Türkiye için bir ilk! Bugün açılıyor: Hidrojenli doğal gaz geliyor!

Bakan Dönmez tarafından açılacak Temiz Enerji Teknolojileri Merkezi ile Türkiye'de ilk defa, hidrojen doğal gaz ile karıştırılıp, vatandaşlara ulaştırılacak.

Türkiye için bir ilk! Bugün açılıyor: Hidrojenli doğal gaz geliyor!
Türkiye için bir ilk! Bugün açılıyor: Hidrojenli doğal gaz geliyor!
GİRİŞ 02.04.2021 09:06 GÜNCELLEME 02.04.2021 10:10
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış
 • Hidrojenin, Konya’da kurulan laboratuvarda doğal gaz ile harmanlanıp, temiz enerji olarak vatandaşlara ulaştırılması hedefleniyor.
   
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen hidrojenin doğal gazla harmanlanmasından elde edilen kompozit gazın kullanımıyla temiz enerjinin, orta vadede tüm Türkiye’ye yayılması öngörülüyor.
   
 • Proje ile enerjide karbonsuzlaşmanın sağlanması hedefleniyor.

Enerji Bakanlığı'nın doğal gazda verimliliği artırmasını planladığı proje uyarınca, Türkiye Doğal Daz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Teknik Merkezi GAZMER’in Konya’da kurduğu tesis ile Türkiye’de ilk defa doğal gaz ile hidrojenin karıştırılarak evsel cihazların beslenmesi sağlanacak.

BOTAŞ duyurdu! Doğal gaz fiyatlarına zam geldi


KARIŞIM TESTLERİ BAŞARILI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK) onaylanan, AKSA Doğal gaz ve ENERYA Enerji tarafından finanse edilen ve 2020 yılının ilk aylarında başlatılan "Power to Gas" projesi ile enerjide karbonsuzlaştırma çabalarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Güneş panelleri, rüzgar türbini ve yakıt hücresi ile ihtiyacının yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden sağlayan laboratuvar ile hem akademik hem de endüstriyel çalışmalar yürütülüyor. GAZMER’de yapılan testlerde, yüzde 5-10-15-20 oranlarında hidrojen ile yüzde 95-90-85-80’e kadar doğal gaz karıştırıldı.

Elde edilen karışım, test amaçlı yakılırken ve başarılı sonuçlara ulaşıldı. Projenin ilk sonuçlarına göre, mevcut doğal gaz iç tesisatlarında ve tüketici cihazlarında önemli bir değişikliğe gerek kalmaksızın hidrojenin, dağıtım ağlarında doğal gazla birlikte en fazla yüzde 20 oranında karıştırılabileceği test edilmiş oldu.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
doğalgaz
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Kürşad Tigin 5 ay önce Şikayet Et
  Hidrojen kaynağı Bordan olcaksa çok iyi hay Maşşalah ne Bormuş herşeyde kullanılıyor Rabbimize şükürki dünyadaki borun yüzde 70 bizde hamdolsun!
  Cevapla
 • Vatandaş ! 5 ay önce Şikayet Et
  Hidrojen kaynağınıda yazarsanız seviniriz. Hani suyun kıymetlendiği günlerde
  Cevapla
 • bekir 5 ay önce Şikayet Et
  Hidrojen kaynağı ELEKTROLİZ - Elektrik tüketimi gece 22 den sonra düşüyor sabah ( e kadar da düşük kalıyor bu elektrik Elektroliz yöntemi ile su yanı H2O nun hidrojen ve Oksijen e ayrıştırıpıp depolanmasına imkan veriyor gece depolanan hidrojen doğalgaz sistemine karıştırılıyor - yani hidrojenin kaynağı atıl elektrik - çok başarılı bir proje
  Cevapla
 • M.G 5 ay önce Şikayet Et
  Bazılarımız tüplü günleri bilmiyor yada unutmuş.
  Cevapla
 • ömer 5 ay önce Şikayet Et
  iyimi yani gaz verimini düşürmesin fiyatlara zam yapmadan kullanımı artırmasın sonra
  Cevapla
 • İbrahim 5 ay önce Şikayet Et
  Pil teknolojisi de lityum fabrikasının açılmasıyla başladı bu hükümetin en zayıf tarafı yaptıkları devrimleri anlatamamak 40 yaş üzeri haber seyrettiği için bunları görıyor ama gençler internet bağımlısı olduğu için memleketten bi haber o yüzden cumhur ittifakı internette çok daha aktif olmalı
  Cevapla
 • Kadir 5 ay önce Şikayet Et
  Aynen kardeşim doğru söylüyorsun
  Cevapla
 • Herhangi bir genç 5 ay önce Şikayet Et
  Belki de bu hükümetin varlığını araştıran veya bunu kavrayabilmek zekaya sahip gençlerin anlamasını istiyor olabilirler . Hemen küçük bir olumsuzlukla pes eden değil bu dava bizim deyip kanlı,canlı bu İslâmi ve örfi kurallardan şaşmadan devam edenleri istiyorlardır. Hükümette Allah razı olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle