Kriz büyüyor! Cep telefonu ve tabletler zamlanacak

Salgın sonrası başlayan çip krizi büyüyerek devam ediyor. İlk olarak otomobil sektörünü vuran kriz akıllı telefon üreticilerini de vurmaya başladı.

Kriz büyüyor! Cep telefonu ve tabletler zamlanacak
Kriz büyüyor! Cep telefonu ve tabletler zamlanacak
GİRİŞ 28.03.2021 10:35 GÜNCELLEME 28.03.2021 10:36
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Kovid-19 pandemisiyle birlikte dünya çapında aylardır "geliyorum" diyen bir krizin ucu artık nihai tüketiciye de dokunmaya başladı. Televizyon, akıllı telefon, otomobil, buzdolapları, bulaşık makineleri ve oyun konsolları gibi 'akıllı' olan her cihaz mikro işlemci veya yarı iletken ürünlerin üretiminde yaşanan arz-talep dengesizliğinin yarattığı sıkıntının boyutu her geçen gün büyüyor. Son günlerde ardı ardına birçok fabrika üretimini durdururken, bazı telefon üreticileri de lansmanlarını erteledi.

Çip krizi dünya devlerini bir bir vuruyor! 

Sıkıntıdan dolayı elektronik ve akıllı ürünlerin fiyatlarında ciddi artışlar yaşanması bekleniyor. Akıllı telefon pazarının üç numaralı oyuncusu Xiaomi'nin Başkanı Wang Xiang, çip krizi nedeniyle oluşan maliyet baskısının fiyatlarda artış yaşatabileceğini açıkladı.

 Yarı iletken çip krizine Intel çözümü! 

BEŞTE ÜÇÜ ELEKTRONİKTE
Dünyada başlangıçta sorun fabrikaların kapanması nedeniyle tedariklerde yaşanan geçici bir gecikme olarak algılandı. General Motors, Ford, Nissan, Toyota, Honda ve Volvo gibi büyük otomobil üreticilerinin üretimleri durdu.

Ancak aslında otomotiv sektörü dünyadaki çip tüketiminin sadece yüzde 10'unu yapıyor. Asıl tehlike elektronik sektöründe. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar gibi ürünler toplam üretimin beşte üçünü tek başına yapıyor. İlk sırada PC'ler var. İkinci sırada akıllı telefonlar, üçüncü sırada ise tüketici elektroniği bulunuyor. Dördüncü sırada otomotiv ve beşinci sırada da sanayinin diğer dalları var.

Çip krizinde gelişmekte olan ülkelerdeki otomotiv fabrikaları da etkilendi. Romanya, Türkiye, Çekya, Macaristan ve Özbekistan gibi ülkelerde, üretimini durduran firmalar oldu.

İKİ FABRİKA DURDU
Türkiye'de Oyak Renault Bursa fabrikası 15-22 Mart tarihleri arasında üretimine zorunlu ara verdi. Tofaş ise Bursa fabrikalarında üretimi 19 Mart'ta durdurdu. 5 Nisan'da yeniden faaliyete geçecek olan Tofaş, fabrikada periyodik bakım yapıyor.

Türkiye'de otomotiv sanayi üretiminin 2021'de 1.5 milyon adet seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Krizin Türkiye'de diğer fabrikalara yayılması halinde, 2021'de 2 ila 5 bin adetler seviyesinde üretim kaybı yaşanabileceği tahmin ediliyor. Ancak bu kaybın yıl içinde telafi edilebileceği söyleniyor.

 

ÇÖZÜM İÇİN ÇABALAR VAR
Çözüm için çeşitli çabalar da var. Intel 20 milyar dolara Arizona'da iki büyük çip fabrikası kurma yolunda adımlar atıyor. Mikro işlemci ve mikro denetleyici ürünleri üreten firmalar da üretimdeki daralma dışında başka sorunlarla ilgileniyor. En büyük üreticilerden NXP ve Infineon'un Teksas fabrikaları geçici olarak kapandı. Japon Renesas'ın bir fabrikasında da yangın çıktı. Bu tür sorunlar da çözüm bulunmasını engelliyor.

LANSMANLAR ERTELENİYOR
İŞIN akıllı telefon ayağında büyük üreticiler hayli dertli. Tayvanlı bir araştırma firması olan TrendForce, yılın ikinci çeyreğinde akıllı telefon üretiminin yüzde 5 etkileneceğini tahmin ediyor. Çiplere yılda 58 milyar dolar harcayan 2 trilyon dolarlık Apple bile yeni modeli iPhone 12'nin lansmanını geçen yıl iki ay ertelemek zorunda kalmıştı. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden olan Samsung ise 'ciddi bir dengesizlik' oluştuğu vurgusu yaptı. Markanın yeni Note serisinin lansmanı da gecikecek.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
cep telefonu
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  keşke turkiye chip üreten Bir ülke olsaydı
  Cevapla
 • Adem 5 ay önce Şikayet Et
  çok iyi olmuş satın al at model yükselt israflılığı durabilir her üç yılda bir otomobil değiştiren kendini beğenmişler ülkemizde çok bazı vatandaşlarımız çöplükten yiyecek giyecek arıyor bunlarıda görüyoruz
  Cevapla
 • temel 5 ay önce Şikayet Et
  hic sorun yok evde bes kadar eski cep var sorun olur ise onlari kullanir biraz eski model olsa sorun olmaz demek oluyor cep yada pc tv var ise eski olsa bir yere koyun zamani geldimi yedek bulunsun eski model de kalite aramazsin o zaman ise yarasin yeter bir tv alacak olduk aradin mi bulunmiyor yada kazik fiat yada kalitesiz yedek olsa idi ne zaman denk gelirse alir idim demek eski olsa ucuza satma eve koy
  Cevapla
 • Yusuf.ir 5 ay önce Şikayet Et
  Bize ne fark eder iran, da çin tablet çoooook ne kadar istersen ama her hafta bi yani bozulur gine çalışıyor şükürler olsun.
  Cevapla
 • Mülayim 5 ay önce Şikayet Et
  20 sene önce cep telefonu mu vardı...
  Cevapla
 • yorumcj 5 ay önce Şikayet Et
  aynen buzdolabımız televizyonumuz yoktu ya sende haklısın mülayim kardeş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle