İlk kez görüntülendi! Yerli Gatling Top devri başlıyor

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na bağlı tesislerde yerli ve milli silahları yakından inceleyen Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, 76mm Deniz Topu, Yakın Hava Savunma Sistemi, çeşitli kalibre ve tiplerde tüfekler ile gatling toplara ilişkin ayrıntılı bilgi aldı.

İlk kez görüntülendi! Yerli Gatling Top devri başlıyor
İlk kez görüntülendi! Yerli Gatling Top devri başlıyor
GİRİŞ 20.03.2021 15:43 GÜNCELLEME 20.03.2021 15:45
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun Ankara Elmadağ’daki Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere’nin de hazır bulunduğu ziyarette Bakan Akar ilk olarak MKEK tarafından üretilen silah ve mühimmatın yer aldığı sergiyi gezdi. Bakan Akar, incelediği ürünler hakkında bilgi aldı. Sergilenenler arasında, havadan taşınabilir 105 mm Hafif Çekili Boran Obüsü ile Millî Piyade Tüfeği MPT-76’nın hafifleştirilmiş sürümü de yer aldı.

Kanada vermedi Türkiye kendi yaptı! ASELSAN İHA'lar için üretti

Bakan Akar, daha sonra uzaktan kumanda edilen Elektrikli Zırhlı Muhabere Aracını (E-ZMA) yakından inceledi. RDX Üretim Tesisi Otomasyon Merkezinde incelemelerde bulunan Bakan Akar, MKEK ve RDX tesislerinde yürütülen çalışmaların anlatıldığı tanıtım filmlerini izleyip bilgi aldı.

Millî Piyade Tüfeği MPT-76’nın hafifleştirilmiş sürümü

ŞEHİT ÜSTEĞMEN TASARLADI, MKEK ÜRETTİ

Bakan Akar’ın, sergide incelediği ürünler arasında “OZOK” el bombası dikkati çekti. OZOK, Şehit İstihkâm Üsteğmen Ozan Olgu Köreke ve Bakım Astsubay Üstçavuş Mustafa Orman tarafından tasarlandı ve üretilmesi için MKEK’e teklif edildi.

TUSAŞ geliştirdi: Tatbikata Şimşek damgası

MKEK, bu tekliften bir süre sonra, 23 Ekim 2017’de Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki operasyonda şehit olan Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin anısını yaşatmak amacıyla projeyi hayata geçirdi. Şehit Üsteğmen Köreke’nin isim ve soy isminin baş harfleriyle adlandırılan proje kapsamında OZOK el bombası üretimi gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı

BOYUTU VE HAFİFLİĞİ BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

138 mm boyunda, 27 mm çapında olan OZOK el bombası, boyutu sayesinde personel üzerinde daha fazla el bombası taşınmasına imkân veriyor. Hafif olduğundan diğer el bombalarına göre daha uzak mesafelere atılabilen OZOK el bombasında C4 veya TNT tipi patlayıcılar kullanılıyor.

Şehit Köreke, 23 Ekim 2017’de “Tümgeneral Aydoğan Aydın Operasyonu” kapsamında, Hakkâri’nin Çukurca ilçesi kırsalında yürütülen el yapımı patlayıcı tespit ve imha faaliyeti esnasında, teröristlerce önceden döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanmış, kaldırıldığı Hakkâri Devlet Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu.

YORUMLAR 25
 • Seli m 06 1 yıl önce Şikayet Et
  La kemo söyle belediyelerine acilen ihaların sihaların türbinlerin merceklerin tanklarır topların zırhlı araçların savunma sanayinin geliştirdiği silahların acilen heykelini yaptırın sonrada yalancı kanallarını çıkar övünürsün tamamı sonuna kadar cumhur ittifakı yapanlardan yaptıranlardan allah razı olsun reyis allah seni başımızdan eksik etmesin
  Cevapla
 • Bahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Ozok El bombasını geliştiren subayımıza ALLAH tan rahmet diliyorum. Limon tarzı olan el bombaları rahat etmeyi ve mevzi alma sırasında konumlanmayı çok etkiliyordu. Ruhu Şad olsun.ALLAH Rahmet eylesin
  Cevapla
 • Zmnt 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp uyuma sende bişeyler yap artık bu aralar heykeller dikin, iftira atın, AB şikayet edin, partililerin kılık değiştirin, demirtaşa gidin, diğer kurulan partilere vekil verin, hdp ye arka çıkın. Adamlar nelerle uğraşıyor ülkeyi silah ambarında çevirdi ülkenin paralarını silaha yatırıyor sanki bize savaş açacaklar
  Cevapla
 • Termınator 1 yıl önce Şikayet Et
  Gatlınk gun bu sılah buyuk kazanımdır turkıye ıcın tak ıha nın ustune yolla muharebe alanına en gelısmıs ucakları bıle dusurebılır kacıs yok bır tırpan gıbı gazamız mubarek olsun !
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Her hafta neredeyse büyük projeleryapılıyor ama malesef bu yapılanlara rağmen terörist destekçilerine büyük bir sempati var.Merak etmeyin tarihde sizi yazacak ama hain olarak
  Cevapla
 • İdris 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen kardeşim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle