Erdoğan duyurdu: Su Kanunu hazırlıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Toplu Açılış Merasimi"nde konuştu.

GİRİŞ 29.03.2021 14:25 GÜNCELLEME 29.03.2021 15:00
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Meclis'te bir su kanunu hazırlıyoruz. Şurada yapılacak çalışmaların bu kanuna örnek olacağına inanıyorum" dedi.

Erdoğan, "Bu yıl üreticilerimize toplam 24 milyar lira tarımsal destek sağlayacağız" ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamalardan satır başları;

Türk ekonomisine yıllık 427 milyon liraya yakın katı sağlanmıştır. Aralarında baraj suyu, içme, sulama tesislerinin yer aldığı toplam yatırım tutarı 5 milyar 200 milyon liraya varan bu tesislerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 

Bugün ikinci olarak 1. Su Şurası'nın da tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sunacağına inandığım Su Şurası'nın başarılı geçmesini temenni ediyorum. 

Su, bütün canlılar gibi insanlık içinde vazgeçilmez bir nimettir. Ekonomik kalkınma ve büyüme için de su ikamesi olmayan şeylerden biridir. İsrafı engellemek önem arz ediyor. Nüfusun hızla çoğalması, ilkim değişikliği gibi nedenlerle su ihtiyacının giderek arttığını görüyoruz. su kıtlığına bağlı olarak ekolojik denge bozulmaktadır. Bu vahim tablo ise sosyal çalkantılardan düzensiz göçe kadar pek çok soruna sebebiyet veriyor. 2025'e kadar 700 milyondan fazla kişi su kıtlığı nedeniyle göç riski altında.

Bu karamsar tablodan ülkemizin etkilenmemesi elbette mümkün değildir. Biz su zengini bir ülke de değiliz. Su stresi çeken bir ülkeyiz. Elimizdeki sınırlı su kaynaklarını Irak ve Suriye gibi iki komşumuzla paylaşmak durumundayız. Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında mahiyet itibariyle hiçbir fark yoktur. Su meselesini ikili ilişkilerde hiçbir zaman tehdit unsuru olarak kullanmadık

SU KANUNU HAZIRLIYORUZ

Tarımsal sulama sistemlerini yenilememiz gerekiyor. Bireysel tasarrufu teşvik ederek mevcut kaynaklarımızı daha verimli kullanmalıyız. Son 19 yılda çevrecilik adına ruhen ve fiziken çevreyi kirletenlere inat 8697 yeni tesis kazandırdık. Şehirlerimizin 2040, 2050 ve 2071 yıllarına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını planladık.

Asya ve Avrupa'yı 4 metre çapındaki 5551 metre uzunluğundaki dev su tüneli ile birleştirdik.  26 adet yeraltı barajı inşa ettik. 2023'e kadar tamamlanan yeraltı barajı sayısını 150'ye yükselteceğiz. Türkiye olarak su arıtma teknolojilerine büyük yatırım yapıyoruz. Sanayi sektöründe suyun verimli kullanımı için gereken tedbirleri alıyoruz. Sulamada hale yüzde 46 olan randımanı 2024'e yüzde 55'e yükseltmeyi hedefliyoruz. 2007'de yaşanan büyük kuraklıktan sonra 81 vilayetimiz için içme suyu eylem planları hazırladık. Önümüzdeki dönemde tüm bu alanlara yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemde su yönetimindeki yetki çatışmasını önlemek amacıyla Meclis'te bir su kanunu hazırlıyoruz. 

BİRİLERİ GİBİ KURU SIKI ATMAK YERİNE RAKAMLARLA KONUŞMAYI SEVİYORUZ

Koronavirüs salgınının tüm dünyada dengeleri altüst ettiği bir zamandan geçiyoruz. Güçlü sağlık altyapısı yanında tarıma ve suya bağlı gıda güvenliğinin stratejik önemi görülmüştür. 2020 son 19 yılda sağlıkla birlikte tarıma yaptığım. Geride bıraktığımız dönemde salgın ve meteorolojik kuraklığa rağmen tarımsal üretimde Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık. Geride bıraktığımız dönemde cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık. Biz birileri gibi kuru sıkı atmak yerine rakamlarla, oranlarla konuşmayı seviyoruz. Bunu da çiftçilerimize, aziz milletimize saygımızın bir gereği olarak görüyoruz. Günlük 315 bin metreküp suyu arıtarak, tarımsal sulamada yeniden kullanılabilecek şekilde insanımızın hizmetine sunuyoruz. Tarımsal hasılamız bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak, 334 milyar liraya yükseldi. Tarımsal hasılada Avrupa'daki liderliğimiz devam ediyor.

Burada salgın şartlarına rağmen canlarını dişlerine takarak tarlasını eken, üreten çiftçilerimize şahsım, milletim adıma teşekkürlerimi sunuyorum. Çiftçileri unuttunuz diyen birileri var ya. Ben buradan resmi rakam veriyorum. Bu yıl üreticilerimize toplam 24 milyar lira tarımsal destek sağlayacağız. 

ETİKETLER
su şurası
YAZDIR
YORUMLAR 49
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş bu su firmalarinin işlettikleri yerler belediyelere verilip bunlarin su tesislerinden ellerini çektirilmeli temel ihtiyaç ve temizlik ihtiyacimizi giderdiğimiz su kişilerin elinde olunca para kazanacağim diye iki makina doldurdoldur pis kuyulardan uygunsuz ortamlardan sat bunu yapmaya başladilar bunlara bir dur denmeli iyicene azittilar
  Cevapla
 • osman 2 ay önce Şikayet Et
  Fırat dicle suyu iç anadolu ya aktarılabilir.koylerde su parası yok diye açık bırakılıyor saat takılmali belirli bir kısmı ücretsiz olmalı.19 irmak denize akitiliyor daha fazla gölet yapılmalı.tarimda kapalı sistem sulamaya geçilmeli her tarlaya su saati konulmalı damla sulama ve yağmurlama sulama sistemi zorunlu olmalıdır.daha çok tasarruf tedbirleri var hepsini yazamıyorum.
  Cevapla
 • Enver 2 ay önce Şikayet Et
  Reis sana Allah sıhhat versin. işiniz zor hedefiniz büyük .stres bünyeye çok zarar veriyor .
  Cevapla
 • Xxx 2 ay önce Şikayet Et
  Istediginiz kadar kanun yapın .. Tanimlanmis birseye tekrardab tanim getirmenin anlami yok.. yaratan kim ise yonetecek olan da odur. Hükum vermek yanliz Allaha aittir...
  Cevapla
 • Biz 2 ay önce Şikayet Et
  S.aleykum. su firmalari yerliestilmeli.devletlestilmeli su bor toryum gibi stratejik urunler kapsamina alinmali.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle