Devlet desteğiyle kurdu! Yılda 300 bin TL kazanıyor

Devletten aldığı yüzde 65 hibe desteği ile tavuk çiftliği kurup yılda 600 ton et üreten Ayhan ortalama 300 bin TL kazanarak ciddi bir gelir elde etmeye başladı.

Devlet desteğiyle kurdu! Yılda 300 bin TL kazanıyor
Devlet desteğiyle kurdu! Yılda 300 bin TL kazanıyor
GİRİŞ 28.03.2021 11:06 GÜNCELLEME 28.03.2021 11:07
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

7 yıl önce inşaat sektöründe çalışan ve tavuk çiftliklerinin inşaatını da 3 çocuk babası Halit Ayhan (41), devletin verdiği desteklerle kendisi de bir çiftlik kurmaya karar verdi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) başvuruda bulunan Ayhan, projesinin onaylanmasının ardından yüzde 65 hibe desteği aldı. Devletten aldığı destek ile merkeze bağlı Çallıca köyünde 1 milyon 200 TL bin yatırım yapan Ayhan, 30 bin civciv kapasiteli broiler tavuk çiftliğini kurdu. 7 yıldır aktif bir şekilde üretime devam eden Ayhan, yılda 600 ton et üreterek 300 bin TL düzenli olarak gelir elde etmeye başladı.
Çiftliğini 2014 yılında devlet desteği ile kurduğunu belirten Halit Ayhan, “Ondan önce müteahhitlik yapıyordum. Orayı bırakıp geldik, tavuk çiftliği ile uğraşmaya başladık. Genelde ailemle burada kalıyoruz. Bir tane de görevli var. Onunla beraber buraya bakıyoruz. Daha önce bu çiftliklerin inşaat işlerini yapıyordum. İş bana da cazip geldi. Daha sonra başladık. Hep karlı hem de üretim olarak faydalı. Yılda 600 ton et üretiyoruz. Tavuk Türkiye’de ithal edilmeyen üründür. Üstelik yurt dışına ihraç ediliyor” dedi.

“MÜTEALLİKTEN DAHA İYİ VE DAHA RAHAT”

Yıllık ortalama 300 bin lira kazandığını aktaran Ayhan, “Fazla bir giderimiz olmuyor. Biz TKDK’dan yüzde 65 hibe aldık. Geri kalan yüzde 35’i de biz kendi imkanlarımızla sağladık. Yaklaşık 7 senedir burada üretim yapıyoruz. Bir milyon 200 bin liralık yatırım yaptık. 800 bin lirasını devlet karşıladı. Geri kalanı da ben karşıladım. Şuanda buranın değeri 3,5 milyondur. Müteallikten daha iyi ve daha rahat. Herhangi bir riski yok. Uğraşı ve ekonomik olarak riski yok. Batma gibi bir şeyin yok. Çalıştıkça kazanıyorsun” diye konuştu.

“DEVLET DESTEĞİ OLMADAN BÖYLE BİR TESİS KURAMAZDIK”

Tavuklara çocuk gibi baktıklarını dile getiren Ayhan, “Çocuktan daha fazla bakıyoruz. Herhangi bir arıza olduğu zaman cenazende olsa gelip bu arızayı gidereceksin. Onun dışında bir zorluğu yok. Sistemimiz komple otomatik. İşçilik ve ağırlık yok. Sadece teknik olarak iş var. Gözlem yaptığın sürece hiçbir problem yoktur. Kapasitemiz 30 bindir. Yılda 6 dönemimiz var. Her seferinde ortalama 85 ton arası bir et veriyoruz. Devlet desteği olmadan böyle bir tesis kuramazdık. Böyle bir şeye cesaret edemezdik. Devletin hem cesaret vermesi hem de maddi olarak desteği ile böyle bir tesis kurduk” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Fazıl 6 ay önce Şikayet Et
  Devlet hibe desteği ile ciddi bir gelir elde ettik diyor helal olsun madem işin tıkırında aldığı hibeyi iade etki devlet başka vatandaşa yardımcı olsun.
  Cevapla
 • evet 6 ay önce Şikayet Et
  çok güzel bir yorum. tebrikler
  Cevapla
 • ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  Ailen ile çalışmasan 3 işçiye daha ihtiyacın olacak. Aylık maliyeti yemeği vs. 5000 tlden, 3 personel 15.000 tl, yıllık -180.000 tl yapar süpriz çıkmaz ise. kalan 120.000 tl., 300.000 tl gelir gösterip verginide onun üzerinden ödersen gelir vergisi 89.600 tl tutar. Emek paran haricinde kalan 120.000 tl den -90.000tl vergi ödersin sana 30.000 tl yıllık gelirin kalır. oda hayvanları hastalandırmaman ölenler için yüksek ceza ödenmemesi, hayvanı sitrese sokmaman, kilo alımı iyi olması vs bir dünya riskin var. Davulun sesi uzaktan hoş geliyor.
  Cevapla
 • murat 6 ay önce Şikayet Et
  şimdi bu şahıs paraya para demiyordur
  Cevapla
 • Can 6 ay önce Şikayet Et
  400 bin lirası ile iş kurmuş. Yılda 300 bin kazanıyor. Devletten Allah razı olsun destek için. Bu arkadaşı da tebrik ediyorum. Tosuncuk bizim yerimize çalışsın deyip parasını ona vermediği için. Bedava yemek fare kapaninda olur.
  Cevapla
 • Fatih 6 ay önce Şikayet Et
  Hadi en karlı iş muteahitlik demekki sen kazanamamisin
  Cevapla
 • nevizade 6 ay önce Şikayet Et
  müteahhitlik çok kârlı bir iş değildir. herkesi yapsat müteahhiti olarak görmeyin lütfen. kamuya iş yapan müteahhitleri aynı gruba koymayın lütfen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle