Emlakçılar için yetki belgesi dönemi 1 Nisan'da başlıyor

Emlak işletmeleri için kritik haftaya girildi. 31 Mart tarihine kadar yetki belgesi başvurusunda bulunmayan işletmeler, satış ve kiralama yapamayacak

Emlakçılar için yetki belgesi dönemi 1 Nisan'da başlıyor
Emlakçılar için yetki belgesi dönemi 1 Nisan'da başlıyor
GİRİŞ 26.03.2021 09:06 GÜNCELLEME 26.03.2021 09:07
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar 5 Haziran 2018'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiş ve gayrimenkul alım satım ve kiralama işiyle uğraşanlara yönelik yetki belgesi şartı getirilmişti.

Emlakçılık işiyle uğraşanlar için lise mezuniyeti ve staj, ofisler için ise m2 şartı gibi çok sayıda düzenlemenin yer aldığı uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih ise son olarak 31 Mart 2021'e kadar uzatılmıştı.

Emlakçıları yakından ilgilendiren düzenleme için tanınan sürede geri sayım başladı.

31 MART'TA SONA ERİYOR

31 Mart tarihine kadar yetki belgesi başvurusunda bulunmayan işletmeler, müktesep haklardan (5 Haziran 2018 öncesinde bu işle kayıtlı olarak uğraşanlarda mezuniyet, ofiste m2 vs gibi şartlar aranmıyor) faydalanamayacak.

Başvuru yapmayan vergi ve oda kayıtlı emlakçılar bu tarihten sonra staj, sigortalı olma, mesleki deneyim kursu, mesleki yeterlilik belgesi, lise mezunu olma gibi şartların tamamını yerine getirmek zorunda olacak.

26 BİN BAŞVURU OLDU!

Türkiye genelinde tahmini olarak 50 bine yakın kayıtlı emlakçı bulunuyor. Bu rakamın yanı sıra emlakçılık işini kayıt dışı yapanların sayısı ise yüzbinlerle ifade ediliyor. Yetki belgesi için tanınan süre 31 Mart'ta dolacakken, yönetmelik kapsamında yetki belgesi alan işletme sayısının ise 26 bin civarında olduğu kaydediliyor.

TAPUDA İŞLEM YAPAMAYACAK, İLAN GİREMEYECEK

Düzenleme kapsamında yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlara tapuda işlem yasağı gelirken, söz konusu kişilerin belgesiz olarak internet sitelerine de ilan girişi yapmasının önüne geçiliyor. İnternet portallarına sahibinden olarak gayrimenkul ilanı girilmesi halinde ise ilanı giren kişiden vekalet veya tapu isteniyor.

CEZALAR 10 KATINA ÇIKABİLECEK

Yetki belgesiz kayıt dışı olarak emlakçılık yapmayı sürdürenlere yakalanmaları halinde cezai işlem uygulanacak. Ceza oranları ise, 3 bin TL'den başlayıp işlemin türüne göre 10 bin TL'ye kadar çıkacak ve ilgili bakanlık bu cezaları 10 katına kadar uygulamakla da yetkili olacak.

ÜÇ KOLDAN SIKI DENETİM

Emlakçılara yönelik 1 Nisan'da başlayacak yeni döneme ilişkin yenisafak.com'a konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, Ticaret Bakanlığı bünyesinde ihbar hattının kurulduğunu belirterek, söz konusu tarih itibariyle bakanlık yetkililerinin, belediyelerin ve ilgili odaları sahaya inerek denetimlere başlayacağını ve belgesi olmayan işletmelerin artık bu işi yapamayacağını kaydetti.

Yetki belgesi olmadan emlakçılık işi yapanlara yönelik MASAK'ın da devrede olduğuna dikkat çeken Aşa, konuyla ilgili önemli bir gelişmeyi de paylaştı.

MASAK DEVREDE: İNCELEME BAŞLATILACAK

Aşa, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki Mali Suçları Araştırma Kurulu MASAK'tan Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu'na 'Yetki Belgesi Olmadan Ticari Faaliyet Yürüten İşletmeler' başlıklı bir genelge geldiğini ve bu genelge ile 31 Mart sonrası belgesiz olarak emlakçılık yapanların https://ttbs.gtb.gov.tr/ adresi üzerinden ihbar edilmesinin istendiğini, söz konusu kişilere yönelik ise kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele kapsamında inceleme yürütülebileceğine ilişkin uyarıda bulunulduğuna dikkat çekti.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yetki belgesi bulunan emlakçılara da bir mail atarak yükümlülüklerin yerine getirilmesi noktasında uyarıda bulundu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK/ KENAN BİTER
ETİKETLER
Konut
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Buruno 4 ay önce Şikayet Et
  Vampirler
  Cevapla
 • Konya ..42 4 ay önce Şikayet Et
  Param var gayrimenkul alır satarım emlakçı kim oluyor ?
  Cevapla
 • tunctunc 4 ay önce Şikayet Et
  Bunlarin Turistlere veya kanunlarimizi bilmeyen insanlara attiklari kazi ve verdikleri zararlarin haddi hesabi YOK..Bir ev alan 5 yil icersinde evini satarsa % 35 gibi vergi ödemek zorunda bunu bildikleri halde mü$terisi ile payla$miyorlar´payla$salar %3 gibi bir kayiplari oluyor ama sizin zarariniz asla dikkate almiyor "kendiniz bilmesi gerekli"diyorlar..Cok yabanci taniyorum bu tuzaga dü$üyorlar.Neler döndügünü hir cbir yetkili bilmiyor..Emlakcilara TERBIYE VERIN TERBIYE.
  Cevapla
 • mehmet pak 4 ay önce Şikayet Et
  1 nisan da olacak kapakta hata var
  Cevapla
 • Emlak sorunu 4 ay önce Şikayet Et
  Emlakçılar kapatılsın fitiyatlar %50 düşer, işi gücü olmayan emlakçı oluyor. Devletten ricam emlakçılar için yasa çıkarsın parası varsa parası kadar alsın satsın yoksa aracılıkla para kazanmak nedir. 3 kuruşluk yeri 5 satacağız diye millete itekliyorlar. Yeni hayata başlayan birinin ev alması hayal oldu. Sosyal olarak riskli bir duruma sokuyorlar insanlar bunların sayesinde ev bark sahibi olamayan insanlar sağa sola kabahat buluyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle