Çip krizinde yeni gelişme! Türk devinden açıklama geldi... Ford ve Volvo'dan şoke eden haber

Küresel otomotiv endüstrisinde yaşanan ve fabrikaların üretimi durdurmasına kadar varan çip krizinde rahatlatan açıklama geldi. Otomotiv devlerinin stratejik iş ortağı Coşkunöz Holding’in CEO’su Acay, rölantiye geçen çip krizinin yavaş yavaş aşıldığını söyledi. Öte yandan çip krizi ile ilgili bir son dakika haberi de Volvo ve Ford'dan geldi.

Çip krizinde yeni gelişme! Türk devinden açıklama geldi... Ford ve Volvo'dan şoke eden haber
Çip krizinde yeni gelişme! Türk devinden açıklama geldi... Ford ve Volvo'dan şoke eden haber
GİRİŞ 21.03.2021 15:19 GÜNCELLEME 21.03.2021 15:21
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış
 • Otomobil dünyasını vuran çip krizinde son dakika açıklamaları peş peşe geliyor. Dünya krizden bir çıkış ararken iki dünya devi otomobil üreticisi Volvo ve Ford'dan peş peşe son dakika kararları geldi.
   

Pandemiyle birlikte Avrupa'nın üretim üssü konumunu güçlendiren Türkiye, gizli sanayi devlerinin yatırımlarıyla bu iddiasını her geçen gün bir adım ileriye taşıyor. Küresel salgına rağmen yatırıma ara vermeyen firmalardan biri de 70 yıllık geçmişe sahip Bursa merkezli Coşkunöz Holding. Sac üretiminde yüzde 100 yerli en büyük otomotiv yan sanayi firması olan Coşkunöz, otomotiv devlerinin stratejik iş ortağı konumunu güçlendirirken, son yıllarda savunma ve havacılık alanındaki yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Geleneksel iş kolları olan otomotivin faaliyetleri arasında önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Coşkunöz Holding CEO'su Erdem Acay, "Holdingimiz yerli ve milli savunma sanayi hamlesine destek veriyor. Hedefimiz bu alanda ihracatımızı artırmak" dedi. Pandemide dahi yatırımı durdurmadıklarını ve her yıl 30-35 milyon euroluk yatırım yaptıklarını söyleyen Acay, "Bu yıl da aynı seviyede yatırım yapacağız" dedi.

Otomobilde ham madde kıtlığı çarkları durduruyor

Otomobil devlerinde kriz büyüyor


FİRMALARA AYAK UYDURUYORUZ

Otomotiv sektörünün yaşadığı çip krizini değerlendiren CEO Acay, "Bir arabada binlerce parça var. Bunun biri bile olmasa o arabayı üretemiyorsunuz. Satış yönünde talep olsa bile tedarik ağında yaşanan en ufak bir aksama bütün zinciri etkiliyor. Şu anda işlerimizde yüzde 10-15'ler civarında bir dalgalanma var. Otomotiv şirketleri çip buldukça ürettiği için biz de onlara ayak uyduruyoruz. Süreci bir miktar stokla yönetiyoruz ya da fazla mesai ile gelen talepleri karşılıyoruz. Şu anda sıkıntı bir miktar devam ediyor, ancak sıkıntı rölantiye doğru geçerek etkisini azaltıyor. Bir şekilde bu sorun çözülecek" diye konuştu.

Tüm araç modellerinin dışında görünen bütün sac aksamı ve şasi parçalarını üreten Coşkunöz, Türkiye'de Renault, Tofaş, Fiat ve Ford gibi firmalarla çalışıyor. Romanya'da Dacia'ya, Rusya'da ise Ford, Pegueot Citroen'in yanı sıra lokal marka Kamaz'a yönelik üretim yapıyor. Bu yıl otomotivde satışların pandemi öncesi seviyeye dönmesini beklediklerini söyleyen Acay, "Ekstra bir şey çıkmazsa talep patlaması bekliyoruz"
dedi.

Acay, Türkiye'nin yerli otomobil projesi TOGG'da da birçok alanda tedarik ilişkisi içinde oldukları bilgisini verdi.

Toyota Aygo X Prologue konsepti tanıtıldı


VOLVO'DA ÜRETİMİ DURDURDU

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle zor durumda kalan otomobil üreticileri, şu sıralar çip tedarik sorunuyla boğuşuyor.

Başta ABD, Çin ve Japonya'da üretim yapan markalar olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde otomotiv üretimlerinde yetersiz çip tedariki nedeniyle kesintiler yaşanıyor.

Şimdiye kadar birçok marka, Türkiye de dahil birçok ülkede zaman zaman üretim sıkıntısı yaşıyor. Bu üreticilere artık Volvo da eklendi.

FORD'DAN YENİ KARAR

BD’li otomobil üreticisi dün yaptığı açıklamada çip sıkıntılarına ek olarak ABD’de yaşanan kış fırtınalarından kaynaklanan parça kıtlığı nedeniyle elindeki parçalarla araçların montajını yapacağını ve diğer parçalarla tamamlayıp gönderene kadar “birkaç hafta” araçları fabrikalarda tutacağını belirtti.

Ford ayrıca Almanya’nın Köln kentinde Fiesta model araçları üreten fabrikada üretime 1-16 Mart ve 22 Mart tarihlerinde ara verecek. Louisville, Kentucky’deki fabrikada ise üretim en az bir gün durdurulacak, daha sonra vardiya azaltılacak.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  tezgah hiç bitmiyor.neymiş çip yetmiyormuş.adama gülerler.dertleri fiyatları artırmak.daha çok para kazanmak.talep artırıp yüksek fiyatla satışın yollarından birini uyguluyorlar.
  Cevapla
 • bekir 2 ay önce Şikayet Et
  Çip üretmedikten sonra İHA-SİHA tamamen çöp hale gelebilir. Tüm emekler çöpe gidebilir. Acil olarak çip üretimine geçmeliyiz.
  Cevapla
 • Hüseyin 2 ay önce Şikayet Et
  Mikroçip fabrikası Ankara’da açıldı
  Cevapla
 • bekir 2 ay önce Şikayet Et
  Çip üretmedikten sonra İHA-SİHA tamamen çöp hale gelebilir. Tüm emekler çöpe gidebilir. Acil olarak çip üretimine geçmeliyiz.
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 2 ay önce Şikayet Et
  Vitrine sunulan bahaneleri yemiyoruz, arkada kavga başka. Ama sonuçta kazığı hep biz yiyeceğiz nasıl olsa.
  Cevapla
 • halilo 2 ay önce Şikayet Et
  Sevsinler yalanlarini..Cip krizi heee yersen tabii.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle