Dikkat çeken açıklama: Dört gözle Türkiye'yi bekliyoruz

'İstanbul Finans Merkezi ile Türkiye'ye yatırımların artacağı'nı vurgulayan D-8 Genel Sekreteri Shaari, "İstanbul Finans Merkezi ve yapılan reformlarla Türkiye kesinlikle daha fazla yatırım çekecek" dedi. Shaari, "Türkiye'nin toplam bankacılığında İslami finans ve katılım payı şu anda yüzde 5-6 civarında. 2025 yılı başında yüzde 15'e çıkarmayı planlıyor. Bunu dört gözle bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Dikkat çeken açıklama: Dört gözle Türkiye'yi bekliyoruz
Dikkat çeken açıklama: Dört gözle Türkiye'yi bekliyoruz
GİRİŞ 25.03.2021 12:36 GÜNCELLEME 25.03.2021 12:36
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari, İstanbul Finans Merkezi (İFM) ve yapılan reformlarla Türkiye'nin daha fazla yatırım çekeceğini belirterek, Türkiye'nin, potansiyeliyle hem finansal sistem bağlamında hem de ülkeye yatırım çekmede rekabetçi kalmaya devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomi Reform paketini açıkladı

"İFM, TÜRKİYE'Yİ FİNANSAL ÜS HALİNE GETİRECEK"

Shaari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İFM gibi bir girişimin bugünkü finansal sistemde ülkenin kalkınmasını destekleme açısından gerekli olduğunu ifade ederek, İFM'nin, İstanbul'u küresel bir finans merkezi haline getirebileceğini aktardı.

Faizsiz finans alanında Türkiye'nin attığı adımların İslam dünyası için önemine işaret eden Shaari, İFM'nin Türkiye'yi İslami finans merkezi haline getirebileceğini söyledi.

Ataşehir'de yapımı süren İstanbul Finans Merkezi

Shaari, "İFM, kesinlikle Türkiye'yi yeniden canlandıracak ve dünya çapında finansal operasyonlar için üs haline getirecek. Dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde ilgi çekeceğini düşünüyorum. Türkiye, bu proje ile birçok uluslararası bankanın yatırımlarını da çekebilir. Bir gün New York, Londra veya Dubai gibi dünyanın diğer yerlerinde de bulabileceğimiz gibi aktif bir merkez olacağını umuyorum." şeklinde konuştu.

Ekonomide reform takvimi açıklandı

"DÖRT GÖZLE TÜRKİYE'Yİ BEKLİYORUZ"

İFM'nin, Türkiye'nin İslami finans alanındaki bazı faaliyetlere öncülük etmesine olanak tanıyacağını aktaran Shaari, "Türkiye, burada güçlü İslami finans ve İslami bankacılık sistemi kurmada kararlı. Türkiye'nin toplam bankacılığında İslami finans ve katılım payı şu anda yüzde 5-6 civarında. 2025 yılı başında yüzde 15'e çıkarmayı planlıyor. Bunu dört gözle bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, İFM VE REFORM PAKETİYLE DAHA ÇOK YATIRIMCI ÇEKECEK"

Dato Ku Jaafar Ku Shaari, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reform Paketi'yle yerli ve yabancı yatırımcılara fayda sağlayacak ekonomik ve sosyal teşvikler sağlandığını söyledi.

İnşaatının yüzde 60’ı tamamlanan İstanbul Finans Merkezi’nde 7 bin 500 kişi çalışıyor

Reform Paketi'nin ülke ile yatırımcılar arasında uygun ve istikrarlı bir ekonomik sistem sağlamak için sıkı bir kontrol mekanizması yaratacağını belirten Shaari, şunları kaydetti:

"Bence Türkiye, son yıllarda etkileyici bir büyüme performansı, ekonomide ve finansmanda yapısal reformlar gösterebildi. Bu da Türkiye'nin yabancı yatırım çekmesine yardımcı oldu. Türkiye, 2019'da Avrupa'nın en popüler 7 doğrudan yabancı yatırım destinasyonlarından biri haline geldi. Bu trendi kesinlikle sürdürecek. İstanbul Finans Merkezi ve yapılan reformlarla Türkiye kesinlikle daha fazla yatırım çekecek. Türkiye, potansiyeliyle hem finansal sistem bağlamında hem de ülkeye yatırım çekmede rekabetçi kalmaya devam edecek. Reform Paketi, Türkiye'nin daha fazla yabancı yatırımcı çekmesine, ticaret hacmini artırmasına, fiyat istikrarını sağlamasına ve makroekonomik ihtiyaçlarını sağlamasına fayda sağlayacaktır."

Bakan Elvan'dan reform paketi açıklaması

"SON 20 YILDA D-8 İÇ TİCARETİ 6 KATTAN FAZLA ARTTI"

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Shaari, D-8 olarak, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Türkiye tarafından desteklendiklerini ifade etti.

D-8'in, üye devletlerin küresel ekonomideki konumunu güçlendirmeyi amaçlayan ekonomik iş birliğine dayalı hükümetler arası bir kuruluş olduğunu vurgulayan Shaari, ticaretin sektörel iş birliğinin en önemli bileşeni olduğunu söyledi.

Shaari, küresel ticareti teşvik ettiklerini belirterek, "D-8, dünya ticareti için önemli bir ekonomik anlam ifade eder. D-8 üye devletlerinin toplam ticaret hacmi 1,6 trilyon dolar olup oldukça büyüktür. Bu büyüklük, tüm dünya toplam ticaret hacminin yüzde 4,5'ini oluşturmakta. Son 20 yılda D-8 iç ticareti ise 6 kattan fazla arttı. 2030 sonuna kadar üye devletler, D-8 tercihli ticaret anlaşmaları aracılığıyla iç ticaretini toplam ticaretin en az yüzde 30'una çıkarmayı öngörüyor." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Yakub 8 ay önce Şikayet Et
  D8, rahmetli Erbakan Hocamızın projesidir. Bu proje dünyaya hükmedecek. Bir gün bunu bütün dünya görecek inşaAllah. D8 Genel Sekreterine önerim şudur. Türklerin merkezi Anadolu 'ya yatırımlar yapınız lütfen. Erbakan Hocamız hep buralardan aday olurdu. Özellikle Konya çünkü D8 'i en iyi Konya Sivas Yozgat bilir. Chp yani İngilizler çok kızacak. Yapacak bir şey yok. İlkbahar geldi. Kader artık bizden yana elhamdülillah.
  Cevapla
 • agim 8 ay önce Şikayet Et
  dört gözle deiği doğru 2si göz 2 si gözlük camı
  Cevapla
 • BABACIĞIM 8 ay önce Şikayet Et
  Ataşehir değil ümraniye finans merkezi ümraniye sınırları içinde.
  Cevapla
 • sami aydemir 8 ay önce Şikayet Et
  Eskiden E 5 den denizi gorurdum artik perde binalar saolsun. Burasida ayri bir fecehat E5 Tem bilesimi Istanbul bitti, ben ciktim isimi tasidim kalanlar dusunsun ne diyeyim.
  Cevapla
 • vatansever 8 ay önce Şikayet Et
  o bina olmadan para gelmiyormu yani buyrun gelin arkadas
  Cevapla
 • vatandas 8 ay önce Şikayet Et
  gelmiyor evet, dunyanin her yerinde bu boyle, adama benzer mekanin yoksa nerene gelecekler soyle bakalim, nasrettin hocanin ye korkum meselesi gibi, sermaya gelecekse mekaninda az cok guzel olacak,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle