Son dakika haberi: Emeklilik sisteminde 3 büyük değişiklik! İşte yeni sistemin detayları

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reformları Paketi’nde yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili değişiklikler hayata geçiyor. Yeni BES sisteminde üç büyük reform hayata geçirilerek. İşte emeklilikte yeni sistemin ayrıntıları.

Son dakika haberi: Emeklilik sisteminde 3 büyük değişiklik! İşte yeni sistemin detayları
Son dakika haberi: Emeklilik sisteminde 3 büyük değişiklik! İşte yeni sistemin detayları
GİRİŞ 22.03.2021 17:20 GÜNCELLEME 22.03.2021 17:22
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomi Reformu Paketi'nin en önemli parçalarından birisini de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili olan bölüm oluşturdu. Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem yeni sistemin detaylarını köşesine taşıdı.

23 Mart Salı günü Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından uygulama takviminin açıklanacağı reformlardaki BES bölümü özellikle 18 yaş altı gençlerin sisteme dahil edilmesini öngörmesi açısından büyük önem taşıyor.

Reform paketinde BES ile ilgili üç büyük değişiklik gerçekleşecek.

1) Onsekiz yaş altındaki gençler Bireysel Emeklilik Sistemi'ne girerek tasarruf sahibi olabilecek.

2) Eğitim sağlık, hayat sigortalarının BES'e entegre edilmesi. Burada devlet destekleri de sürecek.

3) Şu anda faaliyette olan dernek,. Sandık vakıf gibi emeklilik birikimi yapan kuruluşlardaki katılımcıların 2023 yılına kadar BES sistemine katılmasına imkan verilmesi.

GENÇLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Bu güne kadar Bireysel Emeklilik Sistemi'ne 18 yaş altı gençler giremiyordu. Onların yerine anne babaları sisteme üye oluyor ve tasarruf yapıyordu. Artık çocuklar için de BES içinde hesap açılabilecek ve tasarruf yapılacak. Türkiye'de 18 yaş altındaki nüfusa bakıldığında yaklaşık 23 milyon kişinin olduğu görülüyor. Bu gençlerin tamamının hemen girmesi beklenmese de sektör temsilcileri ilk etapta 4-5 milyon gencin sisteme katılacağını bekliyor. Bu da hem BES sisteminin büyüme hem de tasarrufun artması açısından çok önemli bir rakam.

BES'e giren geç için aylık yatırılan paraların yüzde 25'i kadar devlet katkısı da sürecek. İleride ki şu anda şartlar 56 yaş 10 yıl olarak düzenlenmiş durumda, bu gencin sosyal güvenlik dışında ikinci bir özel emeklilik imkanı doğmuş olacak.

Örneğin 16 yaşındaki bir genç sistemde emekli olana kadar kalırsa 40 yıl tasarruf yapacak. Aylık 100-150 lira gibi rakamlarla bile çok yüksek birikime ulaşabilecek. Sistem genç için adeta bir kumbara görevi de görecek.

Bunun dışında 10 yıl sistemde kalıp emeklilik düşünülmez ise yine gencin okulları bitirdiğinde önemli bir birikimi de oluşmuş olacak.

BİRLEŞME GENÇLERE YARAR

Birçok sigorta ürününün birleşerek BES'e entegre edilmesi de çok önemli bir değişikliği gündeme getirecek. Tabi bu konuda yasal çalışmalar sürdükçe detaylar belli olacak. Ancak özellikle eğitim sigortası gibi ürünler açısından bakıldığında yine gençleri ilgilendiren bir yönü de bulunuyor.

Şu anda birçok vatandaş eğitim, sağlık, hayat gibi sigorta ürünlerini satın almış ve kullanıyor. Bu ürünlerin birleşmesi ve BES'te toplanmasıyla hem ayrı ayrı satın alma mecburiyeti ortadan kalkacak hem de yüzde 25'lik devlet katkısı gibi bir avantaj ortaya çıkacak.

Örneğin BES yaptıran bir vatandaş kendisine sunulan paketle isterse aynı zamanda sağlık, hayat ve eğitim gibi sigorta ürünlerine de sahip olacak. Hem daha düşük bir fiyata tüm ürünleri almış olacak hem de tasarrufunuzu artırmış olacaksınız.

Vatandaşa bu alternatifler sunulacak ve isteyen tüm ürünleri isteyen seçtiği ürünleri BES paketinin içinde satın alabilecek. Tabu bütün bunların detayları yapılacak yasal düzenlemelerle belirlenecek.

SANDIKLARA GÜVENCE

Reform paketinde yer alan sandık ve vakıf birikimlerinin de BES sistemine aktarılmasına imkan verilmesi 2023 yılına kadar düzenlenecek.

2008 yılında; dernek, vakıf ve sandıkların BES'e aktarımının yolu açılmıştı. Hatta aktarım süresi sonradan 2015 yılına kadar uzatılmıştı ki, aktarım yapanlar yüzde 25'lik devlet katkısından daha uzun süreli yararlanabilsin.

YAZDIR
YORUMLAR 60
 • cennet avcı 4 ay önce Şikayet Et
  aynı pirimi ödüyor ise neden farklı maaş alıyor biri 2000 den önce fazla alıyor 2000 den sonra emekliler düşük maaş alıyor adaletsizliğin giderilmesi için intibak
  Cevapla
 • Cennet avcı 4 ay önce Şikayet Et
  3600günle emekli olan babam fazla maaş alıyor 9000 günle emekli olan eşim babamdan az maaş alıyor neymiş 200 den sonra emekli olduğu için haksızlıkların bir an önce giderilmesi için intibak yasasını umutla bekliyoruz
  Cevapla
 • Cennet avcı 4 ay önce Şikayet Et
  2000 den sonra emekliler için intibak ne zaman gelecek umutla bekliyoruz
  Cevapla
 • Recep Pınar 4 ay önce Şikayet Et
  Maalesef aylik bağlanma oranı gittikçe düşüyor.2000 öncesi 2000-2008 arası ve 2008 sonrası..bunu hükümet derhal el atmalı çok prim olan az prim olandan az maaş bağlanıyor.yetkililer neden görmezler bilmem.Recep Pınar
  Cevapla
 • Hurettim 4 ay önce Şikayet Et
  Devlet bu 3kagıççılara destek olacagına SSK ya yurt dışı borçlanmasının yolunu açsın normal yaşa gelenede 5300 günü yada geri kalan kaç günün varsa yatır desin öncede sigortası varsa giriş tarihine göre emekli yapsın yoksada sınır koysun 60 yaşta olur diye herkes yatırı ve emeklisiz kimse kalmaz parayı alıp kullanacak devlet ama yatırannkişi 60 de emekli olacak alsana para ama neredeee
  Cevapla
 • alş veli 4 ay önce Şikayet Et
  Eyt'liler mağdur.haksızlık. giderilsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle