Son dakika haberi Mart ayı ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı

Martta ayında ihracat 2020'nin aynı ayına göre yüzde 42,2 artışla 18 milyar 985 milyon dolara ulaşarak aylık bazda tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı.

Son dakika haberi Mart ayı ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı
Son dakika haberi Mart ayı ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı
GİRİŞ 01.04.2021 12:59 GÜNCELLEME 01.04.2021 17:10
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile Ticaret Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, mart ayı dış ticaret verilerini açıkladı.

Pekcan, şunları kaydetti:

"Martta ihracat 2020'nin aynı ayına göre yüzde 42,2 artışla 18 milyar 985 milyon dolara ulaştı. Tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı. İthalatımız martta geçen senenin aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 23 milyar 679 milyon dolar oldu. Martta dış ticaret açığımız, Mart 2020'ye göre yüzde 14,2 gibi önemli bir düşüş göstererek, 5,5 milyar dolardan 4,7 milyar dolara geriledi."

"EN YÜKSEK İLK ÇEYREK DEĞERİ"

Pekcan, "İlk çeyrek ithalatı geçen sene ilk çeyreğe göre yüzde 9,7 artışla 61 milyar dolar, dış ticaret açığı yüzde 15,2 düşüşle 11 milyar dolar oldu. İlk çeyrekte ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,3 artışla 50 milyar dolar oldu. Bu, bugüne kadarki en yüksek ilk çeyrek değeri" dedi.

Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülke olarak, pandemi gibi küresel güçlüklere rağmen, yüksek büyüme ve katma değerli ihracat hedeflerimiz doğrultusunda, durmadan ilerleyişimizi sürdüreceğiz. Bunu 83 milyon el ele, birliktelik ve dayanışma içinde bir millet olarak başaracağız.

Yatırım, istihdam, üretim, ihracat zincirini en güçlü biçimde oluşturarak, hep birlikte ulusal hedeflerimize doğru kararlılıkla yürüyeceğiz. İhracatta mart ayında ve yılın ilk çeyreğinde elde ettiğimiz başarı, gelecek dönemdeki başarının da bir göstergesi ve teminatıdır."

YORUMLAR 78
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  2023 i hracat 500 milyar dolar diyorlardı az kaldı bakalım ne olur. ABD sadece sigaradan yılda en az 80 milyar dolar kazanıyor. Bizde tüm ihracat yılda 150 milyar ...
  Cevapla
 • Gurbetçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Ihracat artiyi sevindirici fakat ne zaman yerli malı kullanma alışkanlığını kazanacağız ithalatı azaltmak için?
  Cevapla
 • Hssa 1 yıl önce Şikayet Et
  İçimizden bazıları ekonomiye ilişkin iyi bir haber duymaya görsünler hemen leş kargaları gibi üşüşüp hemen olumsuzluk pompalamaya başlıyorlar. Tamam tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkıntılar var. Hatta biz nispeten birçok ülkeye göre çok daha iyi performans gösteriyoruz. Yahu her veri verinin yeri ayrıdır. Bir veri kötü diye iyi gelen veriyi kötülemeye hakkınız yok. İhracat müthişartmış şu ortamda adam diyor ki millet aç. Yahu ihracat demek üretim demek ihracat demek döviz demek ihracat demek istihdam demek..... Ya bu olmasaydı ne olurdu daha kötü olurdu piyasa tabi ki. Bu artış bir süre daha böyle devam ederse genel refaha etki etmemesi mümkün değil,
  Cevapla
 • Hssa 1 yıl önce Şikayet Et
  Akincı, Biz TL nin sürekli değer kaybettiği fakat ihracatın artmadıği zamanları da biliyoruz.Üretim olmazsa para değerinin düşmesi ihracatı artırmaz. Ayrıca çok agresif olmadığı müddetçe milli paranın değer kaybetmesi o kadar korkulacak bir durum da değil. Yeter ki memlekette üretim artsın.
  Cevapla
 • Akıncı 1 yıl önce Şikayet Et
  İhracat nasıl artmasın adamın 1 doları senin 8,5 TL tabiki ihracat artar adam aldığı tişörtü önceden 5 dolar verirken şimdi 2 dolar veriyor.Bizim bir an paramızın değerinin artması lazım o da TL den vazgeçip yeni değerli bir para yapmak lazım.Bunun için ithalatı hemen hemen sıfıra indirip yerli üretim yapmak lazım
  Cevapla
 • bulent 1 yıl önce Şikayet Et
  2002 de yıllık ihracat 25 milyar dolardı bugün neredeyse aylık rakam
  Cevapla
 • Sorgun 1 yıl önce Şikayet Et
  2022 de aylık 25 milyar dolara ulaşır insallah
  Cevapla
 • ufuk 1 yıl önce Şikayet Et
  ithalatlar neden haber oluyor, ihracat her zaman daha az...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle