Gıda fiyatlarıyla ilgili yeni düzenleme! Yüksek fiyatlara neşter vurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni ekonomi reform paketinde enflasyon kamuyounda sürekli olarak tartışılan yüksek gıda fiyatlarıyla mücadele içinde önemli adımlar yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıdada erken uyarı sistemi ve fiyat istikrar komitesinin kurulacağını duyurdu.

Gıda fiyatlarıyla ilgili yeni düzenleme! Yüksek fiyatlara neşter vurulacak
Gıda fiyatlarıyla ilgili yeni düzenleme! Yüksek fiyatlara neşter vurulacak
GİRİŞ 12.03.2021 16:57 GÜNCELLEME 12.03.2021 17:13
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi reform paketinin detaylarını açıkladı. Erdoğan, enflasyon üzerinde de büyük etkisi olan yüksek gıda fiyatlarıyla ilgili olarak önemli adımlar atılacağını duyurdu. Kurulacak yeni sistem, Tarımsal üretimde öngörülebilirliği artırmak ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmede önemli rol oynayacak.

Ekonomi reform paketine iş dünyasından ilk mesaj

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Gıda tarafında kayıp ve israfın azaltılması için de harekete geçiyoruz. Tarlada ve hallerde kalan taze meyve ve sebzeleri piyasaya kazandıracak mekanizmalar geliştiriyoruz. Gıda Komitesinin politika önerilerini şekillendirebilmesini ve piyasanın etkin çalışabilmesini temin için veri akışını sağlayacak bir erken uyarı sistemi kuruyoruz.

Erdoğan açıkladı: 6 ay ödemesiz 100 bin TL kredi

 

10 MİLYARLIK TASARRUF PLANI

Erken uyarı sistemi üzerinden özellikle üretim, toptan ve perakende aşamasında gıda zincirinin tamamı anlık olarak takip edilerek raporlanacaktır. Sistemin getirdiği anlık veri akışı sayesinde karar alma hızımız artacaktır. Tarımsal üretimde öngörülebilirliği artırmak ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştiriyoruz. Yıllık cirosu 500 milyar lira olan gıda sektöründe yaşanan israfı sadece yüzde 2 azaltsak 10 milyar liralık bir tasarruf elde etmiş olacağız. İşlenmemiş gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlayacak Hal Yasası ile ilgili çalışmaları da hızla tamamlıyoruz.

BES sürprizi: 18 yaş altı sisteme dahil edilebilecek

FİYAT İSTİKRARI KOMİTESİ GELİYOR

Enflasyonda risk oluşturan yapısal şokları değerlendirmek, gerekli politikaları belirlemek ve yönetmek için Fiyat İstikrarı Komitesi'ni tesis ediyoruz.  Kamunun yönettiği ve yönlendirdiği fiyatlardaki artışlar, gerçekleşen enflasyon yerine hedef enflasyona göre yapılacaktır. Finansal istikrarın sağlanması ve finans sektörünün geliştirilmesi de öncelikli konularımız arasındadır. Sektörün sahip olduğu gücü koruyup, bağışıklığını daha da kuvvetlendirmek istiyoruz.

YORUMLAR 68
 • ben 1 yıl önce Şikayet Et
  5 yıl önce şube sayısı 1000 olan marketin şuba sayısı 11000 kimse de çıkıp demiyor bu değirmenin suyu nereden geliyor diye. SOYULUYORUZ.
  Cevapla
 • ben 1 yıl önce Şikayet Et
  Dolar 7 tl nohut 9 tl. Dolar 8,5 tl nohut 14 tl Dolar 7,5 tl nohut hala 14 tl. İşte enflasyonun kaynağı. Yani marketlerin kendisi.
  Cevapla
 • Akkoyunlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Gıda fiyatlarından haberleri varmı ki... Adamlar bu pandemide 7000 den 10 bin markete atladılar, bunlar hala denetleyecekler...
  Cevapla
 • Gül izmir 1 yıl önce Şikayet Et
  Marketler gercekten cok pahali ceza verilsin uymadi kapatin isyerleri anlasinlar ..
  Cevapla
 • sabile 1 yıl önce Şikayet Et
  yav çokta tındı bitane market 2 tl indirmedi ooo kadar ceza ya uyarıya ragmen yağ 80 de kaldı biz kime ne diyelim .icraat lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle