Son dakika haberi: Konutta taksit sınırı kaldırıldı

Son dakika haberi: Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GİRİŞ 16.03.2021 10:08 GÜNCELLEME 16.03.2021 10:28
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

​​​​​​​Gelen son dakika haberine göre, konuttaki taksit sınırı kaldırılırken, nihai fatura değeri 120 bin lira ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin lirayı geçmeyenlerde 48 ay, 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin lirayı aşmayanlarda 36 ay ve 750 bin liranın üzerindeki taşıt satışlarında 24 ay taksit uygulanabilecek.

Perakende işletmelerin taksitli mal ve hizmet satışlarında genel taksitlendirme süresi 12 ay, bazı mal ve hizmetler için ise farklı taksitlendirme süreleri uygulanıyor.

Son dakika haberi: Otomotivde taksit düzenlemesi

Halihazırda, söz konusu hükümde konut ve taşıt satışları için ayrı bir taksitlendirme süresi belirlenmediğinden, bu satışlar genel taksitlendirme süresine tabi oluyordu.

Diğer taraftan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kredili konut satışlarında herhangi bir vade sınırı uygulanmazken, kredili taşıt satışlarında ise aracın değerine göre farklı vade sınırları uygulanıyor.

Böylelikle Bakanlığın söz konusu düzenlemesi BDDK uygulamalarına da paralel hale getirildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • TÜRK 6 ay önce Şikayet Et
  Acilen konutta banka faizleri düşürülmeli. Çok yüksek faizler. Devletimiz bunu yapmalı
  Cevapla
 • Halil Rasim KOÇKAR 6 ay önce Şikayet Et
  60 yaşındayım, eşimle iki evlat yetiştirdik ülkemize ikisi de mühendis işleri var, lisanları var çalışıp didinip gayret ediyorlar. Bir maaşla ancak bunu yaptım ev alamadım. Devletin arsasını çevirip gece kondu yapmaktan ar ederim. O devletin olan arsada bu ülkede yaşayan tüm insanların hakkı var. Bu açıdan devletin bu durumda olan kişilere içtimai mevkii ne uygun konut edin me imkanı sağlaması bir zarurettir.
  Cevapla
 • vatandas 6 ay önce Şikayet Et
  Arsasi, tarlasi olanlara devletimiz kolaylik getirip, mayen düzende, kosullara, tabiata uygun konut yapimi imkanini getirsin, insanlari kacak yapilasmaya zorlamasin yeter. Biz devletten taksit, para beklemiyoruz, bilakis basit cözümler bekliyoruz. 65 yasi üzeri neden taksitle ugrassinki!?
  Cevapla
 • mehmet 6 ay önce Şikayet Et
  keşke senetle satsalar büyük firmalar kira öder gibi ev sahibi oluruz
  Cevapla
 • Alis 6 ay önce Şikayet Et
  40 yaşını doldurmuş eşlerin adına hiç evi olmayan ve çocuklu ailelere ev verilsin bu memur da olur işçide asgari ücretlide evler bedava olmalı yoksa devlete bela topluma bela gelecek .millet çıldırmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle