Son dakika haberi: Yıllık izin ve kıdem tazminatında tarihi adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve toplumun tüm kesimlerine ulaşmayı amaçlayan yeni Ekonomi Reform Paketi, haftalık izinden yıllık izne, kıdem tazminatının güvence altına alınmasına kadar birçok değişikliği içinde barındırıyor.

Son dakika haberi: Yıllık izin ve kıdem tazminatında tarihi adım
Son dakika haberi: Yıllık izin ve kıdem tazminatında tarihi adım
GİRİŞ 14.03.2021 15:26 GÜNCELLEME 14.03.2021 15:26
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen ekonomi reform paketini açıkladı. Buna göre küçük esnaftan çiftçiye, tam zamanlı çalışandan part time çalışmaya kadar birçok başlıkta tarihi değişim ve dönüşümler yaşanacak. Ekonomi dünyasını heyecanlandıran tarihi reformların içerisinde haftalık izinden yıllık izin ve kıdem tazminatına kadar birçok başlıkta düzenleme var.

İZİN VE KIDEM TAZMİNATI GÜVENCE ALTINA ALINIYOR

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; ekonomi reform paketi ile kısmi süreli (part-time) çalışmada izin, hafta tatili ve kıdem tazminatı gibi haklar güvence altına alınarak, uzaktan çalışma mevzuatı yeni iş modellerine uyum sağlayacak şekilde revize edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomi Reform paketini açıkladı

YARI ZAMANLI ÇALIŞANLAR İÇİN ÖNEMLİ HAMLE

Kısmi süreli çalışanların hafta tatili, yıllık ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerinin İş Kanunu'nda açıkça belirtilmesine yönelik düzenleme yapılacak.

ESNEK KOŞULLARDA İSTİHDAM SAĞLANABİLECEK

Kısmi çalışmada eksik günler tamamlanabilecek. Böylece gençler kamu ve özel sektörde daha kolay iş bulurken, işveren daha esnek koşullarda istihdam sağlayabilecek. Yasal düzenlemeyle zamana göre ücretin hesaplanma yönteminin detaylarının belirlenmesi, kurulacak sisteme uygun şekilde bildirimdeki sorunların giderilmesi de sağlanacak.

Ekonomi reformunu uzmanlar yorumladı

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA SEÇENEĞİ GELİYOR

Kısmi süreli çalışma sözleşmesi kapsamında ayda örneğin 12 gün prim yatırılan kişi, eksik günlerini iki yolla tamamlayabilir. Kalan günleri ayrıca ödeyebilir: Çalışmaya devam ettikleri dönemde eksik günleri tamamlamak isteyenler isteğe bağlı sigorta yaptırıp kalan 18 günün primini ayrıca ödeyebilir.

Bir diğer yöntemde de eksik günleri ileride, emekliliğe yakın bir tarihte borçlanmaya gidebilir. Teşvik: Kalan primlerin isteğe bağlı olarak ödenmesi sağlanıyor. Kısmi zamanlı çalışma, vergi istisnası ve prim desteğiyle teşvik ediliyor.

Dikkat çeken Türkiye sözleri: Potansiyeli ortaya çıkacak, fiyatlar düşecek

500 BİN LİRALIK KREDİ DESTEĞİ

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı genç istihdamını artırmak için Genç Ulusal İstihdam Stratejisi çalışmalarına başladı. Erdoğan'ın açıkladığı paket kapsamında ilave istihdam oluşturan firmalar düşük maliyetle kredi kullanma imkânına kavuşacak. Bu düzenlemeler arasında, mikro ve küçük ölçekli firmalara, her ilave istihdam için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 100 bin TL’lik krediye erişim imkanı sağlanması bulunuyor. Kredinin maksimum limiti de 500 bin lira olacak.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 64
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  17 yıldır bir şirkette çalışıyorum. mesai hakkım olduğunu öğrenince arabulucuya başvurdum. fakat arabulucu son 5 yılın mesai ücretini alabileceğimi söyledi. kanunlar hırsızları koruyor. çalışanların aleyhine işliyor.
  Cevapla
 • Es dadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  İşveren durumu çok kötü esnaf sıkıntıda çok kişi işsiz güçsüz kalabilir durum endişe verici bir an önce korona bitmeli
  Cevapla
 • Dursun 1 yıl önce Şikayet Et
  Es dadaş hocam daha önce kazandıklarınıza sayın :)
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  tamam koronaya haber verdim, bitecem yakında inşallah diyor.az işi kalmış! Yaw arkadaş ne yorum yaptığının farkında mısın ? Git bi doktora görün bence
  Cevapla
 • İhtiyar 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıdemi ve diğer hakları istediği zaman herkes alabilsin.Neden 15 -20 yıl beklesinki?.Zaten insanların çalışma şartları köleizavra gibi.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben 11 senedir emekliyim bana Ocak ayında 220 TL zam yapıldı 6000 Bin lira olana 450 lira zam yapıldı bana yani 3000 lira maaş alana 150 TL 6000 lira alana 250tl zam yap 1500tl maaş 500 veya 600 yüz TL zam yap 5sene sonra bütün emeklilerin maaşı aynı olur devlet
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam yuksek ten yatırsın diyeti düştükten ikisi 5 yil sonra aynı olsun vicdanın kabul ediyorum sanalda 3000 yerine 1500 versinler
  Cevapla
 • İzmirli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ozaman ben neden fazla pirim yatiriyorum uyanik bey devlet benden fazlanpara kesiyor adalet sağlanacak senin dedigin gibi olmaz
  Cevapla
 • Salim 1 yıl önce Şikayet Et
  Yetkililerden ricam askeri ücret üzeri çalışanların sigorta primi askeri ücretinden gösterilip kalan mesai ler ve maaş üstü elden veriliyor bunları düzeltirse iyi olur
  Cevapla
 • abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  ozamanda vergi kesilir maasından
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle