olumlu yönde yansımaları kaçınılmaz
  Cevapla
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Çinden daha ucuz ülke olduk. Çin bile yatırım yapıyor. Bu da iyi bir şey miş gibi anlatılıyor. Ne hale geldik.
  Cevapla
 • Rüya 6 ay önce Şikayet Et
  Sanki Danimarka'yı anlatıyorlar.
  Cevapla
 • Hssa 6 ay önce Şikayet Et
  Çin' i bırak Angola dan dahi yatırım geliyorsa bu iyi bir durumdur. Keşke katbe kat fazlası gelse. Bu arada küçümsediğiniz çin dünyanın 2 numaralı ekonomik gücü.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar ihracat yaparsak yapalım ne kadar rekor kırarsak kıralım, ayağımızı yorganımıza göre uzatmazsak, lüks ürünler ithal edip kazandığımızdan daha fazla DÖVİZ harcamaya devam edersek döviz borcumuz, cari açığımız, döviz, faiz, enflasyon yükselmeye devam eder, TL değer kaybetmeye, biz de fakirleşmeye devam ederiz. NEDEN? Kazandığımız DOLARdan daha fazla DOLAR harcadığımız için. Bu kadar basit.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Bizim onda birimiz kadar ihracat yapan ülkelerin parası daha değerli, enflasyonu daha düşük, NEDEN? Çünkü onlar kazandıklarından daha fazla Dolar harcamıyorlar, ayaklarını yorganlarına göre uzatıyorlar.
  Cevapla
 • Ayhan Gökmen 6 ay önce Şikayet Et
  2002 abd ye ihracat:3.126.000,000 $
  Cevapla
 • Sınır 6 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş abd ye ihracat 2002 yılında 2.900. Şimdi ilk üç ay lık ihtacat 2 750.dörtle çarpalım.11 milyar dolar dan fazla olacaktır.
  Cevapla
 • mill 6 ay önce Şikayet Et
  2002 toplam ihracat 36 mlyar dolar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle