Türk mühendisler yaptı: Kuş uçurmayacak

DHMİ ve TÜBİTAK tarafından ortak yürütülen ilk yerli ve milli gözetim radarı projesinde sona yaklaşıldı. Proje sayesinde yabancı firmalara milyonlarca dolar ödenmesinin önüne geçilirken, önümüzdeki yıllarda Türk hava sahasının tamamı yerli ve milli imkanlarla izlenmesinin önü açıldı.

GİRİŞ 23.03.2021 11:05 GÜNCELLEME 23.03.2021 11:05
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Her alanda yerlileşme ve millileşme hamlesi başlatan Türkiye, ilk yerli ve milli sivil havacılık amaçlı yaklaşma radar sistemi Milli Gözetim Radarı’na (MGR) kavuşuyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ile TÜBİTAK işbirliğinde yürütülen "Milli Gözetim Radarı/SSR MODE-S Araştırma Geliştirme Projesi" kapsamında geliştirilen MGR’nin Gaziantep Havalimanı’nda yürütülen saha kabul çalışmaları tamamlandı. MGR daha önceden yurt dışından ithal edilen radar sistemlerine kıyasla daha düşük maliyetle tamamen yerli imkanlarla geliştirilerek bu alanda yurtdışındaki firmalara milyonlarca dolar ödenmesinin önüne geçti. DHMİ’nin önemli ARGE projeleri arasında yer alan MGR, devam eden süreklilik testlerinin tamamlanmasının ardından hizmete girecek.

PROJENİN MİMARLARI, TÜRK MÜHENDİSLER

Türkiye’nin ilk yerli ve milli Primary Surveillance Radar (PSR) sistemi olma özelliğine sahip olan MGR, hava trafik kontrol hizmetlerinde birincil ve ikincil gözetim radar fonksiyonlarını sağlıyor. Onlarca Türk mühendis tarafından geliştirilen sistemin tüm ekipmanlarından kablosuna kadar yerli ürünler kullanıldı. Türk mühendislerin yazdığı yerli ve milli yazılım sistemiyle çalıştırılan MGR, Türkiye’nin bir alanda daha yurtdışına bağımlılığını ortadan kaldırdı.

TÜRK HAVA SAHASINDA KUŞ UÇURMAYACAK

Radar menzili 112 kilometre olan MGR, hava sahasını 7 gün 24 saat izleyecek. Türk hava sahasında adeta kuş uçurmayacak olan radar Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacını karşılayacak. Projenin tam anlamıyla başarıyla tamamlanmasının ardından MGR’nin farklı bölgelere de kurulmasıyla 1 milyon kilometrekarelik Türk hava sahasının tamamı milli ve yerli imkanlarla izlenecek. Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü’nün (EUROCONTROL) tavsiyelerine uygun olarak tasarlanan MGR, Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu’nun (ICAO) standartlarının tümünü karşılıyor.

MİLYONLARCA DOLARA İTHAL EDİLEN SİSTEMLERİN YERİNE GEÇECEK

MGR’nin sayesinde yurtdışından on milyonlarca dolara ithal edilen radar sistemlerinin yerini yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sistemler alacak. Aynı proje kapsamında yine yerli imkanlarla geliştirilen SSR MODE-S sisteminin entegrasyonu da sürüyor. Aynı anda bin hedefi takip edebilen MGR ile Türkiye’de ilk defa bir havalimanındaki Yaklaşma Kontrol Hizmetleri yerli ürünlerle sağlanmış olacak. Hareketli hedef takibi yapabilen algoritmaya sahip olan MGR, yağış konumunu ve yoğunluğunu da ölçebiliyor.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • 2734 gaziantep 8 ay önce Şikayet Et
  Hey Maşallah hey Maşallah, Allahım esirgesin yavrularimizi, onlarla gurur duyuyoruz onlarla, yarınları daha çok seviyoruz, ve ülkemizin güçlenmesi le, şükür ve hamd ediyoruz, Ne Mutlu Müslüman Türküm Diyene, Gaziantep ❤️
  Cevapla
 • Mülayim 8 ay önce Şikayet Et
  Bide ampul, lamba fabrikası açın bütün ışıklı şeyler Çin'den geliyor... Lamba bile üretmiyoruz... Sonra açık verip doları ziplatiyoruz...
  Cevapla
 • Vah vah 8 ay önce Şikayet Et
  Siha'ların da Çin alibaba sitesinde daha iyileri var öyle diyordunuz düne kadar elektriği bile bulgurdan alıyorduk her gün en az bir defa 1 veya 2 saat'liğine elektrik kesiliyordu ve evde böyle telefon tablet PC ketl vs. Yoktu. Yapılanları görme öyle uykuda yaşa.
  Cevapla
 • Nevzat şejer 8 ay önce Şikayet Et
  Kim ne dersedesin bu ülke için gece gündüz çalışıp yeni teknolojiler kazandıran ve sahip çıkanlardan Allah razı olsun inşallah Reis ile birlikte yola devam inşallah
  Cevapla
 • Toprak 8 ay önce Şikayet Et
  Gözleri çakmak çakmak heykel yapın dikin bak bakalım kaza-maza oluyor mu :))
  Cevapla
 • kemal 8 ay önce Şikayet Et
  Elhamdülillah..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle